آسکاریس چیست؟

آسکاریس نوعی کرم لوله ای است که به صورت انگل در روده انسان زندگی می کند. انتشار تخم کرم آسکاریس به دلیل رعایت نکردن اصول بهداشتی و از راه آب و غذای آلوده صورت می گیرد. اگر میوه و سبزی های آلوده را نشسته بخوریم، تخم این کرم از راه دهان، مری و معده به روده می رسد و در روده به نوزاد کرم تبدیل می شود.

نوزاد آسکاریس در روده می ماند، رشد می کند و به صورت کرم بالغ در می آید. آسکاریس ها مقداری زیادی از غذای آماده جذب بدن را می خورند؛ به همین دلیل باعث ضعیف شدن فرد می شوند. به علاوه آنها موادی سمی تولید می کنند که روی دستگاه عصبی انسان تاثیر می گذارد. خوشبختانه امروزه داروهای متعددی برای از بین بردن کرم آسکاریس تهیه شده است.

شخص آلوده به این انگل، روزانه هزاران عدد تخم آسکاریس را همراه مدفوع از بدن خود دفع می کند. چنین شخصی، می تواند تخم آسکاریس را با رعایت نکردن بهداشت فردی به سایرین منتقل کند. پراکنده شدن این تخم ها در فضای باز موجب آلوده شدن میوه ها و سبزیجات می شود.

آسکاریس در کودکان بیش از بزرگسالان دیده می شود؛ چرا که آنها در فضای آزاد بازی می کنند و کمتر به نکات بهداشتی اهمیت می دهند. اگر قبل از خوردن غذا دست هایمان را بشوییم، میوه ها و سبزیجات را ضدعفونی کنیم و در رعایت نکات بهداشتی بکوشیم، انگل ها وارد بدن مان نمی شوند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «آسکاریس چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا