جاده های کاهنده صدا چگونه ساخته می شوند؟

آلودگی صوتی خیابان ها و جاده ها معضل جوامع ماشینی امروزی است. بخشی از این مشکل ناشی از سر و صدای موتور خودروها است، اما بخش دیگر آن به آلودگی صوتی ناشی از حرکت خودروها روی سطح جاده مربوط می شود.

روش های مختلفی برای ساخت جاده های کاهنده صدا وجود دارد و پیمانکاران ساخت جاده ها، روش مناسب را با توجه به نیازهای جامعه محلی و بودجه پروژه انتخاب می کنند.

در یکی از روش ها، زیرسازی جاده با استفاده از مصالح ریزدانه ساخته می شوند تا ارتعاش ناشی از تردد لاستیک خودروها روی سطح جاده به کمترین میزان ممکن برسد. در روش دیگر، از مصالح درشت دانه استفاده می شود که در درزهای عمدی تعبیه شده بین آسفالت جاده ریخته می شود تا امواج صوتی را به خود جذب کند. گزینه دیگر، استفاده از آسفالت متخلخل دو لایه است که از یک لایه رویی نازک ریزدانه و یک لایه زیرین ضخیم درشت دانه تشکیل شده است. این روش معمولاً برای بزرگراه ها و آزادراه ها استفاده می شود که سرعت خودروها در آنها بالاتر است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «جاده های کاهنده صدا چگونه ساخته می شوند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا