چگونه یک مرد جنتلمن و دنیا دیده باشیم؟

یک انسان دنیا دیده، ماهر، خوش رفتار و باهوش است. اگر می خواهید جهانی تر باشید روی ظاهرتان کار کنید و به کمد لباس تان جوهره و کمال اضافه کنید. رفتار خوب نیز نشانه پختگی است، بنابراین سعی کنید جنتلمن باشید. از طریق خواندن، در جریان حوادث جاری قرار گرفتن و ایجاد درک هنری با فرهنگ تر شوید. بهترین راه شناخت دنیا، تجربه کردن آن است، بنابراین اطرافتان را بشناسید و هر وقت فرصتش پیش آمد سفر کنید.

در این مقاله شما می توانید با سه روش که به افزایش شخصیت و برازندگی افراد کمک می کنند، آشنا شوید.

روش اول: روی ظاهرتان کار کنید.

1. پاکیزه باشید.

نظافت شخصی نشانه بلوغ و پختگی شما است. مرتب حمام کنید، نخ دندان بکشید، از دئودورانت استفاده کنید و ناخن هایتان را کوتاه کنید. سعی کنید خانه را با لباس های چروک و کثیف و موهای ژولیده ترک نکنید.

2. مجموعه ای از پیراهن های دکمه دار داشته باشید.

تی شرت های قدیمی به درد اطراف خانه می خورد. هنگامی که بیرون هستید پیراهن های دکمه دار بپوشید. پیراهن های سفید برای هر موقعیتی عالی هستند اما مجموعه شما باید شامل انواع رنگ ها و طرح ها باشد.

  • آبی و خاکستری رنگ های همه کاره هستند. اما اگر دوست داشته باشید می توانید از رنگ های پُر طراوت تر مانند طیفی از صورتی و نارنجی هم استفاده کنید. بطورکلی، رنگ های تیره تر برای پوست های روشن تر و رنگ های روشن تر برای پوست های تیره تر بهتر می باشند.

3. جین های گشاد و پاره را با کتان تیره جایگزین کنید.

هیچ آدم دنیا دیده ای خانه را با جین های گشاد و پاره ترک نمی کند. کتان نیلی پُر رنگ نشانه پختگی بوده و می توان آن را در موقعیت های غیر رسمی و رسمی پوشید. به جای جین های گشاد، جین های راسته انتخاب کنید.

  • قبل از خریدن جین یا هر لباس دیگری آن را امتحان کنید تا مطمئن شوید که اندازه تان است.

4. یک کت و شلوار اندازه بخرید.

کت و شلوار خوب بخش مهمی از یک کمد لباس پخته و کامل است. آبی ملوانی از مشکی بهتر است. اگر ممکن است (و فکر می کنید دیگر رشد نمی کنید) یک دست کت و شلوار بدوزید تا قالب تن تان باشد.

  • بهترین قسمت یک کت و شلوار این است که می توانید آن را به چند دست لباس تبدیل کنید. می توانید کت را با جین و تی شرت بپوشید یا شلوار را با یک پیراهن ست کنید.

5. روی کفش های مجلسی سیاه و قهوه ای سرمایه گذاری کنید.

انسان دنیا دیده با لباس خوب، کفش کتانی کثیف نمی پوشد. شاید کفش های رسمی کمی گران باشند اما اگر مراقب شان باشید چند سالی عمر می کنند. با کفش مجلسی چرم ساده قهوه ای و مشکی شروع کنید و هر وقت توانستید چکمه هم به مجموعه تان اضافه کنید.

6. بر حسب بودجه تان کمد لباس را بروزرسانی کنید.

یک کمد لباس مدرن و کامل در طی زمان ایجاد می شود، پس فکر نکنید باید پول نقد زیادی برای بروزرسانی کمدتان خرج کنید. صبر داشته باشید و هر وقت توانستید یک آیتم با کیفیت و با دوام اضافه کنید.

  • به عنوان کادوی تولد کفش خوب، لباس یا کارت خرید لباس بخواهید.
  • منتظر تخفیف ها یا حراج های آخر فصل باشید.

روش دوم: آداب جنتلمن بودن

1. سعی کنید وقت شناس باشید.

وقت شناس بودن بخش اصلی جنتلمن بودن است. رفتار خوب این است که به دیگران نشان دهید که متوجه آنها هستید. وقتی دیر می کنید به طرف مقابل نشان می دهید که به وقتش اهمیتی نمی دهید.

  • گاهی اتفاقات از کنترل ما خارج هستند، بنابراین ترافیک، صف ها طولانی و انواع تاخیر دیگر را نیز در نظر بگیرید.

2. در مکالمه ها تماس چشمی طبیعی برقرار کرده و حواستان جمع باشد.

در طول مکالمه به چشمان کسی خیره نشوید اما تماس چشمی برقرار کنید. به حرف های دیگران گوش داده و با تکان دادن سر یا پاسخ های مرتبط توجه تان را نشان بدهید. برای مثال، اگر کسی درباره سگش صحبت می کند، جواب مرتبط بدهید. به جای عوض کردن بحث، نام و نژادش را بپرسید.

3. رفتارتان را با موقعیتی که در آن هستید، هماهنگ کنید.

وقتی حرف از رفتارتان به میان است سعی کنید منعطف و طبیعی رفتار نمایید. رفتار خوب به معنای خشک، سرد و عصا قورت داده بودن! نیست. محیط تان را در نظر بگیرید و رفتار مناسب آن داشته باشید. برای مثال، شاید در یک مجلس عروسی یا اتفاق رسمی دیگر کمی صاف تر بایستید و مودب تر باشید. با این حال در مهمانی ای که رسمیت کمتری دارد کمی راحت باشید.

4. وقتی وارد ساختمان می شوید کلاه تان را بر دارید.

شاید اینکار رفتاری قدیمی به نظر برسد اما برداشتن کلاه هنوز هم یک اصل است. این کار نشانه احترام بوده و هنگامی که به خانه کسی یا رستوران می روید بسیار مهم است.

5. مراقب استفاده از تلفن همراه تان باشید.

در طول یک مکالمه رو در رو به جای چک کردن ایمیل یا سایر رسانه های اجتماعی، تلفن تان را در جیب تان نگه دارید. اگر منتظر تماس مهمی نیستید، هنگامی که برای صرف غذا یا خرید از فروشگاه با کسی همراه هستید از تلفن تان استفاده نکنید.

  • اگر مجبورید تماسی را پاسخ بدهید، عذرخواهی کنید. چیزی مثل «متاسفم. باید این تماس را پاسخ بدهم اما بیشتر از یک دقیقه طول نمی کشد.»

6. آداب نشستن سر میز را تمرین کنید.

به غیر از اصول اولیه نظیر جویدن غذا با دهان بسته، جنبه های دیگر هم وجود دارند که نادیده گرفته می شوند. برای مثال هرگز قبل از اینکه همه غذا کشیده باشند شروع به خوردن نکنید؛ بخصوص اگر در رستوران هستید. علاوه بر این از کلماتی نظیر «ممنون، لطفاً و ببخشید» استفاده کنید. وقتی با دیگران غذا می خورید فحش ندهید یا درباره مسائلی که اشتهاء را کور می کنند صحبت نکنید. برای مثال، درباره خرابکاری سگتان حرف نزنید!

روش سوم: شناختن دنیا

1. روزانه حداقل 20 دقیقه کتاب بخوانید.

ادبیات کلاسیک، کتاب های غیر داستانی و سایر ژانرها را بخوانید. از دوستان، اعضاء خانواده و همکاران تان پیشنهاد بگیرید و درباره موضوعات جدید و ناآشنا مطالعه کنید.

  • رمان های کلاسیک هم تخیل شما را درگیر می کنند و هم شما را در تاریخ غوطه ور می کنند.

2. از حوادث جاری مطلع باشید.

هر روز روزنامه بخوانید. رادیو و پادکست هایی مانند سخنرانی های تد (TED) هم منابع اطلاعاتی خوبی هستند.

  • علاوه بر توجه به اخبار محلی و ملی، از اتفاقات دنیا نیز بی خبر نمانید. قسمت اخبار بین المللی روزنامه را کنار نگذارید.

3. به نمایشگاه های هنری، اجراها و سایر اتفاقات فرهنگی سر بزنید.

هنر بصری راه بسیار خوبی برای شناخت گذشته و حال است. تصاویری که در گذشته خلق شده اند تاریخ را برایتان مجسم می کنند و آثار معاصر شما را با مسائل روز درگیر می کنند. این موارد برای موسیقی، تئاتر و رقص هم صدق می کند. سعی کنید تا حد ممکن در رویدادهای فرهنگی شرکت کنید.

از روی اینترنت موزه ها، گالری ها و اجراهای منطقه تان را پیدا کنید. به دنبال رویدادهای رایگان یا کم هزینه بگردید. مثلاً روزهایی که ورودیه رایگان است یا در یک پارک محلی کنسرتی وجود دارد. اگر دانشجو هستید می توانید از موزه ها تخفیف بگیرید.

4. یک زبان خارجی یاد بگیرید.

دانستن یک زبان خارجی مزایای بسیاری دارد، از صحبت کردن با خارجی ها گرفته تا ترجمه کردن یک منو. علاوه بر این درک تان از سایر فرهنگ ها را گسترش داده و مهارت های تفکری – انتقادی را بهبود می دهد.

اگر دانشجو نیستید به دنبال کلاس های آزاد بگردید، روی برنامه های صوتی سرمایه گذاری کنید و یا سایر منابع آنلاین را چک کنید.

5. پختن و خوردن غذاهای جدید را امتحان کنید.

اگر آشپزی بلد نیستید، دستورات غذایی و تکنیک های اصلی فرهنگ خودتان را یاد بگیرید. در یوتیوب به دنبال آموزش بگردید، وب سایت ها، کتاب های آشپزی و برنامه های تلویزیونی را چک کنید. افق دیدتان را گسترش داده و هر وقت توانستید غذاهای جدید را امتحان کنید.

6. فرصتی برای مسافرت پیدا کنید.

همیشه نمی توان سفر کرد اما فرصت را برای دیدن یک مکان جدید از دست ندهید. حتی می توانید یک سفر یک روزه با قطار یا اتوبوس به شهر یا استان دیگر داشته باشید. وقتی به جایی سفر می کنید، خودتان را در محیط جدید غرق کنید. اگر در هتل می مانید تمام روز را در اتاق تان سپری نکنید. به بازار محلی یا رستوران بروید. به دام محل های توریستی، کسب و کارهای زنجیره ای یا مکان هایی که امکان تجربه منحصر به فرد به شما نمی دهند، نیفتید.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چگونه یک مرد جنتلمن و دنیا دیده باشیم؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله وب سایت WikiHow ترجمه شده توسط زهرا صادقی به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا