هنر

چگونه فیلم سینمایی ساخته شد؟

تبلیغات
راهنما و نیازمندی های رایگان خرید و فروش، استخدام و خدمات در ایران

در سال های ۱۸۸۰ تا ۱۸۸۹ میلادی، آزمایش هایی برای به وجود آوردن «تصور حرکت» با استفاده از عکس های متعدد شروع شد. ده ها دوربین قرار می دادند تا از یک اسب که در حال دویدن بود، عکس های بسیار زیاد و پشت سر هم بگیرند.

در اواخر دهه ی ۱۸۸۰ میلادی، فیلم (نگاتیو) حلقه ای ساخته شد که انعطاف پذیر و نشکن بود. سپس دوربین هایی اختراع شد که از یک صحنه ی حرکت، تعدادی عکس روی یک حلقه فیلم می گرفت. سپس آن عکس ها را با همان سرعت و ترتیب به نمایش می گذاشت و به این ترتیب، آن صحنه یا حرکت بازنمایی می شد. به همین علت، این گونه فیلم ها را «تصاویر متحرک» نیز می نامند.

در آغاز، آنچه که نمایش داده می شد، از چیزهایی بود که حرکت می کردند؛ به عنوان مثال، اسب هایی که می دویدند، بچه هایی که تاب می خوردند و قطارهایی که وارد ایستگاه می شدند.

نخستین فیلم داستانی در سال ۱۹۰۳ میلادی در آزمایشگاه توماس ادیسون ساخته شد. این فیلم «سرقت بزرگ در قطار» نام داشت و توسط ادوین استنتون پورتر کارگردانی شد. فیلم مزبور را در چادرهای سیاه ضد نور نمایش می دادند.

نخستین تماشاخانه ی مخصوص فیلم در نوامبر سال ۱۹۰۵ میلادی در پیتسبورگ (از شهرهای پنسیلوانیا) ایالات متحده آمریکا آغاز به کار کرد. صاحبان این تماشاخانه نام «نیکلودئون» را بر آن نهادند و به سرعت نیکلودئون های بسیاری در سراسر آمریکا افتتاح گردید.

ساخت فیلم در هالیوود از سال ۱۹۱۳ میلادی به بعد شروع شد.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

مقاله علمی و آموزشی «چگونه فیلم سینمایی ساخته شد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در ۱۳۹۱ با شابک ۸-۵۷-۵۹۵۹-۹۶۴ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

برچسب ها
تبلیغات
فروشگاه شارژ، محصولات مجازی و خدمات بر خط های یو

دیدگاهتان را بنویسید