از طرز نشستن به شخصیت افراد پی ببرید

زمانی که با فردی در حال صحبت هستید فقط زبان تان نیست که سخن می گوید بلکه حرکات بدنی و میمیک صورت هم می توانند در انتقال پیام موثر باشند؛ پس هم به عنوان گوینده و هم به عنوان شنونده باید علاوه بر کلام به نشانه های غیر کلامی هم توجه داشته باشید تا یک گوینده و شنونده حرفه ای باشید.

حالات صورت، نشستن، تکان دادن دست ها و… می توانند اطلاعات با ارزشی را به شما منتقل کنند که از آنها در برقراری ارتباط با دیگران بهره بگیرید. به علاوه می توانید اطلاعات بسیاری درباره شخصیت افراد بدست آورید که نحوه برخورد یا برقراری ارتباط با آنها را برایتان آسان تر کند.

در این مقاله شما می توانید اطلاعاتی از شخصیت افراد با توجه به نحوه نشستن آنها بدست آورید.

اگر بگوییم صحبت هایی که بدن شما می کند بیشتر از صحبت های زبانی و کلامی روی دیگران تاثیرگذار است، چه می گویید؟ لابد تعجب می کنید اما باید بگوییم بررسی ها نشان داده که میزان اثرگذاری ارتباطات ما از 3 قسمت کلی تشکیل شده است؛ کلام، لحن صدا و زبان بدن که کلام کمترین میزان اثرگذاری را دارد و سهم آن فقط 7 درصد از ارتباطات است. در حالی که لحن صدا 38 درصد از اثرگذاری در ارتباطات را شامل می شود و 55 درصد باقی مانده هم سهم زبان بدن خواهد بود. به این معنا که در میان سه جزء اصلی پیام رسانی، زبان بدن بیشترین تاثیر را دارد.

در اکثر مواقع چگونه می نشینید؟
مسلماً طرز نشستن شما در حضور دوستان با زمانی که در برابر رئیس خود می نشینید، متفاوت است. احتمالاً شما هم زمانی که استرس دارید، همانطور نمی نشینید که در زمان گپ و گفتگو با همسرتان می نشینید. بنابراین برای تشخیص طرز نشستن افراد و ارتباط آن با برخی اطلاعات درباره شخصیت آنها، طرز نشستن باید از موقعیت مجزا باشد تا بتوان اطلاعاتی از آن بدست آورد.

به این معنا که همه افراد ممکن است در موقعیت های خاصی، به طرز خاصی بنشینند، اما منظور ما از طرز نشستن که می تواند درباره شخصیت افراد اطلاعاتی به ما بدهد، شکل نشستن فرد در اکثر مواقع است. مثلاً افرادی هستند که در اکثر مواقع پاها را روی هم می اندازند، یا افراد دیگری حتماً باید تکیه بدهند، یا دیگران ممکن است دست های خود را هنگام نشستن روی زانو بگذارند و…. پس با یک یا دو بار نشستن به طرز خاصی یا در موقعیت خاص نمی توان قضاوت کرد.

پا روی پا انداختن
گویا تعداد افراد متواضع و فروتن زیاد است، چرا که نشستن به شکلی که پاها روی هم انداخته می شود را در بسیاری از افراد می توان دید و عمومیت بیشتری دارد. این افراد معمولاً کمرو و خجالتی هستند و سعی در پنهان کردن افکار و احساسات خود دارند، به همین دلیل هم هست که سخت با دیگران خصوصاً افراد غریبه ارتباط برقرار می کنند و چندان گشاده رو نیستند.

تکیه دادن به پشتی صندلی
اگر در اطراف تان افرادی را می شناسید که هنگام نشستن به پشتی صندلی تکیه می دهند، می توانید روی دوستی با آنها حساب کنید. تکیه دادن به پشتی صندلی علاوه بر اینکه راحتی فرد را فراهم می کند، می تواند نشانه ای از مهربان و غمخوار بودن او باشد. چنین فردی حساس است و برایش مهم است که دیگران چه احساسی دارند. به علاوه احتمالاً در کنار اینکه مهربان هستند، قدرت تحلیل مسائل را داشته و فقط امروز را نمی بینند. این افراد به مزایا و معایب بلندمدت تصمیمات توجه داشته و سعی می کنند کاری نکنند که بعداً پشیمان شوند. پس برای مشورت هم می توانید از این افراد بهره بگیرید.

صاف نشستن و قوز نکردن
اگر از جمله افرادی هستید که صاف می نشینند، قوز نمی کنند و بدنشان حالت قائم دارد، باید بگوییم که اعتماد به نفس خوبی دارید. به علاوه دیگران به خوبی می توانند به شما اعتماد کنند و به عنوان یک فرد معتمد شناخته شده اید. دیگران می توانند روی حرف شما حساب کنند و برای کمک کردن به دیگران و حمایت از آنها توانایی دارید. احتمالاً افرادی که این طرز نشستن را دارند، هوشیار هستند، در تصمیمات خود شک نمی کنند و اراده و کنترل خوبی بر اوضاع دارند.

تکیه ندادن
شاید دیده باشید افرادی که تکیه نمی دهند و جلوی صندلی هستند، این افراد، هیجانی، خونگرم و احساساتی می باشند. این افراد می توانند به راحتی با دیگران ارتباط برقرار کنند و معمولاً در مهمانی ها تنها نمی مانند. این افراد از آنجا که قدری کنجکاو هستند، به راحتی با غریبه ها ارتباط برقرار می کنند و از صحبت با دیگران لذت می برند.

جفت کردن پاها
برنامه ریزی و وقت شناس بودن از صفاتی هستند که به افرادی که پاهای خود را جفت کرده و می نشینند نسبت داده می شود. به علاوه رک و بی پرده حرف زدن را هم می توان در این افراد دید. اگرچه نشستن در حالی که پاهایتان را جفت کرده اید چندان صمیمی به نظر نرسد اما افرادی که به این شکل می نشینند خوش قلب و مهربان هستند.

مچ پاها روی هم
اگر طرز نشستن شما به این صورت است که مچ پاهایتان روی هم قرار می گیرد، مهارت های مدیریتی خوبی دارید، شما دوست دارید همه چیز را تحت کنترل بگیرید و از رویدادهای اطراف خود با خبر باشید، به علاوه درست مثل یک مدیر هنرمند هستید. البته ممکن است دیگران تصور کنند شما بیش از حد امر و نهی می کنید و همیشه دستور می دهید اما برای شما پیگیری گفتار و رفتار دیگران بسیار مهم تر از تصورشان درباره شما است.

انگشتان در هم قفل
شاید برایتان جالب باشد افرادی که هنگام نشستن انگشتان شان را در هم قفل می کنند، تنها نمی مانند. این افراد انرژی مثبت به دیگران منتقل می کنند و احتمالاً اگر کنارشان بنشینید به اندازه کافی حرف برای گفتگو دارید. خوش بینی و مثبت اندیشی این افراد می تواند به دیگران سرایت کرده و احساس خوبی را در آنها ایجاد کند.

دست به سینه
اگر هنگام نشستن دست به سینه هستید جدیت و محکم بودن یکی از ویژگی های شخصیتی شما است. شما احتمالاً همانطور که دست به سینه نشسته اید در حال تفکر هستید، آن هم تفکرات عمیق. شما معمولاً به عنوان یک فرد جدی شناخته می شوید که ترجیح می دهید سریع و بدون فکر با دیگران ارتباط برقرار کنید.

دست های بین زانو
گذاشتن دست ها بین دو زانو هنگام نشستن می تواند نشان از تردید در تصمیم گیری باشد. این افراد احتمالاً نمی توانند تصمیمات قاطع بگیرند و تا حدودی خجالتی محسوب می شوند. اما از نکات بسیار مثبت این افراد این است که آرام، خوش ذات و دوست داشتنی هستند و آنقدر مهربان می باشند که اگر کاری از دست شان بربیاید حتماً برای دیگران انجام خواهند داد.

دست های روی زانو یعنی راهکار یافتن، توجه و تمرکز داشتن، قدرت مدیریت و رهبری و مسئولیت پذیری که از جمله ویژگی های این افراد است. این افراد به قدری اعتماد به نفس دارند که از مشکلات و موانع نترسند و در عین مشکلات بهترین راه حل را پیدا کنند. چنین فردی می تواند بهترین راهکار را یافته و با اعتماد به نفس به آن عمل کند.

توجه داشته باشید خصوصیات شخصیتی که به طرز نشستن افراد نسبت داده می شود صد در صد قطعی نیست و ممکن است درباره برخی افراد صدق نکند.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «از طرز نشستن به شخصیت افراد پی ببرید»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مصاحبه با زهرا برومند – روانشناس – توسط سارا میرشجاعی از مجله سیب سبز، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا