امپرسیونیسم چیست؟

واژه امپرسیونیسم (Impressionism) برای توصیف سبکی از نقاشی که در دهه 1870 میلادی در فرانسه آغاز شد، بکار می رود. نام امپرسیونیسم از تابلوی کلود مونه به نام «امپرسیون طلوع آفتاب» گرفته شده است. امپرسیون به معنی تاثیر یا دریافت شخصی است.

نقاشی که به سبک امپرسیونیسم کار می کند، امپرسیونیست نامیده می شود. در مکتب امپرسیونیسم نقاش، طبیعت را همانگونه که می بیند به تصویر می کشد و رنگ آمیزی می کند و حالات را توسط رنگ های مختلف نمایش می دهد. امپرسیونیست ها می خواستند تاثیر نور و سایه را روی اشیاء نشان بدهند؛ به همین جهت مجبور بودند خیلی سریع کار کنند. این طرز نقاشی باعث می شد که سطح تابلوها بافتی خشن و لکه لکه پیدا کند. از آنجا که زاویه تابش نور روی اجسام در طول روز ثابت نمی ماند، آنها گاه مجبور می شدند یک منظره را چندین بار نقاشی کنند.

امپرسیونیست ها نقاشی در فضای باز را بر کار کردن در کارگاه ترجیح می دادند. آنها نور را مهم ترین عنصر در نقاشی می دانستند. آنها می خواستند یک صحنه را دقیقاً به همان شکلی که در آن لحظه می دیدند، به تصویر بکشند. تعدادی از نقاشان پیشگام مکتب امپرسیونیسم عبارتند از: کلود مونه، ادوارد مانه، پی یر اگوست رنوار، ادگار دگا، کامیل پیسارو، آلفرد سیسلی، پل سزان و برت موریس.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «امپرسیونیسم چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر 1393 با شابک 978-964-307-221-6 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا