کرم ابریشم چگونه ابریشم می بافد؟

هزاران سال پیش، چینی ها به این راز پی برده بودند که می توانند از تارهای کرم مخصوصی که به صورت پیله در آمده است، ابریشم درست کنند. چینی ها خیلی تلاش کردند که این راز را حفظ کنند و حتی قانونی وضع کرده بودند که بر اساس آن، هرگاه کسی کرم ابریشم یا پیله ی آن را از چین بیرون می بُرد، سزایش مرگ بود.

اما امروزه صنعت ابریشم نه تنها در کشور چین بلکه در کشورهایی نظیر هندوستان، فرانسه، اسپانیا و ایتالیا نیز رواج پیدا کرده است.

کرم ابریشم یک نوع بید کوچک است که دارای رنگ سفید مایل به خاکستری می باشد. بهترین نوع ابریشم از کرمی به دست می آید که از برگ های درخت توت سفید تغذیه کرده باشد.

در اوایل فصل تابستان، هر کرم ماده ای در حدود پانصد عدد یا بیشتر تخم می گذارد. مردم این تخم ها را در میان نوارهای کاغذی یا پارچه ای نگهداری و تا فصل بهار سال بعد (یعنی زمانی که برگ درخت توت می روید) آنها را حفظ می کنند. سپس تخم ها را در دستگاهی شبیه به ماشین های جوجه کشی قرار می دهند تا اینکه کرم های ریز سیاه رنگی از درون تخم ها بیرون بیایند. این کرم ها به مدت شش هفته از برگ های ریز ریز شده ی درخت توت تغذیه می کنند و رفته رفته رشد می نمایند.

به محض اینکه کرم بتواند سر خود را از زمین بلند کند و به این سو و آن سو حرکت بدهد، دیگر قادر خواهد بود که پیله ی ابریشم را با تنیدن تارهایش درست کند. در این هنگام است که کرم ابریشم شروع به بافتن رشته هایی می کند که آنقدر ریز هستند ما نمی توانیم آنها را مشاهده کنیم.

کرم برای بافتن آن رشته ها از سوراخ هایی که در آرواره هایش وجود دارد، مایعی بیرون می ریزد و به این وسیله تارهای بسیار نازکی به دور بدن خود می تند. همانطوری که گفته شد، تارهای مزبور به اندازه ای باریک هستند که ما نمی توانیم آنها را ببینیم. وقتی کرم در حدود چهارصد تا هزار متر از این تارها را تنید، تازه یک پیله ی کوچک از آن بدست می آید. کرم های ابریشم، پیله را در ظرف مدت زمانی در حدود هفتاد و دو روز به دور بدن خویش ایجاد می کنند. در داخل پیله، شفیره ی چروک خورده ای نهفته است که پس از دوازده روز به صورت یک بید در می آید.

در این مرحله، بید مورد بحث را باید از میان ببریم و برای انجام دادن این کار، باید پیله را حرارت دهیم. پیله را در آب گرم می گذارند تا اینکه بالاخره مایع چسبناکی که تارها را به یکدیگر چسبانده است، از بین برود.

معمولاً چند پیله را بر می دارند و سر تار هر کدام شان را به دست می آورند و آنگاه همه را با همدیگر به دور یک دوک می پیچند. به این ترتیب، یک کلاف از ابریشم خام بدست می آید. اگر تارهای ده یا دوازده پیله ی ابریشم را به شیوه ای که در بالا گفته شد کنار یکدیگر قرار بدهیم، می توانیم یک رشته نخ ابریشم بدست بیاوریم.

به همین جهت است که اگر از بازار یک کلاف ابریشم بخرید، مشاهده خواهید کرد که روی آن کلمه ی «دو رشته» یا «سه رشته» نوشته شده است. معنای این عبارت ها این است که نشان می دهد کلاف مورد نظر از چند رشته نخ ابریشم درست شده است.

امروزه نخ نایلونی رواج بسیاری پیدا کرده و در بسیاری از موارد هم جانشین نخ ابریشمی گردیده است. اما نخ ابریشم هنوز هم به خاطر زیبایی، لطافت و خواص طبیعی خود، همچنان مورد توجه قرار دارد و گران قیمت هم می باشد.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «کرم ابریشم چگونه ابریشم می بافد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در 1391 با شابک 8-57-5959-964 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا