کشف قدیمی ترین نقاشی انسان از حیوانات در اندونزی

یک نقاشی 40 هزار ساله از موجودی باستانی و عجیب که شبیه گاو است در غار برنئو (Borneo) واقع در اندونزی کشف شده است. به گفته محققان، این قدیمی ترین نقاشی انسان از حیوانات است.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، کشف نقاشی مذکور نشان می دهد هنر نمادین در زمانی که دانشمندان تصور می کردند، در اروپا آغاز نشده است. بلکه این هنر در جنوب شرقی آسیا و در اواخر عصر یخی شروع شده است.

نقاشی های حیوانات راهی برای بررسی وجود مختلف تجربیات انسانی مانند شکار و دیگر عادات زندگی انسان ها در گذشته است. ماکسیم اوبرت یکی از باستان شناسان دانشگاه استرالیا می گوید: «در ابتدا انسان ها نقاشی های بزرگی از حیوانات را رسم می کردند و در مرحله بعد جهان انسانی را نشان دادند.»

این نقاشی های باستانی در دیوار غارهای آهکی در کوهستانی دور افتاده واقع در برنئوی اندونزی کشف شده اند. محققان از سال 1994 میلادی از وجود این نقاشی ها با خبر بودند اما در آن زمان نمی دانستند نقاشی ها در چه عصری به وجود آمده اند.

برای تعیین دقیق تاریخ نقاشی محققان نمونه های کلسیم کربنات از غار کالیمانتان را جمع آوری کردند. در این روش آنها به کمک فروپاشی رادیواکتیوته تاریخ ایجاد نقاشی را تخمین زدند.

پس از ورود قطرات باران به سنگ آهک، مقدار کمی اورانیوم آزاد می شود. همزمان با از بین رفتن اورانیوم، توریوم نیز آزاد می شود. با مطالعه نسبت اورانیوم به توریوم در سنگ آهک می توان قدمت پوشش دیوارهای غار را تعیین کرد.

تحقیقات نشان داد این اثر هنری باستانی در شرق کوهستان کالیمانتان طی سه دوره متمایز ساخته شده است. دوره نخست بین 52 تا 40 هزار سال قبل است که حاوی نقاشی هایی به رنگ اکر از حیوانات است.

منابع

خبر علمی «کشف قدیمی ترین نقاشی انسان از حیوانات در اندونزی» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به Live Science و مجله دانستنیها، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا