چگونه شلوار جین تولید می شود؟

آنچه قبلاً پارچه لباس بی قواره کارگران کارخانه ها و فروشنده ها بود، امروزه یکی از محبوب ترین پوشش ها در جهان است. اما یک شلوار جین چگونه دوخته می شود؟

ترجمه توضیحات فیلم

جین از نوعی کتان بسیار ضخیم به نام دنیم (Denim) تولید می شود. این یک رول بزرگ 450 متری پارچه است که 350 جین از آن تولید می شود. چند لایه پارچه روی این میز بزرگ قرار داده می شوند. این تیغه (چاقو) می تواند تا 100 لایه پارچه را برش بزند. به عبارتی با افزایش ضخامت لایه ها و تنها یک برش، انبوهی از تکه ها را تولید می کنند. آنها قطعات دنیم را طبق الگوهای برش شکل داده اند. هر قسمت جین الگوی برش خودش را دارد.

قسمت های کوچک پارچه توسط استمپر (Stamper) بریده می شوند. این استمپر جیب ها را به کمک قالبی که 1500 پوند فشار وارد می کند، برش می دهد. بنابراین می تواند همزمان 20 جیب را برش بزند. اکنون دوختن جین ها را آغاز می کنند.

جین ها را با قیطان های (نخ های) صد در صد نخی می دوزند. این سوزن، پارچه را چهار هزار بار در دقیقه سوراخ می کند. طرح ها روی جیب ها توسط این دستگاه گلدوزی می شوند. سوزن های این دستگاه در هر دقیقه 2500 بار ضربه می زنند و این روبات بطور همزمان جیب را تا زده و می دوزد.

این دستگاه امکان دوخت 75 جیب در 60 دقیقه را فراهم می کند. اکنون جیب در محل خود کنار جای دکمه دوخته می شود. این دستگاه فواصل جای دکمه ها را می دوزد و یک تیغه فولادی آن را برش زده و باز می کند. دکمه سر جای خود قرار می گیرد.

این دستگاه بندینک هایی که کمربند را سر جای خود نگه می دارند، آماده می کند. بندینک نیز مطابق معمول با قیطان های نخی دوخته می شوند. در این مرحله تکه های مختلف جین در کنار هم قرار می گیرند. این اپراتور دو قسمت جین را از فاق به هم وصل می کند و آن را می دوزد. سپس قسمت بیرونی شلوار دوخته می شود. این دوخت به کمک دستگاهی که قسمت های اضافه را به تناسب و برحسب سایز می برد به صورت کاملاً صاف و یکدست انجام می شود.

اکنون نوبت زیپ است. این دستگاه سر زیپ و قسمت انتهایی آن را نصب می کند. زیپ در جای خود دوخته می شود. آخرین مرحله دوخت شامل نصب کمر جین (یک نوار پارچه ای) است. این کار تنها چند ثانیه زمان می برد. جین ها پشت به رو دوخته می شوند تا در زمان پوشیدن جین تمام دوخت ها در داخل قرار بگیرند. سپس به کمک این دستگاه که توان مکش صد پوندی دارد، جین ها به رو برگردانده می شوند. تنها کار باقیمانده اتوی بخار جین ها است. این کار تنها 20 ثانیه طول می کشد و تمام چروک ها را از بین می برد.

این شرکت روزانه 1500 جین تولید می کند. تولید هر شلوار جین 12 دقیقه و 50 ثانیه کار می برد و بین 1.1 تا 1.2 متر پارچه لازم دارد.

منابع

فیلم علمی و آموزشی «چگونه شلوار جین تولید می شود؟» محصول How It’s Made می باشد که ترجمه آن توسط زهرا صادقی از پورتال یو سی (شما می توانید) انجام شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا