100 نکته خانه داری

برای یک خانه داری موفق – آقا یا خانم بودن فرقی نمی کند – باید کمی خلاقیت به خرج داد و کاربردهای متفاوت لوازم موجود در خانه را دانست.

شما می توانید با 100 نکته خانه داری، کارهای خانه را بهتر از قبل و موفق تر انجام دهید.

1) قبل از سرد شدن نان ها، آنها را دسته نکنید. زیرا حرارت نان باعث کپک زدگی زودرس آن می گردد. انباشته شدن نان های داغ قبل از سرد شدن، باعث تغییر حالت ظاهری، بیات شدن زودرس، تشدید ضایعات و ایجاد بیماری گوارشی می شود. نان سرد شده را نیز در پلاستیک بگذارید.

2) برای از بین بردن دود سیگار از داخل خانه، کافی است چهار ظرف کوچک حاوی سرکه را در چهار گوشه اتاق قرار دهید؛ یا اینکه سرکه را در ظرفی ریخته، روی آتش قرار دهید تا بخار شود.

3) هرگاه به میوه ای برخوردید که لک شده و غیر قابل استفاده است یا آنقدر رسیده که در شرف فاسد شدن می باشد، توصیه می کنیم میوه مورد نظر را درون ظرف محتوی سرکه بیندازید و بعد از مدتی آن را روی حرارت بگذارید تا یک قُل بزند. به این ترتیب ترشی میوه خوشمزه ای تهیه کرده اید.

4) برای اینکه کوفته های شما در آب از هم نپاشد، قدری آرد و تخم مرغ به آن اضافه کنید و یا مقداری عدس خام را چرخ کرده و در موادتان از آن استفاده نمایید؛ یا پس از گلوله کردن کوفته ها و قرار دادن در قابلمه، حرارت آتش را زیاد کنید تا بجوشد و سپس کم کرده تا آرام بپزد.

5) برای بر طرف کردن بوی سوختگی و سرخ کردنی ها از فضای منزل، کافی است چند قطعه پوست لیموترش را بسوزانید تا اتاق ها خوشبو شوند.

6) برای از بین بردن بوی بد تخته ی گوشت، بعد از تکه کردن گوشت و ماهی یا پیاز، تخته را بشویید، بعد یک عدد لیموترش را نصف کنید و روی تخته بمالید؛ و یا می توانید از جوش شیرین و آب، خمیر درست کنید و تخته را به مایع آغشته کنید. با این دو کار بوی بد تخته ی گوشت از بین می رود.

7) برای سرخ کردن بادمجان، روغن زیاد مصرف می شود. برای جلوگیری از این کار، وقتی بادمجان ها را پوست گرفتید به مدت ده دقیقه داخل آب بگذارید و روی بادمجان ها را نمک بپاشید. بعد از گذشت این زمان از داخل آب در آورید و خشک کنید و سپس با روغن کم، سرخشان نمایید.

8) برای زیاد کردن عمر گل هایی که می خواهید از آنها روی میز استفاده کنید، گل ها را در یخچال نگهداری کنید و موقع استفاده مستقیماً از یخچال در آورده، روی میز بگذارید و از زیبایی و بویش استفاده کنید.

9) برای پوست کندن گوجه فرنگی، روی گوجه ها را به صورت به علاوه برش دهید و بعد به مدت سه دقیقه در آب در حال جوش قرار دهید و بعد از گذشت این زمان بلافاصله گوجه ها را در آب سرد بگذارید. با این کار گوجه ها به راحتی از پوست جدا می شوند.

10) برای اینکه از زدن شکرک در شیرینی جلوگیری کنید، کمی در مواد شیرینی از جوهر لیمو استفاده نمایید.

11) برای اینکه پنیر خشک نشود، پنیر را در یک دستمال آغشته به سرکه بپیچید.

12) عسل را در ظرف پلاستیکی کوچک و در دار مخصوص فریزر، بریزید تا شکرک نزند. هنگام مصرف در اندک مدتی، سفتی آن از بین رفته و حالت طبیعی خود را باز خواهد یافت. هرگاه عسل شکرک زد، کافی است شیشه یا ظرف محتوای عسل را درون ظرفی مملو از آب جوش قرار دهید.

13) چنانکه قصد پختن کلم سفید (برای کلم پلو) را دارید توصیه ما به شما این است که در موقع پخت کلم مقداری شیر به آن اضافه کنید تا گل کلم شما مثل برف سفید و درخشان شود.

14) برای رسیدن موز و گوجه فرنگی کال، آنها را در یک حوله مرطوب بپیچید و سپس درون یک پاکت کاغذی قرار دهید. در این صورت میوه ها زودتر از حد معمول خواهند رسید.

15) برای کندن آدامس از مو کافی است یک قطعه یخ روی آدامس بگذارید تا سفت شود و آدامس را به راحتی از مو جدا کنید؛ یا کرم مرطوب کننده معمولی را به مو بمالید. سپس تارهای مو را گرفته و بوسیله یک حوله و یا یک دستمال خشک چندین بار به طرف پایین بکشید.

16) به کمک یک ریش تراش، گلوله های روی لباس را بزدایید. راه دیگر آنکه با مالیدن یک سمباده بسیار نرم و لطیف گلوله ها و پرزها را از بین ببرید.

17) هرگاه پیاز را به دو نیم کردید و بیش از یک قسمت را نیاز نداشتید، روی نیمه دیگر روغن یا کره بمالید. به این ترتیب پیاز هم تازه می ماند و هم میکروب جذب نمی کند و هم اینکه هنگام مصرف می توانید از کره یا روغنی که روی آن مالیده اید، در ماهی تابه استفاده کنید.

18) اگر می خواهید از میزان چربی آبگوشت بکاهید، یک چهارم قاشق چایخوری جوش شیرین درون آن بریزید.

19) برای اینکه از تندی پیاز بکاهید و به اصطلاح آن را شیرین کنید توصیه می کنیم پیاز را به صورت حلقه حلقه برش داده، از هم جدا کنید سپس به مدت یک ساعت در آب سرد خیس کنید.

20) یک روش قدیمی برای نگهداری خیار در یخچال، قرار دادن آن در قابلمه ای در دار بود؛ و حالا یک روش جدید: چنانچه خیارها را درون ظرفی پر از آب قرار داده و در داخل یخچال قرار دهید هم خیارها تر و تازه می مانند هم از پلاسیده شدن آن جلوگیری می شود.

21) برای پاک کردن لکه های روغن روی کاغذ دیواری، می توانید مقدار زیادی پودر تالک، روی لکه ها بپاشید و بگذارید مدتی بماند تا روغن جذب شود. سپس آن را با یک پارچه خشک کنید و در صورت لزوم این عمل را تکرار کنید.

22) برای اینکه پوست هویج به راحتی جدا شود، هویج ها را در داخل آب جوش انداخته، بعد از پنج دقیقه در آب سرد قرار دهید. با این کار پوست هویج به راحتی غلافی جدا خواهد شد.

23) برای تیز کردن تیغه های قیچی بطوریکه کاغذ و پارچه را به راحتی ببرد، می توانید از یک قطعه سمباده معمولی استفاده کنید. برای این منظور ورقه سمباده را در دست گرفته و چند بار با قیچی به طریق معمولی آن را ببرید.

24) برای جلوگیری از خشک شدن کیک، سیبی را دو نیم کرده؛ یک نیم از آن را درون جعبه قرار دهید؛ یا یک تکه نان تازه را با خلال دندان به قسمت بریده شده کیک وصل کنید. این روش از خشک شدن و بیات شدن کیک جلوگیری خواهد کرد.

25) اگر زمان پاک کردن ماهی، به کف دست تان نمک بمالید ماهی دیگر از دست تان سر نمی خورد و راحت می توانید آن را پاک کنید.

26) تابلوهایی که مدت زیادی در محلی می مانند، غالباً تیره رنگ می شوند برای تمیز کردن این گونه تابلوها، ابتدا قاب و شیشه آن را بر دارید و خود تصویر را به آرامی و به کمک مغز نان سفید (مثل نان باگت) مالش دهید. ذرات نان هر گونه چرک روی تصویر را به صورت لوله خارج کرده و یک غشای محافظ روی تابلو ایجاد می کند.

27) اگر برنج کته یا آبکش – فرقی نمی کند – بوی دود گرفت یک پیاز حلقه شده را همراه با یک تکه زغال در ظرفی بگذارید و در روی برنج قرار دهید. با این کار برنج دیگر بوی دود نمی دهد.

28) اگر هنگام طبخ برنج، برنج بیش از حد جوشید و پخته شد به جای استفاده از آب و روغن برای دم کشیدن و آماده شدن، فقط به آن روغن داغ اضافه کنید.

29) برای اینکه پیاز داغ، خشک و ترد شود، هنگام سرخ کردن مقدار کمی نمک روی آن بپاشید.

30) برای اینکه آبگوشت خود را به سرعت پر رنگ کنید، یک قاشق غذاخوری شکر را با دو قاشق آب مخلوط کرده روی حرارت بگذارید تا آب آن بخار شود و شکر قهوه ای شود. سپس درون آبگوشت بریزید و هم بزنید. همچنین می توانید مقداری قهوه غلیظ و صاف شدن هم در آبگوشت بریزید، رنگ آبگوشت را پر رنگ می کند بدون آنکه طعم و مزه غذا را تغییر دهد.

31) برای پاک کردن قطرات شمع، یک کاغذ خشک کن و یا پاکت کاغذی قهوه ای رنگ روی نقطه مورد نظر قرار دهید و سپس یک اتوی داغ روی کاغذ خشک کن یا پاکت بگذارید. بعد از چند دقیقه شمع به کاغذ خشک کن می چسبد. در صورت لزوم این عمل را تکرار کنید.

32) آب باران، با آبی که از ذوب شدن یخ درون یخچال بدست می آید، بهترین آب برای ریختن به داخل محفظه اتو بخار است. زیرا از زنگ زدن و فساد قسمت داخل محفظه اتو بخار جلوگیری خواهد کرد.

33) برای ساختن بخار پز خانگی، از دو قابلمه استفاده کنید. یک قابلمه بزرگتر یعنی قابلمه زیرین که درون آن را آب ریخته و یک قابلمه کوچک تر که محتوی غذا بوده و درون قابلمه پر از آب قرار می گیرد تا محتویات آن با بخار پخته شود. حال اگر درون قابلمه زیرین که حاوی آب است، چند گوی شیشه ای کوچک مثل تیله بیندازید، هنگامی که آب ظرف در حال تمام شدن باشد تیله ها سر و صدای زیادی به راه انداخته و شما را به موقع از تمام شدن آب مطلع خواهند کرد.

34) وقتی بچه ها با کفش های گِلی، فرش یا موکت را لک کرده اند، عصبانی نشوید؛ مقداری نشاسته ذرت روی لکه خیس بپاشید و بگذارید پانزده دقیقه به همان حالت بماند تا آب آن گرفته شود. سپس بوسیله جاروبرقی آثار آن را از بین ببرید.

35) برای از بین بردن آثار دوده، به ویژه روی فرش یا موکت تیره رنگ بهتر است کمی نمک روی لکه بپاشید بعد از یک ساعت و نیم نمک ها را با جاروبرقی، جارو کنید. خواهید دید که دیگر اثری از دوده نیست.

36) هنگام پختن گوجه فرنگی مقدار کمی شکر (به اندازه یک نوک انگشت) به آن اضافه کنید تا طعم گوجه فرنگی حفظ شود؛ و نکته دیگر اینکه اگر گوجه فرنگی ها را به صورت عمودی قاچ کنید قطعات بریده شده، سفت تر خواهند ماند.

37) برای جلوگیری از ورود حشرات به کیسه های برنج، برنج را در ظروف در بسته نگه دارید و برای محکم کاری لا به لای برنج نمک بپاشید. برنج باید در جای خشک و خنک و به دور از نور مستقیم نگهداری شود.

38) در مواردی که آدامس به فرش و موکت چسبیده، از یخ استفاده کنید. قطعات یخ را روی آدامس قرار دهید تا کاملاً سخت و خشک و شکننده شود. سپس با یک وسیله نوک تیز آن را بکنید. برای از بین بردن آثاری که احتمالاً باقی مانده، از یک ماده لکه پاک کن استفاده نمایید.

39) برای اینکه سبزی ها بعد از طبخ، رنگ طبیعی خود را حفظ کنند بهتر است قبل از پختن هر سبزی، در ابتدا آب را بجوشانید و بعد سبزی را در ظرف ریخته و روی حرارت یکنواخت بگذارید.

40) برای پختن دو نوع سبزی مختلف در یک ظرف، می توانید هر یک از سبزی ها را جداگانه درون فویل آلومینیومی بپیچید و درون ظرف واحدی مانند یک قابلمه قرار دهید. حسن کار در این است که هم در وقت صرفه جویی می شود، هم در سوخت و هم در شستن ظرف!

41) برای جلوگیری از کپک زدن ترشی، آنقدر سرکه روی مواد ترشی بریزید که روی آنها را کاملاً بپوشاند و اگر ترشی شما کپک زد و یا در حال کپک زدن بود، ظرف ترشی را برای چند ساعت در معرض نور خورشید قرار دهید.

42) برای اینکه هنگام خارج کردن کیک از درون قالب، کیک بدون خرد شدن از قالب بیرون بیاید، دو کار را انجام دهید: اولاً قبل از ریختن مواد در قالب، ته قالب را حتماً چرب کنید. ثانیاً وقتی کیک پخت و قالب را از فر در آوردید، ته قالب را در یک ظرف آب جوش قرار دهید یا یک حوله را در آب جوش قرار دهید و آن را به ته قالب بچسبانید.

43) اگر در داخل کیسه نان یک پر ساقه کرفس بیندازید، نان را برای مدت بیشتری تازه نگه خواهد داشت. برای آنکه نان خشک را تبدیل به نان تازه کنید آن را درون یک حوله تمیز و مرطوب بپیچید و بیست و چهار ساعت درون یخچال بگذارید. سپس حوله را بر دارید و چند دقیقه نان را در فر یا روی بخاری قرار دهید.

44) برای اینکه روغن زیتون شما دیرتر خراب شود، فقط کافی ست یک حبه قند را داخل ظرف محتوی روغن زیتون بیندازید. در این صورت برای مدت بیشتری می توانید از روغن زیتون نگهداری کنید.

45) برای آنکه سبزی دارای طعم بهتری شود و مواد مغذی آن محفوظ بماند، بهتر است آنقدر آب در سبزی بریزید که همان مقدار آب برای طبخ سبزی کافی باشد و بعد از طبخ، آب اضافی بجا نماند.

46) چنانکه گلدان رو میزی شما که در آن دسته گل های زیبا را قرار می دهید سوراخ شده و یا احیاناً ترک برداشته و دیگر قابل استفاده نیست، توصیه می کنیم آن را دور نیندازید بلکه ابتدا آن را با دستمال مرطوب تمیز کرده، سپس کمی پارافین یا شمع آب کرده را درون آن بریزید و صبر کنید تا سفت شود. با این کار گلدان شما دیگر آب نخواهد داد.

47) اگر می خواهید گلابی نارس شما زودتر برسد، آنها را درون یک پاکت کاغذی ریخته و روی پاکت را هم چند سوراخ ایجاد کنید. سپس یک سیب رسیده را داخل پاکت و میان گلابی ها قرار دهید و پاکت را در سایه و در جای خشک بگذارید. گاز اتیلن خارج شده از سیب رسیده، باعث می شود گلابی ها هم برسند. از این روش می توان برای رسیدن هلو، کیوی و گوجه فرنگی هم استفاده کرد.

48) برای ثابت ماندن رنگ بعضی از سبزی ها مانند گل کلم، تره فرنگی، نخود سبز و لوبیا سبز درب ظرف را در هنگام طبخ باز بگذارید. با این کار رنگ زیبای این سبزیجات در غذا به خوبی نمایان می شود.

49) لابد برای شما هم پیش آمده که زنجیر طلای تان گره خورده و برای باز کردنش کلی با آن کلنجار رفته اید. توصیه ما به شما این است که یکی دو قطره روغن مایع را روی کاغذ روغنی یا ظرف چینی بچکانید و گره زنجیر را روی روغن قرار دهید، سپس به همراه دو عدد سنجاق گره ها را به آرامی باز کنید.

50) هرگاه هنگام اتو زدن، متوجه شُدید که لکه های زرد رنگی روی لباس شما ظاهر شده است محل سوختگی را روی میز اتو پهن کنید و با یک کیسه حمام که آن را در آب سرد فرو برده اید، محکم روی لکه های زرد را بکوبید تا پارچه خیس شود. با این کار لکه ها از بین می روند. لباس را با دقت بیشتری اتو کنید!

51) در هنگام طبخ مربا، درب قابلمه را نگذارید تا میوه استفاده شده در مربا رنگ خود را از دست ندهد و مربا رنگ خوبی پیدا کند. (البته به جزء به)

52) اگر می خواهید کباب تان را مزه دار کنید به مدت یک شبانه روز کباب را در سس مخصوص خوابانیدن گوشت کباب شامل آبلیمو، زعفران آب گرفته، نمک، فلفل، روغن زیتون و آب پیاز، بخوابانید.

53) برای تزئین کیک و صاف کردن خامه، حتماً از کاردک فلزی استفاده کنید برای این کار، کاردک را به آب ولرم زده، روی سطح خامه بمالید تا صاف و یکدست شود.

54) از اثرات مفید آب عدس پخته شده اطلاع دارید؟ برای درمان زخم دهان و گلو می توان از آن استفاده کرد. همچنین در تقویت معده، بر طرف کردن گاز معده، در درمان ناراحتی روده، تنظیم کننده قند خون و به خاطر داشتن فیبر و منیزیم، برای درمان بیماری قلبی مناسب می باشد.

55) برای طبخ انواع کوکوها، کباب کتلت و شامی ها، آب پیاز را حتماً بگیرید. با این کار هم غذایتان خرد نمی شود و هم نرم می شود.

56) اگر عجله دارید و در آخرین لحظه متوجه لکه ای روی لباس سفید خود شُدید؛ وقت را تلف نکنید چرا که می توانید با مالیدن اندکی پودر بچه روی لکه این مشکل را حل کنید و لکه را موقتاً بپوشانید.

57) استفاده از جوش شیرین در انواع کوکوها باعث ترد شدن غذا می شود و در کوکوهایی که با سبزی پخته می شود، رنگ آن را هم سبز نگه می دارد.

58) وقتی ماهی دودی را برای طبخ آماده کردید. هم برای سرخ کردن و یا اگر خواستید آن را لای برنج دم بگذارید فرقی نمی کند باید به مدت دوازده ساعت در آب سرد قرار دهید و در این مدت چندین بار آب آن را عوض کنید تا از شوری ماهی کاسته شود.

59) نقاط سوخته شده با اتو روی پارچه های کتان را می توان با پیاز از بین برد. برای این کار یک پیاز را از وسط به دو نیم کنید و روی پارچه کتانی بمالید. لکه های زرد رنگ سوختگی حاصل از اتو با مالیدن پیاز از بین خواهد رفت. آنگاه درون آب سرد خیس کنید و سپس بشویید.

60) سبزی تا حدی باید پخته شود که قابل خوردن باشد زیرا بر اثر طبخ زیاد، طعم و رنگ آن تغییر خواهد کرد.

61) یکی از مراحل پخت کیک، آماده کردن خامه و قند است. باید توجه داشته باشید ظرف استیل حاوی خامه و قند را روی یخ قرار دهید و آن را آنقدر با چنگال هم بزنید تا فرم بگیرد؛ یعنی اگر با قاشق روی خامه را خط بیندازید، خط قاشق محو نشود. در این صورت خامه فرم گرفته برای کیک آماده است. هم زدن بیشتر باعث می شود خامه به کره تبدیل شود.

62) برای خیس کردن برنج ترجیحاً از سنگ نمک استفاده کنید؛ چون هم برنج شما سفیدتر خواهد شد هم قد می کشد. برای این کار بهتر است سنگ نمک را در پارچه ای تمیز قرار دهید و بعد داخل برنج کنید که اگر احیاناً در سنگ، شن و ماسه ای وجود داشت در همان پارچه بماند.

63) برای اینکه خورشت قورمه سبزی شما خوشمزه تر شود لوبیا را قبل از پختن، بعد از شستن و خشک کردن لوبیاها، پنج تا شش دقیقه در تابه ی بدون روغن که از قبل گرم کرده اید تفت دهید و مرتب هم بزنید تا لوبیاها نسوزد.

64) توجه داشته باشید که زرشک را هرگز در آب سرد خیس نکنید؛ چون رنگ زیبای زرشک از بین می رود.

65) اگر کودک شما داروی تلخ مزه اش را نمی خورد. ابتدا تکه ای یخ به او بدهید تا روی زبانش بگذارد و سپس دارو را به او بدهید. یخ باعث می شود که برای مدتی کوتاه حس چشایی از بین برود. (البته در صورتی که کودک بیمار مبتلا به سرماخوردگی نباشد.)

66) هرگز روی برنج آبکش شده آب سرد نریزید؛ زیرا به برنج داغ شوک وارد می شود و قد برنج کوتاه می شود.

67) اگر می خواهید برنج بخرید و از عطر و بوی آن اطمینان ندارید، مقداری از برنج را در دست تان نگه دارید و در آن بدمید؛ در این صورت عطر برنج به مشام می رسد.

68) در هنگام استفاده از لیمو عمانی به دو نکته توجه کنید: لیمو عمانی ای را انتخاب کنید که رنگ پوست آن روشن باشد؛ لیمو عمانی خوب و مرغوب باید پوست نازکی داشته باشد.

69) اگر می خواهید خورشت شما خوش رنگ و شفاف تر شود؛ در صورتی که در مواد غذایی از رب گوجه فرنگی استفاده می کنید، رب گوجه را خوب در روغن سرخ کنید.

70) هنگام پختن حلوای شیری، برای اینکه از کافی بودن مقدار سرخ شدن مخلوط آرد و شیر خشک (شیر خشک کم چرب که مخصوص طبخ حلوای شیری است) مطمئن شوید، کمی از مخلوط آردی سرخ شده را داخل نعلبکی بریزید. مقداری شیره به آن اضافه کنید و مرتب هم بزنید. اگر از رنگ راضی بودید، زمان اضافه کردن شیره به مخلوط آردی رسیده است.

71) یک کیک وقتی کاملاً پخته است که به اندازه کافی پف کرده باشد و روی آن طلایی شده و کیک تا حدودی از قالب فاصله گرفته باشد.

72) برای براق کردن و طلایی شدن رنگ شیرینی، یک عدد تخم مرغ را با 5 قاشق شیر مخلوط کنید و با قلمو روی شیرینی بمالید، سپس شیرینی را در فر قرار دهید.

73) در انواع کیک و شیرینی که باید سفیده تخم مرغ پف کند، اگر سفیده را با چند قطره آبلیمو و مقدار کمی پودر قند هم بزنید، تخم مرغ زودتر آماده می شود و پف می کند.

74) در هنگام طبخ شامی در صورتی که شامی ها پف نکردند مقداری جوش شیرین را در آب حل کنید و به مواد شامی اضافه کنید.

75) ورق ژلاتین را در آب سرد خیس کرده و آن را در روی دهانه کتری در حال جوش قرار دهید. در اثر حرارت، ژلاتین در آب حل می شود. به این روش بن ماری می گویند.

76) اگر احساس کردید که خورشتی را که پخته اید غلظت کافی را ندارد، کمی لپه خام را آرد کرده و به غذا اضافه کنید.

77) در خورشت قورمه سبزی از اسفناج یا برگ چغندر استفاده می شود. اسفناج باعث می شود خورشت لعاب بیشتری پیدا کند.

78) وقتی تخم مرغ را آب پز کردید حدود یک دقیقه آن را در آب سرد قرار دهید و بعد پوستش را بکنید. خواهید دید پوست تخم مرغ مثل ورقه کاغذ از رویش جدا می شود.

79) برای اینکه برنج شپیشک نزند باید داخل برنج نمک ریخت و آن را در جای خشک و تاریک نگهداری کرد.

80) علت اینکه مخلفات پیتزای شما به نان نمی چسبند استفاده کم از پنیر پیتزا است. اگر به اندازه کافی پنیر را روی پیتزا بریزید، مواد داخل پیتزا خوب به هم می چسبند و دیگر نمی ریزند.

81) ظروف یکبار مصرف را داخل فریزر قرار ندهید و فقط یکبار از آن استفاده کنید؛ چون پلیمرها تشکیل دهنده شان بسیار سست هستند و به سادگی راه شان را به سمت مواد غذایی پیدا می کنند.

82) استفاده از هویج و پیاز خام هنگام طبخ مرغ، یکی از بهترین راه هایی است که باعث می شود مرغ دیگر بوی زخم نمی دهد.

83) برای نگه داشتن خیارشور بازاری، درب ظرف را کاملاً ببندید و در جای خنک نگه دارید. برای برداشتن خیارشور از قاشق یا چنگال تمیز استفاده کنید.

84) برای مزه دار کردن روغن زیتون، یک دسته مرزه و ترخون را پاک کنید و بشویید. وقتی کاملاً آب شان رفت، داخل بطری و یا ظرفی که در آن روغن زیتون را نگهداری می کنید قرار دهید و بعد روغن را روی سبزی ها بریزید و درب ظرف را محکم ببندید. با این کار روغن زیتون عطر خوش و مزه سبزی ها را به خود می گیرد.

85) اگر برنج یا ماکارونی شما شور شد، فقط کافی است چند حلقه سیب زمینی خام را روی برنج یا ماکارونی بچینید. سیب زمینی خام نمک اضافی غذا را به خود جذب می کند.

86) اگر دوست دارید گشنیز و جعفری سوپ تان تغییر رنگ ندهد، در آخرین مراحل پخت به سوپ اضافه کنید. در این صورت هم رنگش سبز می ماند هم مزه اش تغییر نمی کند.

87) اگر می خواهید ترشی شما مدت بیشتری ماندگاری داشته باشد و کیفیت آن هم بهتر شود، از نمک فراوان استفاده کنید؛ ولی به حدی که ترشی بیش از حد شور نشود.

88) عرق بدن را هیچگاه سرسری نگیرید، زیرا باعث پوسیدگی و خرابی پارچه می شود. برای بر طرف کردن لکه ناشی از عرق می توانید اسفنج آغشته با سرکه روی لکه بمالید؛ یا لباس را در محلولی که شامل یک بخش آمونیاک و سه بخش آب است، خیس کنید.

89) برای درست کردن پیاز داغ طلایی، پیاز خرد شده را در روغن داغ و فراوان بریزید و زود به زود هم بزنید تا سرخ و طلایی شوند. هم زدن و داغی روغن باعث می شود پیاز طلایی و یکدست سرخ شود.

90) برای اینکه از مغز پخت شدن کیک مطمئن شوید، با انگشت سطح کیک را فشار دهید، اگر بافت کیک دوباره سر جای خود برگشت به این معنی است که کیک شما مغز پخت شده است.

91) برای پخت خورشت، اول گوشت را بپزید سپس مواد دیگر را و در آخر چاشنی را اضافه نمایید.

92) چنانچه فراموش کرده اید لباس های شسته شده را به موقع از روی بند بردارید و بر اثر تابش خورشید رطوبت آنها کاملاً از بین رفته و در نتیجه اتو زدن برای تان دشوار شده است، پیشنهاد می کنیم به مدت یک ساعت لباس ها را درون یخچال قرار دهید. با این تدبیر لباس ها رطوبت لازم را برای اتو کشیدن به خود جذب می کنند.

93) اگر مایلید کفش های شما که از جنس براق است بیشتر برق بزند، از وازلین استفاده کنید و اندکی وازلین روی چرم کفش بمالید.

94) اگر کاهو مصرفی شما در یخچال کمی پژمرده بود، برای چند دقیقه کاهوها را در آب سرد قرار دهید. کاهوها شاداب می شوند. این روش برای سبزی خوردن هم مفید است.

95) برای اینکه ماکارونی ها به هم نچسبند، قبل از ریختن آنها در آب جوش نمک و کمی روغن به قابلمه در حال جوش اضافه کنید؛ روغن باعث می شود ماکارونی ها به هم نچسبند و بلافاصله بعد از آبکش کردن روی آن آب سرد بریزید.

96) برای طبخ غذاهایی که از روغن زیتون استفاده می کنید، مراحل پخت غذا باید با حرارت ملایم طی شود؛ زیرا حرارت زیاد باعث می شود طعم روغن زیتون تغییر کند و کل مزه غذا عوض شود.

97) اگر خورشت شما شور شد یک تکه سیب زمینی خام به خورشت اضافه کنید.

98) اضافه کردن پیاز به گوشت در غذا باعث می شود به میزان زیادی رطوبت گوشت کاهش پیدا کند.

99) هنگامی که گوشت را برای کباب کردن به سیخ کشیدید نمک را به آن اضافه کنید؛ در غیر این صورت گوشت کبابی شما سفت می شود.

100) زمان تفت دادن سبزیجات سعی کنید از سبزیجاتی که بافت محکم تری دارند شروع کنید تا زمان پخت، همه ی سبزیجات یک دست پخته شود.

حالا نوبت شماست. شما چه هنری دارید؟

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله آموزشی «100 نکته خانه داری»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب با هم به آشپزخانه برویم، نوشته ی فاطمه فهیمی از انتشارات نظری، منتشر شده در اردیبهشت 1392 با شابک 4-104-289-600-978 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا