آنچه که از خواب کودک باید بدانید

بدن کوچک کودک برای رشد و سلامتی، به خواب کافی نیاز دارد. ماهیچه های بدن او از جمله ماهیچه های قلب، در طول خواب خود را ترمیم می کنند. خواب همچنین پیام سیری یا گرسنگی را به مغز ارسال می کند و موجب حفظ وزن مناسب کودک می شود.

زمانی که کودک در خواب شیرین به سر می برد، مغز او خاطرات روز را ذخیره می کند و در نتیجه او بعدها می تواند آنها را به یاد بیاورد. این یک نکته کلیدی در یادگیری محسوب می شود. به علاوه، کودک برای داشتن تمرکز در مدرسه نیاز به خواب کافی دارد. اگر او خواب کافی داشته باشد، کارهای خود را سریع تر و بدون اشتباه انجام می دهد.

در این مقاله شما می توانید با چند نکته مهم در زمینه خواب کودک آشنا شوید.

کودک من به چه مقدار خواب نیاز دارد؟

کودکان نسبت به بزرگسالان به مقدار بیشتری خواب نیاز دارند. مقدار خواب مورد نیاز برای گروه های سنی مختلف کودکی تا نوجوانی به شرح زیر است:

  • کودکان یک تا دو ساله: 11 تا 14 ساعت
  • کودکان سه تا پنج ساله: 11 تا 13 ساعت
  • کودکان شش تا سیزده ساله: 9 تا 11 ساعت
  • نوجوانان: 8 تا 10 ساعت

آیا کودک من به خواب نیمروزی نیاز دارد؟

میزان خواب کودک در طول روز، با مقدار خواب او در شب، نسبت مستقیم دارد. ممکن است کودک نوپای شما 13 ساعت خواب مورد نیاز خود را پس از غروب آفتاب تا طلوع دوباره خورشید تامین کند یا اینکه ممکن است شب ها فقط 9 ساعت بخوابد و بقیه آن را با خواب نیمروزی جبران کند.

بیشتر کودکان، پس از پنج سالگی، عادت خواب نیمروزی خود را ترک می کنند. اگر کودک شما همچنان این عادت را دارد ممکن است نیاز داشته باشد شب ها زودتر به رختخواب برود. در صورتی که کودک شما بعد از ظهرها می خوابد، قطعاً با کمبود خواب شبانه مواجه است.

چگونه کودک خود را به رختخواب ببرم؟

برای ساعت خواب کودک باید برنامه منظمی تنظیم کرده و حتی در آخر هفته ها هم به آن عمل کنید. می توانید برنامه ای متشکل از حمام آب گرم، مسواک زدن و رفتن به رختخواب را نیز تنظیم کنید.

پیش از خواب، یک کار لذتبخش مانند مطالعه کتاب داستان در نور کم را برای کودک انجام دهید. مطمئن شوید که اتاق خواب او، تاریک، خنک، آرام و عاری از صفحات نمایشگر و تلویزیون است.

برای کودکانی که خواب راحتی ندارند، رختخواب را فقط به خواب اختصاص دهید و کارهایی نظیر کتاب خواندن و بازی کردن را در آن انجام ندهید.

ساعت بدن فرزند نوجوان شما او را در شب بیدار و صبح ها بیشتر در رختخواب نگاه می دارد. شب ها، بدون توجه به میزان خواب آلودگی یا بیداری کودک، نور اتاق را کم کنید. اتاق خواب را خنک نگاه داشته و به او بگویید تلویزیون، موبایل و کامپیوتر را خاموش کند.

در تعطیلات آخر هفته به او بگویید تنها دو ساعت بیشتر از ساعت بیداری همیشگی در روزهای هفته، مجاز است بخوابد.

آیا مدارس باید دیرتر شروع شوند؟

این یک موضوع بحث برانگیز بین والدین و مدارس است و راه حل ساده ای برای آن وجود ندارد. زنگ بسیاری از مدارس متوسطه در ساعت هشت صبح به صدا در می آید. از آنجا که بیشتر نوجوانان پیش از ساعت 11 شب به رختخواب نمی روند، به سختی از خواب بیدار می شوند. ممکن است دیرتر شروع شدن مدرسه، موجب رشد تحصیلی نوجوانان شود. مطالعات نشان می دهند که نوجوانانی که خواب مورد نیازشان تامین می شود، رتبه های تحصیلی و نمرات بهتری کسب می کنند.

آیا فرزند من به اندازه کافی می خوابد؟

در صورتی که فرزند شما، هر شب پس از 15 تا 30 دقیقه به خواب می رود، می توانید مطمئن باشید که او به اندازه کافی می خوابد. بدین ترتیب صبح ها در زمان مشخصی که باید بیدار شود به راحتی از خواب بیدار شده و لازم نیست برای بیدار کردن او بارها به اتاق او سر بزنید.

نشانه های دیگری مانند خواب آلود نبودن در مدرسه و نداشتن خواب نیمروزی نیز حاکی از خواب کافی او هستند.

آیا ممکن است فرزند من دچار اختلال خواب باشد؟

بیشتر مواقع مشکلات خواب کودک شما، بخشی از رشد و تکامل او است، اما گاهی یک مشکل پزشکی در پشت این مشکلات وجود دارد. به خروپف، مکث های طولانی بین تنفس یا مشکل تنفسی در حین خواب او توجه کنید. ممکن است بهتر باشد وضعیت خواب او، توسط پزشک بررسی شود.

راه رفتن در خواب، کابوس های شبانه یا شب ادراری نیز ممکن است نشانه های اختلالات خواب باشند. با متخصص کودک صحبت کنید تا متوجه شوید چه کاری می توانید برای بهبود خواب کودک انجام دهید.

بزرگسالان و کودکان، زمانیکه با کمبود خواب مواجه می شوند علائم یکسانی نشان نمی دهند. ممکن است شما به دلیل کمبود خواب، دچار بی حالی شوید اما فرزندتان با چنین وضعیتی شروع به جابجا کردن دیوارها کند! بروز چنین رفتارهایی ممکن است او را مبتلا به بیش فعالی جلوه دهد. متخصص کودکان می تواند عامل مشکل را تشخیص دهد.

مطالعات نشان می دهند در صورتی که کودک مبتلا به بیش فعالی باشد، داشتن خواب کافی، به توجه بیشتر و فعالیت کمتر او کمک می کند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «آنچه که از خواب کودک باید بدانید»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله وب سایت WebMD ترجمه شده توسط مجله سلام سلامت به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا