منظور از ایزومر چیست؟

ایزومر یا هم پار، نام دو یا چند ترکیب است که از اتم های یکسان با نسبت های یکسان تشکیل شده اند، اما ترتیب یا نحوه قرار گرفتن این اتم ها در هر یک از آنها متفاوت است. برای مثال بوتان و متیل پروپان، ایزومرهایی هستند که هر دو از اتم های کربن و هیدروژن ساخته شده اند و فرمول شان نیز C4H10 است. اما چهار اتم کربن در بوتان، به شکل زنجیره ای و پشت سر هم قرار گرفته اند؛ در حالی که همین اتم ها در متیل پروپان، زنجیره ای شاخه شاخه را می سازند و در هر زنجیره فقط 3 اتم کربن وجود دارد.

ایزومرها می توانند از نظر خواص فیزیکی و شیمیایی متفاوت باشند. به عنوان مثال هر دو ترکیب فوق، گازهایی بی رنگ هستند، اما نقطه جوش متیل پروپان (12- درجه سانتیگراد)، کمتر از نقطه جوش بوتان (0.5- درجه سانتیگراد) است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «منظور از ایزومر چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب Kingfisher Science Encyclopedia، تالیف Catherine Headlam ترجمه محمود سالک از نشر Kingfisher Books، منتشر شده در ۱۹۹۱ با شابک ۹۷۸۰۸۶۲۷۲۸۵۳۳ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا