فصل های خنک سال برای از شیر گرفتن نوزاد بهتر است

18 ماهگی تا دو سالگی زمانی است که می توان برای از شیر گرفتن کودک اقدام کرد، اما بهتر است تا دو سالگی شیردهی ادامه پیدا کند، ضمن اینکه تاکید می شود شیرخوار در فصل گرم تابستان از شیر مادر محروم نشود و در این رابطه برنامه ریزی شود.

در این مقاله شما می توانید با دلیل این صحبت آشنا شوید.

شیوع بیماری گاستروآنتریت یا بیماری التهاب روده و معده، یک بیماری عفونی ویروسی است که با اسهال و علائم دیگری همراه است و ابتلای کودک به این بیماری موجب از بین رفتن آب زیادی از بدن او می شود. با تغییرات تغذیه ای کودک و در صورت از شیر گرفتن کودک در فصل گرم ممکن است کودک بیشتر در معرض این بیماری قرار بگیرد.

به علت ضعیف بودن سیستم ایمنی بدن کودکان شیرخوار و احتمال ابتلای کودک به عفونت های میکروبی، آلرژی و آسم قبل از 18 ماهگی، بهتر است شیردهی تا این زمان یا بهتر از آن تا دو سالگی ادامه یابد. وجود هموگلوبین در شیر مادر موجب می شود که کودکانی که با شیر مادر تغذیه می شوند از سیستم ایمنی بالاتری نسبت به کودکان دیگر برخوردار باشند و ابتلا به بیماری های مذکور در آنها به حداقل برسد، این فاکتور مهم در سلامت کودکانی که با شیر مادر تغذیه می شوند از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

تنها در صورتی که مادر بیمار باشد و یا دارویی را مصرف کند که پزشک شیردهی را ممنوع کرده باشد، لازم است شیردهی متوقف شود حتی اگر قبل از 18 ماهگی باشد.

از طرفی دیگر برای به غذا افتادن کودک نباید او را از شیر مادر محروم کرد، بلکه شروع غذای کمکی کودک باید از شش ماهگی با شیر مادر همراه باشد و با غذاهایی مانند سوپ، فرنی و پوره می توان شروع کرد و از 11 تا 12 ماهگی هم غذای خانواده را به آن افزود.

تنها مواد غذایی که نباید به کودک زیر دو سال داده شود، عسل و بادام زمینی است و دادن میوه های آلرژی زا مانند توت فرنگی و تمشک و هندوانه تا یک سالگی توصیه نمی شود.

سلامتی شما و خانواده تان آرزوی ما است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «فصل های خنک سال برای از شیر گرفتن نوزاد بهتر است»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مصاحبه با دکتر منوچهر عسگری – فوق تخصص نوزادان – توسط مجله زن روز، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا