چگونه بیماری MS بر تصمیم گیری تاثیر می گذارد؟

محققان می گویند MS می تواند عملکردهای شناختی در مغز را دچار اختلال کند و منجر به ضعف در تصمیم گیری شود. این در واقع نشان می دهد که بیماری جسمی می تواند تاثیراتی فراتر از عملکردهای صرفاً جسمی داشته باشد.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، در ابتدا باید بدانید که تصمیم گیری فرآیندی پیچیده است. ما از این فرآیند از لحظه ای که از خواب بیدار می شویم تا وقتی که به خواب برویم استفاده می کنیم. این فرآیند حتی می تواند مانع خوابیدن ما شود. بسته به اهمیت موضوع، تصمیم گیری می تواند آسان یا سخت باشد.

برای انتخاب یک گزینه، فرد در ابتدا باید بداند که به تصمیم گیری نیاز دارد. در مرحله دوم، فرد باید قادر باشد با توجه به تجربه های گذشته و آموخته هایش از لحاظ ذهنی و دیداری ذهنش را جستجو کند، تا نسبت به عواقب تصمیمش آگاه باشد و سپس، اگر تصمیم منجر به نتایج ناخواسته می شود، فرد باید نتایج بلندمدت، عملکردهای آتی و تصمیمات اضافه بر سازمان را در نظر بگیرد.

آخرین جزئی که به این ترکیب اضافه می شود احساسات است. علاوه بر همه چیزهایی که برای فرآیند تصمیم گیری نیاز است، فرد باید در نظر بگیرد که تصمیم او چگونه می تواند احساسات منفی یا مثبت او را تحریک کند.

تفاوت بیماران ام اس

این فرآیند با همه جزئیاتش می تواند برای افراد مبتلا به MS مشکل ساز و حتی در مواردی غیر ممکن باشد. بیماری ام اس به ایجاد اختلالات شناختی در افراد معروف است. در حقیقت بین 43 درصد تا 70 درصد از مبتلایان به این بیماری با مشکلاتی در تمرکز، سرعت و راندمان پردازش اطلاعات، عملکرد اجرایی و حافظه بلندمدت مواجه می شوند.

همچنین بیماران مبتلا به MS ممکن است انواع مختلفی از مشکلات احساسی را بر اساس نوع بیماری و عوامل دیگر تجربه کنند.

مطالعه روی فرآیند تصمیم گیری

گروهی از محققین دانشگاه جنوا در سوئیس، اخیراً مروری سیستماتیک بر 12 مطالعه را منتشر کرده اند، که تعداد شرکت کنندگان در آنها از 12 نفر تا 165 نفر بوده است.

معیارها برای نشان دادن رابطه آماری بین مشکلات تصمیم گیری و میزان پیشرفت بیماری MS انتخاب شد. اطلاعات این مطالعه همچنین برای تحقیقی روی تفاوت بین تصمیمات سرنوشت ساز در برابر تصمیمات نامشخص استفاده شد. در برابر تصمیم های سرنوشت ساز، 17 مرحله قابل اندازه گیری برای فرد وجود دارد تا در نهایت فرآیند تصمیم گیری را تکمیل کند. مرور بر این مطالعات نشان داد که 66 درصد از مبتلایان به MS در 11 مرحله آن دچار اختلال شده اند و 6 مرحله در مبتلایان به MS بدون اختلال سپری می شود. برای تصمیمات نامشخص تنها 11 مرحله قابل شمارش وجود داشت که مبتلایان به MS با 7 مرحله آن دچار مشکل شده بودند.

دکتر جائیم ایمیتولا (Dr. Jaime Imitola) مدیر کلینیک پیشرفته MS و مسئول بخش تحقیقات مرکز پزشکی وکسنر در دانشگاه اوهایو می گوید تحقیقات به این نتیجه رسیده که بخش هایی از مغز که ما آنها را برای تصمیم گیری دست کم می گیریم، در بیماران مبتلا به MS متفاوت است. دکتر ایمیتولا به Healthline گفت فرآیند تصمیم گیری ممکن است تحت تاثیر فعالیت بیماری ام اس و پیشرفت آن قرار بگیرد. پزشکان باید این نکته را هنگامی که بیمار مبتلا به ام اس را ویزیت می کنند در نظر داشته باشند، چرا که بیماران ممکن است از نقص خود در تصمیم گیری آگاهی نداشته باشند.

عوامل موثر

خستگی، محل آسیب و عوامل دیگر همگی در این قضیه نقش دارند. این مسئله با مه مغز متفاوت است. دکتر ایمیتولا با تاکید گفت که این مسئله به نکات ظریف فرآیند تصمیم گیری مربوط است و اختلافات جزئی با مه مغزی دارد. هم پزشک و هم بیمار متوجه تغییراتی در عملکرد مغز می شوند که قبلاً آنها را تجربه نکرده اند. درک بیمار و مشخص کردن محدودیت ها برای شروع پیشهاد می شود. ثبت تفکرات و مشاهدات در طول آزمونی که به نام آزمون باتری معروف است می تواند به تشخیص تغییرات احتمالی بیمار کمک کند.

تصمیم گیری عملکردی مبتنی بر پیچیدگی های شناختی و احساسی است. تغییرات شناختی در طول بیماری ام اس برای بیمارانی که در بخش های شناختی مغز دچار آسیب شده اند، امری رایج است. پزشکان می توانند قسمت های آسیب دیده را همراه با خود بیمار مرور کنند و به آنها نشان دهند که چگونه این قسمت ها می تواند بر شناخت و تفکرات آنها تاثیرگذار باشد.

تاثیرات

تاثیرات تصمیم گیری اشتباه، می تواند برای بیمار عواقب خطرناکی داشته باشد چرا که باعث انتخاب های ضعیف می شود. برای مبارزه با این پدیده با توجه به تصمیم گیری هایی که بیمار باید برای درمان خود داشته باشد، آکادمی عصب شناسی آمریکا راهبردهایی برای کمک به همکاری پزشکان و بیماران با یکدیگر تهیه کرده است. درک صحیح از تصمیم گیری و بیماری ام اس بسیار مهم و مفید برای دیگران است و دیدگاه های جدیدی برای درک این فرآیند ظریف شناختی پدید می آورد. این موضوعی وابسته به تحقیقات آینده است.

منابع

خبر علمی «چگونه بیماری MS بر تصمیم گیری تاثیر می گذارد؟» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به Health Line، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا