آزمون کوکولوژی کوهستان

آزمون کوهستان یک بازی کوکولوژی است که توسط پروفسور ایسامو ساتیو طراحی شده است. این بازی طبق اصول روانشناسی کمک می کند، هر فردی بتواند به راحتی دنیای ذهن را مطالعه کند. در بازی کوکولوژی شما بر مبنای موقعیتی که در آن قرار گرفته اید باید به سوالات خاصی که نمادین هستند، پاسخ دهید. پاسخ های شما نشان دهنده حالت ذهنی شما نسبت به مسئله ای است که با آن درگیر هستید.

پس قلم و کاغذ بر دارید و لطفاً قبل از مطالعه متن آزمون و پاسخ دادن به آن توجه داشته باشید:

  1. در آرامش سوالات را بخوانید و اولین پاسخی را که به ذهن تان می رسد، بگویید و برای پاسخ دادن مدت زیادی صبر نکنید. بدانید که هیچ پاسخ درست یا اشتباهی در این گونه آزمون ها وجود ندارد.
  2. با خودتان صادق باشید. این آزمون بیشتر شبیه به یک بازی است. پس با پاسخ های صادقانه، اجازه بدهید واقعیت های درون تان آشکار شوند.
  3. سعی نکنید پاسخ درست را حدس بزنید، این کاری است که بسیاری از افراد انجام می دهند تا در پایان آزمون به دیگران بگویند: «دیدید؟ من درست می گفتم!»

متن آزمون

کوهستان، دریا و بطورکلی طبیعت قدرتی دارد که ما را به خود جذب می کند. علاوه بر این، ما همه فرزندان طبیعت هستیم. در آن متولد شده ایم و با نعمت های آن رشد کرده ایم. فارغ از شگفتی های صنعتی، تنها طبیعت است که حس حیات را در ما زنده نگه می دارد.

برای پیدا کردن یک سنگ نایاب از کوه بالا رفته اید.

  1. هنگامی که در پایین کوه ایستاده اید، چه تصوری از آن دارید؟
  2. پس از جستجویی سخت هنوز سنگ را پیدا نکرده اید و خورشید غروب کرده است. آیا باز هم به جستجو ادامه می دهید؟
  3. دست آخر، سنگ مورد نظر را پیدا می کنید. چه نوع سنگی است؟ اندازه، وزن و ارزش تقریبی آن را حدس بزنید.
  4. حالا زمان پایین آمدن از کوه و برگشتن به خانه فرا رسیده است. چه کلماتی برای خداحافظی به کوه می گویید و پاسخ کوه چیست؟

نتیجه گیری

حالا پاسخ خود را با بررسی های زیر مقایسه کنید:

کوهی که در برابرتان است، مظهر پدر یا شبه پدر در زندگی می باشد. در اصطلاح روانشناسی نیز الگوی پیرمرد خردمند است. سنگی که در جستجوی آن هستید نماد نیروها و توانمندی هایی است که شما باید در سفرتان به سوی استقلال فردی، در خود کشف کنید.

1) تصوری که از کوه دارید نمایانگر تصویر ذهنی شما از پدرتان است. آیا او سخت گیر و بی گذشت بود؟ یا مهربان و دل رحم؟ آیا تصور شما، تصوری آرمانی از یک کوه پُر شکوه و با ابهت بود که به شما خوشامد می گفت و شما را به جستجوی سنگ تشویق می کرد؟

2) سنگی که در جستجوی آن هستید نمایانگر توانایی های بالقوه شما است. پاسخ شما به این سوال نشان می دهد که آیا به وجود توانایی های بالقوه در خود پی خواهید برد یا نه؟

افرادی که گفتند با وجود همه سختی ها به جستجو ادامه می دهند در زندگی این گونه خواهند بود و هرگز تسلیم مشکلات نمی شوند، حتی زمانی که تلاش شان بی نتیجه باشد. افرادی که گفتند به جستجو در پایان روز خاتمه می دهند و روز بعد آن را از سر می گیرند، جزو گروهی هستند که برای تلاش خود برنامه ریزی می کنند و در یک بازه زمانی بلندمدت به هدف خود می رسند.

3) نحوه توصیف سنگ توسط شما نمایانگر میزان عزت نفس شما است. بزرگی و سنگینی آن چقدر بود و قیمت آن را چقدر ارزیابی کردید؟

نزدیک به 20 دلار یا همین حدود و یا فکر نکنم قیمت زیاد بالایی داشته باشد؟ یا آن سنگ یک الماس بزرگ است که میلیون ها دلار ارزش دارد؟ البته صبر کنید، بهتر است غرق خودپسندی نشویم.

4) کلماتی که برای خداحافظی به کوه می گویید نشان دهنده چیزهایی است که شما همیشه از پدرتان می خواسته اید ولی قادر نبودید آنها را با او در میان بگذارید. پاسخ کوه به شما نیز بیانگر نظر شما درباره احساس پدرتان نسبت به شما است. کدام یک از این جملات را به زبان آوردید:

  • شما: برای همه چیز متشکرم. کوه: مراقب خودت باش.
  • شما: به نظر می رسد دیگر کاری با شما ندارم. کوه: چی؟! دوباره تکرار کن!

منابع

آزمون روانشناسی «کوکولوژی کوهستان»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب کوکولوژی، نوشته ی تاداهیکو ناگائو و ایسامو سایتو و ترجمه چکاد سرامی و شاهین دهقان از انتشارات ترفند، منتشر شده در 1388 با شابک 2-84-7332-964-978 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا