چگونه ماه به تولید برق کمک می‌کند؟

سد مانعی است که جریان آب را مهار می‌کند. با بستن سد، دریاچه‌ای مصنوعی ایجاد می‌شود که از آن برای ذخیره آب استفاده می‌کنیم. همچنین سد برای جلوگیری از سیل، تامین آب برای کشاورزی در مناطق خشک و تولید برق نیز مفید است. مقدار زیادی از تولید برق در سدهایی که بر رودها ساخته شده‌اند، انجام می‌شود. نیروی آب ذخیره شده در پشت سد، توربین‌های عظیم داخل سد را به گردش در آورده و الکتریسیته تولید می‌شود.

جاذبه ماه باعث جزر و مد آب دریاها و اقیانوس‌ها می‌شود. از نیروی امواج جزر و مد می‌توان برای تولید برق استفاده کرد. در سَن مَلو (Saint Malo)، شهری کوچک در فرانسه، امواج جزر و مد اقیانوس اطلس در کانال مانش محصور شده‌اند و تغییر سطح آب در زمان جزر و مد تا 12 متر می‌رسد. مهندسان سدی بزرگ بر کانال مانش ساخته‌اند که 24 توربین دارد و در زمان جزر و مد به کار می‌افتند. مقدار برقی که هر کدام از این توربین‌ها تولید می‌کند، برای مصرف 15000 نفر کافی است.

سد نیروگاه جزر و مدی رانسه در فرانسه
سد نیروگاه جزر و مدی رانسه در فرانسه

امروزه مشخص شده است که تولید انرژی اثرات جنبیِ ناخواسته و متعددی دارد که شامل آلودگی ناشی از نیروگاه‌های حرارتی، نابودی جنگل‌ها و خانه‌ها و مراتع برای ایجاد سد و خطر تشعشع از نیروگاه‌های هسته‌ای است. به همین دلیل نیز جستجوی منابع سالم‌تر انرژی که بتوانند جایگزین منابع فعلی شوند اهمیت دارد.

منابع

  1. کتاب بخوانید و بدانید. ویراستار بی تو ساگال. ترجمه سپیده عندلیب و حسین یاسینی. انتشارات پیکان. اسفند 1384.
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا