چگونه یک اسلحه نیمه خودکار کار می کند؟

اسلحه نیمه خودکار نوعی سلاح گرم است که در آن با هر بار چکاندن ماشه یک تیر شلیک می شود. مسلح شدن در این سلاح ها به صورت خودکار بوسیله گاز باروت فشنگ شلیک شده به گونه مستقیم یا غیر مستقیم انجام می شود. بعضی از سلاح ها مانند ژ-3 و کلاشنیکف را می توان هم به صورت نیمه خودکار و هم به صورت خودکار به کار گرفت. این گونه تفنگ ها معمولاً دارای اهرمی هستند که وضعیت خودکار یا نیمه خودکار را با آن می توان برگزید.

این سلاح با تعادل گلوله و حرکت رو به جلو با فشار غیر مستقیم گاز باروت مسلح می شود. این همان قانون نیوتن است که می گوید: «همیشه برای هر عملی، واکنش متقابل برابری وجود دارد.» این به معنای نیروی پیمایش اسلحه است که با ضربه کوچک به عقب رانده می شود. جدای از این مثال، این عمل با واکنش سلاح همراه است، که بطور معمول اجازه می دهد تا این نقص رخ دهد. تفنگ AK-47 شاید شناخته شده نباشد اما برای این مثال کاربردی است.

با وجود تمایزها بین سلاح های نیمه خودکار و خودکار می توان متوجه شد که بیشترین تفاوت در بارگذاری گلوله و شلیک آن است. به عنوان مثال باید بگوییم که ارتش ایالات متحده آمریکا برای تمرین هایش از سلاح های نیمه خودکاری مانند M1911 استفاده می کنند این به آن معنا است که آنها با هر بار شلیک باید سلاح خود را آماده کنند. فرقی نمی کند که به چند هدف بخواهند بزنند؛ مهم تنظیم کردن هرباره سلاح است. پس با توجه به ماهیت ناپایدار سلاح های تمام خودکار، در ارتش، پلیس و ادارات جنایی بیشتر از سلاح های نیمه خودکار که رایج تر است، استفاده می کنند.

تفاوت اسلحه نیمه خودکار و خودکار چیست؟

تفاوت بین سلاح های خودکار و نیمه خودکار در بخش اصلی این دو نوع سلاح نهفته است. بدین معنا که در سلاح های نیمه خودکار که با فشار گاز باروت مسلح می شوند برای هر بار تیراندازی، باید آن را مسلح کنند اما اسلحه خودکار سلاحی است که برای تیراندازی با آن فقط یکبار مسلح می شود و بقیه اعمال مکانیکی سلاح را خود اسلحه انجام می دهد. البته باید بگوییم که در هر دو ساز و کار بارگذاری خودکار است.

این مهم ترین تفاوت بین این دو اسلحه بود اما تفاوت این دو نوع فقط به اینجا ختم نمی شود. علاوه بر این سلاح نیمه خودکار به صورت تک تیر و رگبار شلیک می کند اما سلاح خودکار فقط به صورت رگبار شلیک می کند در نتیجه، مزیت استفاده کامل خودکار به آن معنی است که هیچ ماشه ای وجود ندارد و کار شلیک و مجهز شدن راحت تر و بدون انجام هر کاری انجام می شود.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چگونه یک اسلحه نیمه خودکار کار می کند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا