راه های مبارزه با رت های شهری

رت های قهوه ای یا آنچه که به اشتباه به موش های شهری موسوم است، در بیشتر شهرهای جهان یک معضل اساسی به حساب می آیند. در بسیاری از کشورها برای مبارزه با این حیوانات در فضای شهرها که نوعی آفت و تهدید سلامتی محسوب می شوند، راه های جدیدی ابداع شده است.

البته معمولاً درباره تعداد این جوندگان میان جثه در همه کشورها و شهرهای بزرگ همچون تهران اغراق می شود. به عنوان مثال زمانی که گفته می شد؛ در نیویورک به ازای هر نفر یک موش (رت قهوه ای) وجود دارد، یعنی بیش از هشت میلیون رت؛ اما بررسی های دقیق نشان داد که اینطور نیست و تعداد واقعی رت ها یک چهارم این مقدار است. با این حال همان تعداد واقعی رت ها هم یک معضل محسوب می شود.

در این مقاله شما می توانید با علت ضرورت مبارزه با رت ها و روش هایی که استفاده می شوند، آشنا شوید.

رت های قهوه ای یا همان رت معمولی یا شهری منبع حمل ویروس ها و باکتری هایی مثل تب هموراژیک ویروسی یا عفونت های باکتریایی هستند. البته آنها گهگاه به اشتباه منبع اصلی باکتری طاعون پنداشته می شوند که صحت ندارد. اما مشکلات بهداشتی و سلامت عمومی، تهدید فضای سبز و مشکلات دیگر باعث مبارزه بی پایان با آنها در سطح شهرهای بزرگ شده است. یکی از آخرین استراتژی ها برای مبارزه با این موجودات که بر اساس مجوز آژانس حفاظت محیط زیست آمریکا در شهر نیویورک صادر شده، استفاده از یخ خشک است.

یخ خشک؛ جایگزین سم

این مجوز به دلیل هزاران شکایت سالانه از رت های قهوه ای صادر شده و به این ترتیب مسئولان شهری این ایالت برای مبارزه با موش ها به دی اکسید کربن جامد دسترسی خواهند داشت. این ماده که غالباً برای نگهداری غذا بکار گرفته می شود، حالا در این شهر برای خفه کردن موش ها در سوراخ هایشان بکار گرفته خواهد شد. این دستور و مجوز همچنین به این دلیل صادر شد که یک مطالعه بزرگ در ایالت دیگر این کشور نشان داد استفاده از طعمه های سمی برای کشتار رت های قهوه ای تا فواصل دور باعث مرگ حیات وحش و حتی شیرهای کوهی شده است. به همین دلیل استفاده از طعمه سمی در بسیاری از ایالت ها برای مبارزه با رت های قهوه ای ممنوع شده است. اما به جزء این روش جدید سایر روش های مبارزه با رت های قهوه ای چیست؟

رت ها و زباله

اما اوضاع از نظر تعداد رت برای شهری مثل پاریس بدتر است. در این شهر بیش از 3.8 میلیون رت زندگی می کنند. از ابتدای سال 2018 میلادی این شهر مبارزه جدی و جدیدی را با این رت ها آغاز کرده است. یکی از محورهای اصلی این مبارزه ساماندهی زباله در این شهر است.

ماجرا اینجا است که رت ها بخشی از غذایشان را از درون سطل های زباله به دست می آورند. به همین دلیل تصمیم گرفته شد تا سطل های زباله با محفظه های نفوذناپذیر تعویض شوند تا رت ها امکان نفوذ به داخل آن را نداشته باشند. این مسئله نشان می دهد، موضوع پسماند چه اهمیت ویژه ای در مبارزه با این جوندگان مزاحم دارد و در نبود غذا آنها قادر به تولید مثل و زادآوری نخواهند بود. اما بسیاری معتقدند که یکی از راه های مبارزه با رت ها غذا ندادن به گربه های شهری و تشویق آنها به شکار رت ها است.

پرنده ها، بازنده بزرگ

نتایج یک پژوهش جدید نشان می دهد، برخلاف باور عمومی، گربه ها شکارچیان خوبی برای رت ها نیستند. این مطالعه نخستین پژوهشی است که برخورد بین گربه های خانگی و جمعیت رت های شهری را مستند کرده و نشان می دهد رت ها برخلاف موش های خانگی بطور موثری از گربه ها اجتناب کرده و طی 70 روز فقط موفق به ثبت دو شکار رت توسط گربه ها شده اند.

این مطالعه به شواهد دیگری افزوده شده که نشان می دهد هر نوع استفاده از گربه ها برای مبارزه با رت ها به ضرر پرندگان و دیگر بخش های حیات وحش شهری تمام می شود، تا رت ها. این مطالعه که در اواخر تابستان در ژورنال Frontiers in Ecology and Evolution منتشر شده، نشان می دهد گربه ها حیوانات کوچکتر و بی دفاع تر مانند پرنده و جوندگان کوچکتر را ترجیح می دهند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «راه های مبارزه با رت های شهری»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا