با لورل و هاردی آشنا شویم

تبلیغات

استنلی لورل و اُلیور هاردی معروف به لورل و هاردی یکی از محبوب ترین گروه های کمدین در تاریخ سینما بودند.

نام واقعی لورل «آرتور استنلی جفرسون» بود. او در سال ۱۸۹۰ میلادی در انگلستان به دنیا آمد. وی بازیگر نقش های کمدی در تئاتر بود. بعدها به آمریکا سفر کرد و به گروه «فرد کارنو» پیوست. طولی نکشید که او به یکی از بازیگران مشهور آن گروه تبدیل شد. لورل در سال ۱۹۱۷ میلادی در حین اجرای یک تئاتر توجه یک تهیه کننده را به خود جلب کرد، این تهیه کننده، کمدیی به نام دیوانه ها در ماه مه با بازیگری لورل ساخت. پس از ساخته شدن این فیلم، لورل متقاعد شد که آینده او در سینما شکل خواهد گرفت نه در تئاتر. از سال ۱۹۱۷ میلادی به بعد، لورل شروع به ایفای نقش در فیلم های آمریکایی کرد. او بخش اعظم کارهایش را خودش می نوشت و کارگردانی می کرد.

لورل در سال ۱۹۲۶ میلادی قرارداد ثابتی را امضاء کرد که باعث شد با الیور هاردی همبازی شود.

الیور هاردی اهل ایالت جورجیا در ایالات متحده آمریکا بود. او در سال ۱۸۹۲ میلادی متولد شد و زمانی که فقط هشت سال داشت، پا به صحنه گذاشت. هاردی در سال ۱۹۱۴ میلادی بازی در سینما را آغاز کرد.

تبلیغات
دریافت اپلیکیشن آپرا

لورل و هاردی به کمک هم سینمایی را به وجود آوردند که بر پایه موقعیت های کمیک مرد لاغر و مرد چاق و رابطه آنها با یکدیگر استوار بود. شاید مهم ترین عاملی که باعث شد کمدی های لورل و هاردی تا این حد موفق از آب در آید تضادی بود که میان هیکل آنها به چشم می خورد.

هاردی بسیار چاق و گنده و لورل بسیار لاغر بود. ظاهر هاردی طوری بود که گویا آدم دانایی است و چیز زیادی می داند؛ در مقابل، حمایت در چشمان لورل موج می زد. ولی در نهایت هر دو در حماقت محض مشترک بودند. در واقع لورل لاغر با یک حرکت ساده تمام نقشه های به ظاهر هوشمندانه ای را که هاردی چاق می کشید، به هم می ریخت؛ گویی حماقت او به هاردی هم سرایت می کرد.

لورل و هاردی بین سال های ۱۹۲۷ تا ۱۹۴۵ میلادی در بیش از ۲۰۰ فیلم با هم به ایفای نقش پرداختند. هاردی در سال ۱۹۵۷ میلادی درگذشت و دوران موفقیت محبوب ترین چاق و لاغر سینما به پایان رسید. لورل نیز در سال ۱۹۶۵ میلادی در سن ۷۵ سالگی چشم از جهان فرو بست.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

مقاله علمی و آموزشی «با لورل و هاردی آشنا شویم»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

تبلیغات
نمایش بیشتر

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا