چگونه شیشه مسطح ساخته می شود؟

شیشه های مسطح بسیار شفاف، صاف و کاملاً بزرگ هستند. اما باید در اینجا این مسئله را روشن کنیم که تولید شیشه مسطح به هیچ وجه ساده نیست. اما شیشه مسطح چگونه ساخته می شود؟

ترجمه توضیحات فیلم

می توانیم درباره استفاده از شیشه توسط مصری ها در حدود 4000 سال پیش صحبت کنیم. در آن زمان شیشه در ساخت و ساز بکار نمی رفت بلکه فقط برای محصور کردن اشیاء کوچک مورد استفاده قرار می گرفت. بعدها رومی ها استاد شیشه سازی شدند و روش شان تا قرن هیجدهم بکار برده می شد. در انتهای قرن نوزدهم شیشه دیگر یک آیتم تجملاتی نبود بلکه به مصالح ساختمانی نظیر فولاد و بتن تبدیل شد.

شیشه صاف از چند مواد خام که با کمی آب با هم مخلوط می شوند، ساخته می شود. این مواد سیلیکا، خاکستر سودا (سدیم کربنات)، دولومیت، سنگ آهک، نفلین سایانایت و سولفات سدیم (کیک نمک) هستند.

در مرحله اول تکه های شیشه های بازیافتی به همراه مواد خام در یک قیف ریخته می شوند. تمام این مواد مذاب شده و به شکل یک جریان پیوسته در می آیند. مواد مخلوط شده وارد کوره گازی می شوند. دمای درون کوره 1500 درجه سانتیگراد است. کوره حاوی 1500 تن شیشه مذاب است. آنها هر روز 500 تن از آن را مورد استفاده قرار می دهند.

در این اتاق احیا، هوای احتراق تا 1000 درجه سانتیگراد گرم می شود. مواد مخلوط با هم ترکیب شده و شیشه مذاب هم زده می شود. همگن ساز شیشه را مخلوط می کند تا دمای آن را یکسان کند. ریختن در عرض چند ساعت انجام خواهد شد.

در صنعت شیشه این دستگاه را غلطک بالایی می نامند. شیشه روی مسیری از قلع مایع ریخته می شود. بطوریکه روی آن به نرمی تافی شناور می شود. شیشه در یک روبان قالب زده می شود. تمام تجهیزات درون حمام قلع با آب خنک می شوند تا بواسطه حرارت حمام نشکنند. حرارت شیشه 300 درجه است. شیشه باید دوباره خنک شود و این واحد برای انجام این کار استفاده می شود. عرض این روبان بزرگ شیشه ای 3.3 متر است و به آرامی رول می شود.

باز کننده های رول بتدریج در مسیر خنک می شوند. شیشه هنوز نرم است. علامت هایی که می بینیم مهرهایی هستند که توسط غلطک بالایی ایجاد شده اند. شیشه باید ضخامتی یک دست داشته باشد. این اسکنر لیزری ضخامت آن را تا یک صدم میلیمتر اندازه گیری می کند. اکنون شیشه نسبتاً سخت است. حالا زمان برش دادن آن می باشد. این غلطک کاربید شیشه تنگستن بسیار سخت قبل از برش علامت طولی ای ایجاد می کند. اکنون زمان علامت گذاری متقاطع است که مطابق ابعاد مورد نیاز مشتری ایجاد می شود. علامت ها به آسانی شیشه را جدا می کنند. نوارهای شیشه ای جدا شده و روی نقاله حرکت می کنند.

این غلطک ها لبه های ورق شیشه را برش می دهند. قطعات اضافی روی زمین و درون تونل ریخته و بعداً بازیابی می شوند. این غلطک های پوشیده از لاستیک ورق های شیشه را به بخش بازرسی می برند. ورق های شیشه ای بزرگ که برای بازرسی می رسند با احتیاط فراوان حمل می شوند و به صورت قائم قرار می گیرند. شیشه با استفاده از لامپ های فلوئورسنت بررسی می شود. شیشه های بررسی شده جدا جدا حمل شده و به صورت افقی انبار می شوند.

تولید شیشه چندین روز کار برد. اکنون شیشه آماده تحویل است. ترکیب حرارتی مواد اولیه جامد را به شیشه شفاف تبدیل کرد.

منابع

فیلم علمی و آموزشی «چگونه شیشه مسطح ساخته می شود؟» محصول How It’s Made می باشد که ترجمه آن توسط زهرا صادقی از پورتال یو سی (شما می توانید) انجام شده است.

نمایش بیشتر

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا