اپرا چیست؟

اُپرا واژه ایتالیایی به معنی نمایش همراه با موسیقی است. در واقع اپرا به نوعی نمایشنامه گفته می شود که با آواز و همراه با ارکستر اجرا می شود. این نمایش روی صحنه به اجرا در می آید و خوانندگان آن دارای گریم و لباس هایی متناسب با مضمون اپرا هستند. آنها علاوه بر خواندن، نمایش را نیز به اجرا در می آورند. موسیقی اپرا توسط ارکستر نواخته می شود.

اپرا برای اولین بار در حدود سال 1582 میلادی در فلورانس ایتالیا و توسط موسیقیدانانی که خواهان احیای تئاتر کلاسیک یونان بودند، ساخته شد. قبل از سال 1650 میلادی اپرا از ایتالیا به فرانسه و آلمان رفت و سپس به تدریج در سایر کشورهای جهان از جمله استرالیا، انگلستان، روسیه، لهستان، اسپانیا، چکسلواکی، مجارستان، ایالات متحده آمریکا و چین نیز به اجرا در آمد.

به نمایشنامه ای که اپرا بر اساس آن ساخته می شود، لیبرتو (Libretto) می گویند. بسیاری از لیبرتوها، بر اساس رمان ها و نمایشنامه ها، برخی بر اساس افسانه ها و برخی دیگر بر اساس زندگی افراد سرشناس و وقایع مهم نوشته می شوند.

اپراهایی که امروزه اجرا می شوند، آثار برخی از بزرگترین موسیقیدانان جهان از جمله روسینی، وردی، پوچینی (ایتالیایی)، موتسارت، واگنر (آلمانی)، گونو، بیزه (فرانسوی)، کرساکف و بورودین (روسی) هستند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «اپرا چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر 1393 با شابک 978-964-307-221-6 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا