تصویری شگفت انگیز از دهانه ای پُر از یخ در مریخ

دانشمندان کشف کرده اند که قطب شمال مریخ نیز مانند قطب شمال زمین دارای شرایط خاص آب و هوایی بسیار سرد و یخ زده است و همین امر موجب شده که شباهت های بین این دو سیاره بیش از پیش شود.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، دانشمندان دهانه برخوردی به نام دهانه کورولف (Korolev) را در قطب شمال مریخ یافته اند که شباهت های بسیار زیادی به قطب شمال در زمین دارد. قطر این دهانه برابر با 82 کیلومتر است و ضخامت یخ در آن به 1.8 کیلومتر نیز می رسد.

در این میان تصویر برداشت شده توسط دوربین ویژه فضاپیمای مارس اکسپرس موجب شده که دانشمندان تصویر بسیار دقیقی از این منطقه داشته باشند.

شایان ذکر است که این دهانه به احترام دانشمند بزرگ روس یعنی سرگی کورولف (Sergei Korolev) نامگذاری شده است. او اولین فردی بود که روی یک پروژه بین سیاره ای کار کرد و کارهایش به پرواز نخستین ماهواره منجر شد. از سوی دیگر مارس اکسپرس در سال 2003 میلادی پرتاب و در کریسمس همان سال به مریخ رسید تا سازمان فضایی اروپا یا ESA بتواند بواسطه آن اطلاعاتی جدید درباره این سیاره کشف کند.

منابع

خبر علمی «تصویری شگفت انگیز از دهانه ای پُر از یخ در مریخ» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به DailyMail و مجله دانشمند، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا