نحوه مراقبت و نگهداری از پاور بانک

نکته مهم در مراقبت از پاور بانک ها این است که اگر برای هفته ها یا ماه ها از آن استفاده نمی کنید، باید هر از چند گاهی نسبت به خالی کردن شارژ آن اقدام کرده و دوباره شارژ کنید.

همچنین باتری های موجود در پاور بانک ها در برابر حرارت زیاد و حرارت کم آسیب پذیر هستند. علاوه بر این باید از آنها در برابر ضربه مراقبت کرد، می توانید پاور بانک هایی خریداری کنید که ضد ضربه باشند.

برخی از پاور بانک ها در برابر اتصال کوتاه، شارژ بیش از حد و افزایش بی رویه شدت جریان و ولتاژ محافظت شده هستند.

ولتاژ مناسب برای پاور بانک

برای شارژ پاور بانک همیشه سعی کنید از شارژرهای مرغوب که ولتاژ خروجی 5 ولت و جریان خروجی 1 یا 2 آمپر دارند استفاده کنید. هرگز با درگاه یو اس بی (USB) کامپیوتر بخصوص درگاه های جلوی کیس، پاور بانک را شارژ نکنید. از آنجایی که این درگاه ها نمی توانند خروجی مناسبی داشته باشند ممکن است مدت زمان شارژ پاور بانک طولانی و همین موضوع باعث گرم شدن زیاد و در نهایت باد کردن سلول داخلی شود. باتری های جدید لیتیوم پلیمر یا لیتیوم یون هستند. در این نوع باتری ها مدار هوشمندی قرار دارد که وظیفه آن قطع جریان پس از فول شارژ شدن باتری است. پس نگران وصل بودن پاور بانک به شارژر بعد از فول شارژ شدن نباشید.

پاور بانک را در چه شرایطی نگهداری کنیم؟

دماهای خیلی بالا (بیش از 45 درجه سانتیگراد) یا خیلی پایین (زیر صفر درجه سانتیگراد) به شدت بر ظرفیت باتری تاثیرگذار بوده و باعث کاهش ظرفیت پاور بانک می شود. برای جلوگیری از کاهش عمر پاور بانک تا جایی که امکان دارد اجازه ندهید مقدار شارژ پاور بانک از 80 درصد بیشتر و از 40 درصد کمتر شود.

چه مدت انتظار شارژدهی داشته باشیم؟

مدت زمان شارژ شدن پاور بانک بستگی به شارژر و ظرفیت پاور بانک دارد. برای مثال اگر پاور بانکی داشته باشیم که ظرفیت اسمی آن 10000mAh است با یک شارژر یک آمپری در بهترین شرایط بین 10 تا 11 ساعت و با یک شارژر دو آمپری در بهترین شرایط بین 5 تا 6 ساعت طول می کشد تا پاور بانک فول شارژ شود. روش محاسبه به این صورت است: ظرفیت اسمی پاور بانک (به میلی آمپر ساعت) تقسیم بر 1000 تقسیم بر خروجی جریان شارژر (به آمپر).

علت اینکه ممکن است با شارژر یک آمپری تا 11 ساعت زمان شارژ شدن طول بکشد این است که زمانی که پاور بانک در آستانه فول شارژ شدن باشد، جریانی کمتر از جریان خروجی شارژ (در این مثال کمتر از یک آمپر) طول خواهد کشید.

طول عمر مفید پاور بانک به چه عواملی بستگی دارد؟

از آنجایی که باتری های پاور بانک مواد شیمیایی هستند حتی اگر از پاور بانک خود استفاده نکنید باتری داخلی فاسد شده و حداکثر از لحظه تولید می توان سه سال باتری را نگه داشت. شارژ و دشارژ شدن های متوالی هم در طول عمر باتری موثر است. هر چقدر شارژ و دشارژ بیشتری انجام شود عمر باتری نیز کمتر می شود.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «نحوه مراقبت و نگهداری از پاور بانک»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله محدثه انبیائی در روزنامه خراسان، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا