چرا بدن گورخر راه راه است؟

گورخر حیوانی از خانواده اسب و بومی آفریقای مرکزی و جنوبی است. این حیوان به خاطر خطوط سیاه و سفید روی بدنش معروف می باشد. این خطوط معمولاً روی سر و گردن و تنه به صورت عمودی وجود دارد.

با همین خط های راه راه است که فرق گورخر با اسب و الاغ معلوم می شود. گورخرها انواع مختلفی دارند، مانند گورخرهای کوهی، برچل (Burchell) و گروی (Grevy).

طرح و رنگ گورخر، نوعی شیوه پنهان شدن از چشم شکارچیان و صیادان است. گورخرهای دشت های آفریقا در گله های بزرگ حرکت کرده و زمانی که نزدیک یکدیگر هستند، طرح و نقشی ایجاد می کنند که نشان کردن تک تک آنها را بسیار دشوار می کند. این شیوه پنهان شدن «رنگ آمیزی گیج کننده» نامیده می شود.

صیادانی که در کمین گورخرها آهسته پیش می آیند و حیوانی ضعیف، زخمی یا جوان را برای صید نشان می کنند، وقتی با انبوهی از نقش های سیاه و سفید مواجه می شوند، نمی توانند به سادگی یکی از گورخرها را نشان کرده و شکار کنند.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «چرا بدن گورخر راه راه است؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب بخوانید و بدانید، ویراستار بی تو ساگال و ترجمه سپیده عندلیب و حسین یاسینی از انتشارات پیکان، منتشر شده در اسفند 1384 با شابک 3-72-6229-964-978 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا