جنگل های موسمی مداری در چه مناطقی رشد می کنند؟

جنگل های موسمی مداری در نواحی معینی از مناطق استوایی و نواحی زیر استوایی رشد می کنند. این نواحی سالانه دارای فصل معینی از آب و هوای خشک و مرطوب یا قدری سردتر از آب و هوای جنگل های گرمسیر استوایی هستند. چنین شرایط جوی در آمریکای مرکزی، مرکز آمریکای جنوبی، آفریقای جنوبی، هند، چین شرقی، استرالیای شمالی و بسیاری از جزایر اقیانوس آرام وجود دارد.

جنگل های موسمی مداری از گونه های متفاوتی از درختان برخوردار هستند، اگرچه تنوع آنها بیش از درختان جنگل های گرمسیر استوایی نیست. برخلاف درختان جنگل های گرمسیر استوایی، انواع زیادی از درختان خزان دار یا برگ ریزان در جنگل های موسمی وجود دارند. درختان خزان دار به ویژه در مناطقی با فصل های متمایز خشک و مرطوب یافت می شوند. این درختان برگ هایشان را در فصل های خشک از دست می دهند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «جنگل های موسمی مداری در چه مناطقی رشد می کنند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو کجا؟، ترجمه دکتر بهادر صادقی و دکتر شیوا صالحی شهیدی از نشر سایه گستر، منتشر شده در زمستان ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۵۰۲-۱۵۱-۹ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا