مغز گاهی شما را در اعتماد کردن به دیگران فریب می دهد

«پیش داوری ناخودآگاه» شاید یکی از مبهم ترین اصطلاحات علمی است که ما را متعجب می کند؛ اما اگر به آن نگاه دقیق تری بیندازید، می توانید تاثیر آن را روی تمامی بخش های زندگی خود ببینید. این نوع از جبهه گیری، میانبری برای مغز است تا به نتایج مشخصی دست پیدا کند. به عنوان مثال زمانی که می بینید هیچ ماشینی در زیرگذر نیست، مغزتان اینطور فرض می کند که حتماً علتی وجود دارد و وادارتان می کند سریع نتیجه گیری کنید.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، این سرعت ذهنی لازم است. تصور کنید چه می شد اگر مجبور بودید هر محرک حسی را که مغز دریافت می کند، تجزیه و تحلیل کنید و بر اساس آن تصمیم بگیرید. این فرآیند عیب و ایرادی هم دارد و آن این است که برخی تعصب ها و جبهه گیری های فرهنگی می توانند حتی بدون اینکه خودمان بدانیم، در مغز ما جا بیافتند و ما را وادار کنند بر اساس آنها تصمیماتی بگیریم که نادرست، ناقص و گاهی زیان بار هستند.

به عنوان مثال تحقیقات نشان می دهند که در یک جلسه گروهی، به جای اینکه مشخص کنیم آیا فردی تخصص دارد یا نه، اغلب روی ویژگی ها و عادت هایی که به یک متخصص نسبت می دهیم، تمرکز می کنیم؛ یعنی زمانی که می خواهیم دانایی و با سواد بودن کسی را مورد ارزیابی قرار دهیم، صفاتی مانند اعتماد به نفس، برونگرایی و طرز صحبت کردن او می تواند بر دانشش غالب شود. به عبارت دیگر، مغز می تواند به صورت غریزی تنها به صرف اینکه مشخص است طرف مقابل می داند درباره چه حرف می زند، به او اعتماد می کند. افرادی که به آنها اعتماد می کنیم، نه تنها بازتاب و نمایانگر یک فرد معتمدند، بلکه بازتابی از شخصیت خودمان نیز هستند.

می توانیم خودمان را عادت دهیم که هنگام اعتماد کردن به دیگران بیشتر مراقب علائمی که آنها را معتمد یا دانا نشان می دهند، باشیم. همچنین زمانی که به صرف اعتماد به نفس یا تسلط در گفتگو احساس می کنید باید به آنها اعتماد کنید، مچ خودتان را بگیرید و از خودتان بپرسید آیا آنها واقعاً قابل اعتماد هستند؟ آیا مشخص و روشن درباره چیزی صحبت می کنند یا فقط به شیوه خودشان به سوالات شما پاسخ می دهند؟ این جبهه گیری ها بخشی از زندگی ما هستند، اما آگاهی از آنها می توانند در پیدا کردن راهی برای دور زدنشان به شما کمک کنند.

منابع

خبر علمی «مغز گاهی شما را در اعتماد کردن به دیگران فریب می دهد» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به The New York Times، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا