فلاسک چگونه کار می کند؟

فلاسک در واقعی نوعی بطری است که مایعات گرم نظیر چای را گرم و مایعات سرد مثل آب خنک را سرد نگه می دارد. فلاسک در سال 1892 میلادی توسط سِر جیمز دوار اختراع شد. این ظرف دارای دیواره ای دو جداره از جنس شیشه است. قسمت داخلی این دیواره با آب نقره پوشانده شده و هوای میان دیواره دو جداره توسط پمپ، تخلیه شده است. این ظرف شیشه ای از خارج توسط پوششی فلزی محافظت می شود.

حال بیایید ببینیم این ظرف چگونه مواد گرم را گرم و مواد سرد را سرد نگه می دارد.

همانطور که می دانید اشیای گرم با انتقال گرمای خود به محیط اطراف شان، سرد و اشیای سرد با گرفتن گرما از محیط پیرامون خود، گرم می شوند. اساس کار فلاسک، جلوگیری از جریان یافتن گرما از خارج به درون ظرف و یا از درون ظرف به خارج است.

گرما به سه روش از جایی به جای دیگر جریان می یابد. این سه روش عبارتند از: هدایت، همرفت و تابش. از آنجا که فلاسک دیواره ای از جنس شیشه دارد و شیشه ماده ای عایق است، گرما از طریق هدایت، جریان نمی یابد. به علاوه وجود خلاء در فاصله میان دو جداره، مانع جریان یافتن گرما به صورت همرفت می شود. پوشش نقره ای داخل ظرف نیز از جریان پیدا کردن گرما به صورت تابش جلوگیری می کند.

در نتیجه این ظرف می تواند مواد گرم و سرد را برای مدت طولانی، بدون آنکه دمایشان تغییر کند، نگهداری نماید.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «فلاسک چگونه کار می کند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر 1393 با شابک 978-964-307-221-6 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

‫6 دیدگاه

 1. سلام من فلاکس کودک خریدم خودش داخل دیوارش آب داره برای چیه؟

 2. سلام ببخشید اگه شیشه فلاسک بشکنه و دوباره خریداری بشه آیا مثل روز اولش میشه؟ یا بهتره فلاسک جدید بخریم؟ یعنی کسیکه شیشه فلاسک رو عوض میکنه میتونه خلاء رو بین دو جداره به وجود بیاره؟ ممنون

  1. شخص تعمیرکار نمی‌تواند در دیواره فلاسک خلأ ایجاد کند فقط می‌تواند شیشه را تعویض کند، اگر شیشه از نظر جنس و اندازه مناسب باشد می‌تواند گرما را بخوبی نگه دارد. در شیشه های دو جداره خالی از هوا (خلأ) هرچه فاصله بین دو جداره بیشتر باشد و پوشش نقره بهتری داشته باشد تبادل گرمایی کمتری صورت می گیرد، در نتیجه فلاسک مدت زمان بیشتری گرما را نگهداری می کند.

   1. سلام ببخشید اگه فلاکس رو تو فریزر بزاریم به مدت یه ساعت خراب میشود؟

  2. لازم نیست کسی که تعوض میکنه خلا به وجود بیاره چون این شیشه ها در کارخانه درست میشوند و خلا انجام میشه و شیشه کاملا اماده است که به داخل بدنه فلاسک پیچ بشه و چیز دیگری لازم نیست
   ممکنه دقیقا عین روز اولش نشه ولی لازم نیست فلاسک نو بخرید البته منظورم از شاید نشه اینه که بشه به مواد مصرف شده در شیشه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا