با لورل و هاردی آشنا شویم

استنلی لورل و اُلیور هاردی معروف به لورل و هاردی یکی از محبوب ترین گروه های کمدین در تاریخ سینما بودند.

نام واقعی لورل «آرتور استنلی جفرسون» بود. او در سال 1890 میلادی در انگلستان به دنیا آمد. وی بازیگر نقش های کمدی در تئاتر بود. بعدها به آمریکا سفر کرد و به گروه «فرد کارنو» پیوست. طولی نکشید که او به یکی از بازیگران مشهور آن گروه تبدیل شد. لورل در سال 1917 میلادی در حین اجرای یک تئاتر توجه یک تهیه کننده را به خود جلب کرد، این تهیه کننده، کمدیی به نام دیوانه ها در ماه مه با بازیگری لورل ساخت. پس از ساخته شدن این فیلم، لورل متقاعد شد که آینده او در سینما شکل خواهد گرفت نه در تئاتر. از سال 1917 میلادی به بعد، لورل شروع به ایفای نقش در فیلم های آمریکایی کرد. او بخش اعظم کارهایش را خودش می نوشت و کارگردانی می کرد.

لورل در سال 1926 میلادی قرارداد ثابتی را امضاء کرد که باعث شد با الیور هاردی همبازی شود.

الیور هاردی اهل ایالت جورجیا در ایالات متحده آمریکا بود. او در سال 1892 میلادی متولد شد و زمانی که فقط هشت سال داشت، پا به صحنه گذاشت. هاردی در سال 1914 میلادی بازی در سینما را آغاز کرد.

لورل و هاردی به کمک هم سینمایی را به وجود آوردند که بر پایه موقعیت های کمیک مرد لاغر و مرد چاق و رابطه آنها با یکدیگر استوار بود. شاید مهم ترین عاملی که باعث شد کمدی های لورل و هاردی تا این حد موفق از آب در آید تضادی بود که میان هیکل آنها به چشم می خورد.

هاردی بسیار چاق و گنده و لورل بسیار لاغر بود. ظاهر هاردی طوری بود که گویا آدم دانایی است و چیز زیادی می داند؛ در مقابل، حمایت در چشمان لورل موج می زد. ولی در نهایت هر دو در حماقت محض مشترک بودند. در واقع لورل لاغر با یک حرکت ساده تمام نقشه های به ظاهر هوشمندانه ای را که هاردی چاق می کشید، به هم می ریخت؛ گویی حماقت او به هاردی هم سرایت می کرد.

لورل و هاردی بین سال های 1927 تا 1945 میلادی در بیش از 200 فیلم با هم به ایفای نقش پرداختند. هاردی در سال 1957 میلادی درگذشت و دوران موفقیت محبوب ترین چاق و لاغر سینما به پایان رسید. لورل نیز در سال 1965 میلادی در سن 75 سالگی چشم از جهان فرو بست.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «با لورل و هاردی آشنا شویم»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر 1393 با شابک 978-964-307-221-6 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

‫2 دیدگاه

    1. آنها اکنون در بهشت نیز کنار هم هستند چون شادی را به جهان هدیه دادن!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا