کنترل فشار خون به حفظ سلامت مغز کمک می کند

محققان می گویند کنترل فشار خون نه تنها برای قلب مفید است، بلکه به حفظ سلامت مغز هم کمک می کند. به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید) طبق نتایج تحقیقات دانشکده پزشکی ویک فارست کارولینای شمالی، افراد مسنی که فشار خون سیستولیک شان (عدد بالایی در هنگام خواندن) 120mm Hg یا کمتر است، با 19 درصد کاهش ریسک ابتلا به مشکلات روانی نظیر اختلال شناختی خفیف روبرو هستند.

دکتر جف ویلیامسون، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «کنترل فشار خون همچنین موجب کاهش همزمان ریسک اختلال روانی خفیف و زوال عقل تا 15 درصد می شود.» همچنین طبق گزارش محققان، بیماران دارای فشار خون پایین تر دارای ضایعات مغزی کمتری هم هستند. در حالی که این یافته ها مقدماتی هستند اما قویاً نشان می دهند که درمان سریع فشار خون بالا موجب کاهش ریسک اختلال شناختی خفیف و زوال عقل می شود.

فرضیه اصلی محققان در این باره این است که فشار خون بالاتر بر پوشش درونی عروق بسیار نازک مغز تاثیر گذاشته و به مرور زمان می تواند موجب آسیب و التهاب شود. به گفته ویلیامسون، هر فرد مبتلا به زوال عقل، مرحله اختلال خفیف شناختی را گذرانده است.

مطالعه قبلی نشان داده است که حفظ فشار خون سالم می تواند از بروز حملات قلبی و سکته در افراد مسن پیشگیری کند.

منابع

خبر علمی «کنترل فشار خون به حفظ سلامت مغز کمک می کند» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به HealthDay و مجله تندرستی همشهری، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا