منظور از دورگه چیست؟

از واژه دورگه یا آمیخته معمولاً برای توصیف جانور یا گیاهی استفاده می شود که والدین آن به دو گونه متفاوت تعلق دارند. قاطر یکی از شناخته شده ترین نمونه های جانور دورگه است که از جفت گیری یک الاغ نر با یک اسب ماده به وجود می آید. قاطرها معمولاً جانورانی مقاوم و پُر طاقت به شمار می آیند، اما شبیه تقریباً تمام جانوران دورگه، سترون یا عقیم هستند و نمی توانند تولید مثل کنند.

بسیاری از گیاهان دورگه بسیار بارور و پُر ثمر هستند. بخش عمده ای از گیاهان یا محصولات زراعی که بیشتر غلات را نیز شامل می شوند، از انواع دورگه بدست می آیند. گیاهان حاصل از آمیختن دو نوع متفاوت از یک گونه نیز دورگه نامیده می شوند و همانند دورگه های حاصل از گونه های مختلف، معمولاً بزرگتر و قوی تر از والدین هستند.

تولید گیاهان دورگه، فرآیندی طولانی است. روی گیاهان یک گونه، برای چندین نسل، تلقیح بین خودی انجام می گیرد تا گیاهانی با خطوط وراثتی خالص بدست آیند. سپس این گیاهان را با گیاهان دیگری که فرآیند تلقیح بین خودی را پشت سر گذاشته اند، ترکیب می کنند. پرورش دهندگان گیاهان تلاش فراوانی انجام می دهند تا گل ها و سبزیجات بهتری را به بازار عرضه کنند.

گیاهان دورگه نیز اصلاح نژاد می شوند تا در برابر بیماری های خاص مقاومت بیشتری بدست آورند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «منظور از دورگه چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب Kingfisher Science Encyclopedia، تالیف Catherine Headlam ترجمه محمود سالک از نشر Kingfisher Books، منتشر شده در ۱۹۹۱ با شابک ۹۷۸۰۸۶۲۷۲۸۵۳۳ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا