آزمون کوکولوژی تابلوهای نقاشی

آزمون تابلوهای نقاشی یک بازی کوکولوژی است که توسط پروفسور ایسامو ساتیو طراحی شده است. این بازی طبق اصول روانشناسی کمک می کند، هر فردی بتواند به راحتی دنیای ذهن را مطالعه کند. در بازی کوکولوژی شما بر مبنای موقعیتی که در آن قرار گرفته اید باید به سوالات خاصی که نمادین هستند، پاسخ دهید. پاسخ های شما نشان دهنده حالت ذهنی شما نسبت به مسئله ای است که با آن درگیر هستید.

پس قلم و کاغذ بر دارید و لطفاً قبل از مطالعه متن آزمون و پاسخ دادن به آن توجه داشته باشید:

  1. در آرامش سوالات را بخوانید و اولین پاسخی را که به ذهن تان می رسد، بگویید و برای پاسخ دادن مدت زیادی صبر نکنید. بدانید که هیچ پاسخ درست یا اشتباهی در این گونه آزمون ها وجود ندارد.
  2. با خودتان صادق باشید. این آزمون بیشتر شبیه به یک بازی است. پس با پاسخ های صادقانه، اجازه بدهید واقعیت های درون تان آشکار شوند.
  3. سعی نکنید پاسخ درست را حدس بزنید، این کاری است که بسیاری از افراد انجام می دهند تا در پایان آزمون به دیگران بگویند: «دیدید؟ من درست می گفتم!»

متن آزمون

خوب است گاهی از شلوغی و هیاهوی زندگی دور شویم و دنیای هنر را از نزدیک تجربه کنیم. بعضی افراد به برنامه های موسیقی یا تئاتر علاقه دارند، برخی ساز می نوازند و گروهی هم خود را با ساختن صنایع دستی سرگرم می کنند. البته رفتن به موزه هم خالی از لطف نیست.

شما در مقابل یک تابلوی نقاشی در یک موزه هنرهای تجسمی ایستاده اید و در حالی که دست هایتان را گره کرده و پشت خود گرفته اید، در حال تفکر درباره این تابلوی نقاشی هستید که ناگهان فردی غریبه کنار شما می آید و چیزی می گوید. کدام یک از این جمله ها را از فرد غریبه می شنوید؟

  1. به نظر شما این تابلو زیبا است؟
  2. درباره این تابلو چه نظری دارید؟
  3. ببخشید، کمی وقت دارید؟
  4. راستی، می دانید من یک نقاش هستم؟

نتیجه گیری

حالا پاسخ خود را با بررسی های زیر مقایسه کنید:

وقتی فردی را که نمی شناسید، بطور ناگهانی با شما صحبت کند، دوست دارید او را بیشتر بشناسید. در تصویر خیالی بالا کلماتی که از زبان فرد غریبه گفته می شود، واکنش شما هنگام مواجهه ی اتفاقی با دیگران آن هم در اولین ملاقات است. جواب شما نمایانگر نوع تاثیر شما بر دیگران است.

1) آیا این تابلو زیبا است؟ طبیعت دوستانه و مثبت شما بهترین تاثیر را در اولین ملاقات بر مخاطب می گذارد. شاید تنها نگرانی تان این است که مردم شما را در ابتدا خیلی جدی نگیرند.

2) درباره این تابلو چه نظری دارید؟ شما از آن دسته افرادی هستید که دوست دارید پیش از صمیمی شدن کاملاً خلق و خوی فرد مقابل را ارزیابی کنید. البته دیگران این تردید شما را احساس می کنند و ممکن است در نحوه برخوردشان تاثیر بگذارد. با این شیوه ی محتاطانه گامی به جلو بر نمی دارید و احتمالاً در پایان نیز به میل دیگران رفتار خواهید کرد.

3) ببخشید، کمی وقت دارید؟ برای نیمی از افرادی که با آنها روبرو می شوید فردی قابل قبول هستید ولی برای نیمی دیگر کمی عجیب به نظر می رسید. در اولین برخورد به خوبی نشان می دهید که در زندگی به شیوه خود عمل می کنید و خصوصیات ویژه شما برای برخی شگفت آور است. به اینکه دیگران چگونه فکر می کنند و یا چه نظری دارند، زیاد اهمیت نمی دهید، شاید راز موفقیت شما در همین نکته نهفته باشد.

4) راستی، می دانید من یک نقاش هستم؟ در اولین ملاقات مشتاق و البته اندکی نگران نشان می دهید. شاید تلاش می کنید دوست داشتنی تر باشید، اما هرچه بیشتر تلاش می کنید کمتر نتیجه می گیرید و تاثیر خوبی بر مخاطب خود نمی گذارید. زیاد در پی آن نباشید تا دیگران را وادار کنید شما را آدمی دوست داشتنی بپندارند. راحت و رها باشید و مطمئن باشید مردم شما را بیشتر دوست خواهند داشت.

منابع

آزمون روانشناسی «کوکولوژی تابلوهای نقاشی»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب کوکولوژی، نوشته ی تاداهیکو ناگائو و ایسامو سایتو و ترجمه چکاد سرامی و شاهین دهقان از انتشارات ترفند، منتشر شده در 1388 با شابک 2-84-7332-964-978 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا