در صورت محدود نشدن گرمایش به زیر 1.5 درجه، یک چهارم زمین خشک می‌شود

محققان پیش بینی کردند اگر دمای متوسط زمین به بالای 2 درجه نسبت به پیش از دوران صنعتی شدن صعود کند، بیشتر از یک چهارم زمین خشک خواهد شد. نتیجه این پژوهش که در Nature Climate Change منتشر شده، یکی از دقیق‌ترین تحقیقات در زمینه ارزیابی خشکیدگی در آینده است و پیش بینی می‌کند نواحی زیادی دچار افزایش بروز آتش وحشی یا خشکسالی خواهند شد.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، برای پرهیز از بروز چنین رخدادی در حداقل دو سوم از سرزمین‌های تحت خطر، باید افزایش دما (گرمایش) به زیر 1.5 درجه محدود شود.

چانگ ائو پارک نویسنده ارشد از دانشگاه جنوبی علوم و فناوری در شنژن چین می‌گوید: «خشکیدگی تهدید بسیار جدی است. چون می‌تواند به شدت بر کشاورزی، کیفیت آب و تنوع زیستی تاثیر بگذارد. این پدیده همچنین می‌تواند باعث خشکسالی‌های بیشتر و آتش‌سوزی‌های وحشی شود.»

خشکیدگی، مقیاس سنجش خشکی سطح زمین است که با ترکیب، پیش بینی هوا، میزان بارش و تبخیر قابل پیش بینی است. این محققان برای اینکار خروجی بیشتر از 27 مدل اقلیمی جهان را بررسی کردند تا زمین‌هایی را مشخص کنند که در صورت افزایش دما به بالای 1.5 درجه، انتظار خشکیدگی بسیار زیاد در آنها می‌رود.

مائوج جوشی نویسنده دوم از دانشگاه آنگیلای شرقی در انگلستان می‌گوید: «نتیجه تحقیق ما پیش بینی می‌کند که در صورت رسیدن متوسط دما به سطح 2 درجه بیشتر، خشکیدگی بیشتر از 20 تا 30 درصد سطح زمین را تحت تاثیر قرار خواهد داد. اما دو سوم این مناطق در صورت محدود شدن گرمایش به 1.5 درجه از خشکیدگی شَدید در امان خواهند بود.»

شدت خشکسالی همین حالا در تمام مدیترانه، خاورمیانه، جنوب آفریقا و سواحل شرقی استرالیا بیشتر شده است. این در حالی است که نواحی نیمه خشک در همین مناطق، همین حالا بر اثر گرم شدن در حال تبدیل شدن به بیابان هستند.

این مطالعه همچنین پیش بینی می‌کند کشورهای استوایی و شمالی، احتمالاً مرطوب‌تر از گذشته خواهند شد. پرفسور تیم آزبورن نویسنده دیگر این مقاله از دانشگاه آنگیلای شرقی هم می‌گوید: «مناطقی از جهان که بیشترین بهره را از محدود کردن گرمایش به زیر 1.5 درجه می‌برند، بخش‌هایی از جنوب شرق آسیا، جنوب اروپا، جنوب آفریقا، آمریکای مرکزی و جنوب استرالیا است که در حال حاضر 20 درصد جمعیت جهان را در خودشان جای داده‌اند.»

منابع

  1. ipcc
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا