برندگان نوبل اقتصاد 2019 چه دستاوردهایی داشتند؟

بنابر اعلام آکادمی سلطنتی علوم سوئد جایزه نوبل اقتصاد 2019 به آبیجیت بانرجی (Abhijit Banerjee) و استر دوفلو (Esther Duflo) از MIT به همراه میشل کرمر (Michael Kremer) از دانشگاه هاروارد، تعلق گرفت.

در این مقاله شما می توانید با این دستاورد بیشتر آشنا شوید.

اعضاء آکادمی سلطنتی علوم سوئد این سه اقتصاددان را به پاس نقش قابل توجه مطالعات آنها در یافتن عوامل تاثیرگذار بر کاهش فقر جهانی شایسته دریافت جایزه نوبل سال 2019 دانستند. بر پایه اعلامیه این آکادمی علیرغم پیشرفت های چشمگیر کاهش فقر در جهان یکی از مشکلات جامعه بشری است. بیش از 700 میلیون نفر در سراسر جهان در فقر به سر می برند. هر ساله حدود 5 میلیون کودک زیر 5 سال در اثر بیماری جان خود را از دست می دهند که بیشتر آنها را می توان با درمان های ارزان قیمت نجات داد.

نتایج مطالعات این سه اقتصاددان تاثیر قابل ملاحظه ای بر بهبود و موفقیت سیاست های اعمال شده برای کاهش فقر در جهان داشته است. برندگان جایزه نوبل اقتصاد 2019 تحت تاثیر نظریات آمارتیا سن (Amartya Sen)، اقتصاددان مشهور هندی بوده اند که در سال 1998 برنده جایزه نوبل اقتصاد بوده است.

آقای بانرجی اقتصاددان هندی الاصل، متولد سال 1961 در شهر کلکته است. او تحصیلات خود را در دو دانشگاه جواهر لعل نهرو و هاروارد انجام داده و در حال حاضر استاد موسسه دانشگاه MIT است.

خانم استر دوفلو که همسر آقای بانرجی نیز هست، متولد سال 1972 در پاریس است. او تحصیلات دانشگاهی خود در رشته اقتصاد را از مدرسه اقتصاد پاریس آغاز کرد ولی اکنون استاد اقتصاد دانشگاه MIT است.

آقای میشل کرمر در سال 1964 در آمریکا به دنیا آمده و تحصیلات خود را نیز در رشته اقتصاد در دانشگاه هاروارد به پایان رسانده و در حال حاضر نیز استاد همین دانشگاه است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «برندگان نوبل اقتصاد 2019 چه دستاوردهایی داشتند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا گزارش مجله دانشمند، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا