آیا مولکول های مواد حرکت می کنند؟

مواد از ذرات بسیار ریزی به نام مولکول تشکیل شده اند. مولکول کوچکترین جزء یک ماده است که به تنهایی و بطور مستقل تمام خصوصیات آن ماده را دارا می باشد. بطور مثال، اگر مولکول شکر را مورد بررسی قرار دهیم، خواهیم دید که تمام خصوصیات شکر از جمله طعم، رنگ و شکل آن را دارد.

مولکول های مواد مختلف، اندازه های متفاوتی دارند. برخی از مولکول ها فقط چند بیلیونیم یک سانتیمتر هستند، در حالی که برخی هزاران برابر بزرگتر می باشند. گازها مولکول های کوچکی دارند. یک سانتی متر مکعب هوا حدود 2,500,000,000,000,000,000 مولکول دارد.

با اینکه هر ماده ای دارای تعداد بی شماری مولکول است، ولی بین این مولکول ها نیز مقداری فضای خالی وجود دارد.

مولکول های مواد مرتب در حال جنبش بوده، و با افزایش حرارت، جنبش مولکول ها نیز افزایش می یابد. هرچه ماده ای گرم تر شود، جنبش مولکول هایش هم بیشتر می شود.

جنبش مولکولی گازها بسیار بیشتر از جامدات و مایعات است. حتی مولکول های یخ نیز در حال حرکت می باشند. ولی آیا عجیب نیست که با وجود متحرک بودن مولکول های یک ماده، آن ماده را لرزان نمی بینیم؟ در واقع نیروی جاذبه ای که بین مولکول وجود دارد، آنها را کنار هم نگه می دارد. اگر این نیرو نبود، مولکول ها در جهات مختلف پراکنده می شدند.

وقتی مولکول های یک جسم جامد، گرم می شوند، سرعت حرکت شان افزایش می یابد و نیروی جاذبه بین آنها کم می شود. اگر افزایش حرارت ادامه پیدا کند، جنبش مولکول ها باز هم بیشتر می شود و جسم جامد به مایع و سرانجام به گاز تبدیل می گردد.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «آیا مولکول های مواد حرکت می کنند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر 1393 با شابک 978-964-307-221-6 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا