اگر انتشار گازهای گلخانه ای ادامه داشته باشد!

تحت تاثیر افزایش انتشار گازهای گلخانه ای بویژه دی اکسید کربن، میزان این گاز در اتمسفر از حد توازن خارج شده و به این ترتیب کره زمین روز به روز گرم تر می شود. گرمایش جهانی تحولات بسیاری در روی کره زمین ایجاد کرده و ممکن است امکان زیست در برخی نقاط کره زمین را از بین ببرد.

حذف برخی کشورها

گرمایش جهانی یخ های قطبی را ذوب می کند. یکی از تبعات ذوب شدن یخ های قطبی بالا آمدن سطح آب دریاها است. اگرچه میزان بالا آمدن سطح آب دریاها در همه نقاط این پهنه های آبی یکسان نیست، اما مطالعات نشان می دهد احتمالاً حدود 25 تا 50 متر شاهد افزایش سطح آب دریا در سراسر دنیا هستیم که این میزان برای هر ناحیه متنوع است.

اگر به اطلاعات بیشتری در زمینه بالا آمدن سطح آب دریاها نیاز دارید، شما می توانید مطلب اختصاصی «اگر سطح آب دریا ۱۲ اینچ افزایش یابد؟» را مطالعه کنید.

همین اندک بالا آمدن آب دریا سبب می شود برخی نقاط کره زمین برای همیشه از روی آن محو شوند. پیش بینی ها نشان می دهد جزایر مالدیو، بانکوک در تایلند، دلتای رود می سی سی پی آمریکا، جزایر کومودوی اندونزی، توکیو در ژاپن، ونیز ایتالیا، رود تایمز لندن، بیگ سور کالیفرنیا واقع در ایالات متحده آمریکا، کانال پاناما و جزایر سیشل بر اثر تغییرات سطح آب دریا برای همیشه از روی کره زمین محو شوند.

انقراض نسل برخی از گونه ها

تغییرات اقلیمی و ذوب شدن یخ های قطب شمال بدون شک روی نسل برخی حیوانات ساکن در این مناطق که زندگی آنها به یخ های قطبی وابسته است، تاثیر می گذارد. خرس های قطبی و پنگوئن ها تنها موجوداتی نیستند که در پی گرمایش جهان از روی زمین حذف می شوند، کوچک شدن یخچال های کوه های آلپ یا حتی یخچال های موجود در ایران و دیگر نقاط جهان، نسل بسیاری از گونه های گیاهی و جانوری وابسته به این یخچال ها را در معرض خطر نابودی قرار می دهد.

گونه های گیاهی که رویش مجدد بذر آنها وابسته به گذران دوران سرمای طولانی و سخت است و شکستن خواب بذر و جوانه زنی مجدد آنها بدون تحمل سرمای شَدید امکانپذیر نیست، با حذف یخچال ها برای همیشه از روی کره زمین حذف خواهند شد. بر اساس گزارش بومیان مجاور یخچال های طبیعی ایران، برخی جوندگان که دو دهه پیش در مجاور این یخچال ها دیده می شدند، دیگر گزارش نشده اند و برخی گل های این مناطق نیز دیگر نمی رویند. بنابراین یکی از مهم ترین تبعات تغییر اقلیم، حذف گونه های گیاهی و جانوری است که قادر نیستند خود را با تبعات تغییر اقلیم سازگار کنند.

ایجاد زمین های جدید برای کشاورزی

اگرچه تغییر اقلیم در بخش هایی که روی کمربند خشک کره زمین واقع شده اند زمینه مهاجرت گسترده انسان ها را فراهم می کند و این مناطق را به نواحی بدون سکونت انسان تبدیل می کند؛ اما بخش هایی از زمین که زیر یخ های قطبی مدفون شده اند، از زیر این یخ ها آزاد شده و زمین جدید برای کشاورزی ایجاد می شود. کشورهایی نظیر روسیه، کشورهای اسکاندیناوی و کانادا به ظاهر برندگان تغییر اقلیم هستند، زیرا گرمایش جهانی سبب می شود در این کشورها زمین جدید برای کشاورزی بیشتر و تولید غذا آزاد شود.

اگر به اطلاعات بیشتری در زمینه تاثیر گرم شدن زمین روی کشورهای مختلف نیاز دارید، شما می توانید مطلب اختصاصی «اگر زمین ۴ درجه سانتیگراد گرم تر شود» را مطالعه کنید.

شاید این به ظاهر برندگان اقتصادی مناقشه تغییر اقلیم با سیل مهاجرانی مواجه شوند که منابع آب و خاک را برای ساکنان اصلی این سرزمین ها محدود کنند و شاید جنگ های گسترده برای کسب منابع، امنیت و آرامش، این سرزمین ها را با خطر جدی مواجه کنند. از طرفی انقراض گسترده نژادهای گیاهی و جانوری تامین کننده غذای بشر، کشورها را برای تامین غذای خود با مخاطره مواجه می کند.

در حال حاضر به نظر می رسد تنها و بهترین راه نجات کره زمین از وضعیت کنونی، مقابله با انتشار بیشتر دی اکسید کربن در جو است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «اگر انتشار گازهای گلخانه ای ادامه داشته باشد!»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا