روباتی که به کاربر غذا می دهد

محققان آمریکایی یک بازوی روباتیک ماهر ابداع کرده اند که می تواند بطور خودکار چنگالی مملو از غذا را به دهان کاربر بگذارد. محققان به دقت نحوه غذا دادن افراد به یکدیگر با کمک چنگال را بررسی کردند تا بهترین راه برای انجام این کار را به روبات بیاموزند.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، بازوی روباتیک بطور خودکار میزان فشار و زاویه هدف گرفتن چنگال را تنظیم می کند و بدون در نظر گرفتن حجم یا بافت غذا، چنگالی حاوی آن را به سمت دهان کاربر می برد. سیدارتا سرینیواسا (Siddhartha Srinivasa) یکی از محققان حاضر در این پروژه می گوید: «افرادی که برای غذا خوردن روزانه به پرستار نیازمندند، حس استقلال خود را از دست می دهند. هدف این پروژه آن است که به افراد کمک کند روی زندگی خود کنترل بهتری داشته باشند.»

او و همکارانش در دانشگاه واشینگتن برای حل این چالش یک سیستم غذادهی ابداع کردند که می تواند هر زمان که کاربر اختیار کند، غذای مورد نظر را به دهان فرد بگذارد.

این سیستم ADA (مخفف Assistive Dexterous Arm) نام گرفته که می توان آن را به ویلچر کاربر متصل کرد. این سیستم را کامپیوتری کنترل می کند که می توان آن را به ویلچر متصل کرد. یک دوربین که روی بازوی روباتیک نصب شده و حسگر لمسی، این سیستم را راهنمایی می کند.

هنگامی که روبات فعال شود، با شبیه سازی حرکات واقعی انسان برداشتن و حمل کردن غذا بوسیله یک چنگال را شناسایی می کند. این سیستم مجهز به الگوریتم های ردیابی شئی به نام RetinaNet است که از آن برای اسکن محتویات بشقاب فرد و نوع غذا استفاده می شود. یک نرم افزار دیگر به نام SPNet هر تکه از غذا را آنالیز می کند تا بهترین راه برای حمل تکه ای از آن با چنگال را ردیابی کند. در مرحله بعد فناوری ردیابی صورت به بازوی روباتیک کمک می کند تا غذا را از بهترین زاویه به سمت دهان کاربر ببرد. هنگامی که به روبات نیازی نباشد، می توان با دستور صوتی به آن ابلاغ کرد تا سیستم بطور کامل تا شود.

منابع

خبر علمی «روباتی که به کاربر غذا می دهد» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به University of Washington و مجله دانستنیها، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا