چگونه ماهی‌ها تولید مثل می‌کنند؟

تولید مثل بیشتر ماهی‌ها از طریق تخم‌گذاری است. این تخم‌ها یا در آب فرو می‌روند و یا روی آب شناور می‌مانند. پوسته خارجی تخم ماهی از یک لایه شفاف پوشیده شده است. در داخل پوسته، خود تخم ماهی قرار گرفته است که از زرده و پروتوپلاسم تشکیل می‌شود. پروتوپلاسم ماده زنده‌ای است که بعداً به ماهی تبدیل می‌شود. این زرده (مانند زرده تخم مرغ) مواد غذایی را که برای رشد ماهی لازم است فراهم می‌سازد.

مراحل تولید مثل ماهی‌ها

سلول تخم ماهی بوسیله یک اسپرم از ماهی نر بارور می‌گردد. این اسپرم شناکنان به طرف سلول تخم می‌آید و از راه پوسته به درون تخم نفوذ می‌کند. پوسته تخم سوراخ کوچکی دارد که درست در بالای سلول واقع شده است. اسپرم‌هایی که به سوی تخم شنا می‌کنند، فقط از راه همین سوراخ است که می‌توانند وارد تخم شوند.

بعد از اینکه اسپرم‌ها به این ترتیب وارد تخم ماهی شدند، تخم بوسیله یکی از اسپرم‌ها بارور خواهد شد. آنگاه مراحل زندگی در درون تخم آغاز می‌گردد. سلول‌ها آن قدر تقسیم می‌شوند تا بالاخره یک ورقه نازک به وجود می‌آورند و سراسر زرده را می‌پوشانند. این ورقه بتدریج شکل ماهی آینده را به خودش می‌گیرد. روی ورقه مزبور یک برجستگی به چشم می‌خورد که بعدها «سر» ماهی خواهد شد.

عضله‌های ماهی آینده به صورت نقطه‌های ریز به وجود می‌آیند و دُم ماهی آینده نیز به صورت یک «برآمدگی» شکل می‌گیرد. در این حالت، ماهی به صورت «جنین» است و این جنین در داخل تخم ماهی به مراحل رشد خویش ادامه می‌دهد. بعد از چند روز، پوسته تخم نرم می‌شود و ماهی جنین از داخل تخم خود خارج می‌گردد.

ماهی نوزاد بعد از این مرحله آزادانه به هر طرف شنا می‌کند. رشد می‌یابد و رفته رفته به یک ماهی بالغ مبدل خواهد گشت.

ماهی‌های زنده‌زا

تا اینجا بیشتر بحث ما به تخم‌هایی مربوط می‌شد که در بیرون از بدن ماهی مادر گذاشته و بارور می‌شوند.

ماهی‌هایی که تخم می‌گذارند، در اصطلاح جانورشناسی «تخم‌گذار» نامیده می‌شوند. اما بعضی دیگر از انواع ماهی‌ها نیز وجود دارند که «بچه‌زا» یا «زنده‌زا» هستند. یعنی به جای اینکه تخم بگذارند، نوزاد زنده‌ای را به وجود می‌آورند.

در این قبیل ماهی‌ها تخم‌های ماهی در درون بدن ماهی ماده بارور می‌شوند و پس از طی کردن مراحل رشد خویش به صورت «نوزاد ماهی» در می‌آیند. نوزادهای ماهی بعد از پایان مراحل جنینی، از شکم مادر خارج می‌شوند.

منابع

 1. کتاب به من بگو چرا و چگونه. نوشته آرکادی لئوکوم. ترجمه سعید درودی. انتشارات بهزاد. سال 1391.
نمایش بیشتر

‫21 دیدگاه

 1. ما یک ماهی داشتیم بهش غذا دادیم خورد بعد ما رفتیم حرف زدیم بعد اومدیم دیدیم ماهی تخم گذاشته بعد آبش ریختیم لعد ماهی داشت نگاه میکرد فکر میکنم دنبال تخم هایش است کسی میدونه چرا ؟؟؟؟؟0

 2. ما ماهی خریده بودیم تا آوردیم خونه مرده بود میخواستیم شکمش رو پاره کنیم تخم ماهی در اومد جدا کردیم ریختیم توی آب الان حدود چهار هفته است توی آب هستن اما هنوز تخم ماهی هستن یعنی ماهی میشن؟؟

 3. چه گونه عمل القاح صورت میگیرد یعنی از نر و ماده مانند انسان ها است یا کدام سوراخ دیگری وجود دارد

  1. لقاح خارجی است به این معنا که همزمان اسپرم و تخمک در آب رها شده و با هم ترکیب میشن به طور شانسی واسه همین تعداد زیادی گامت نر و ماده رها میشه.

 4. سلام ی جفت ماهی پرت و فلاور دارم تخم گذاشتن رو کشتی که تو آکواریوم بوده و تخم سیاه شده میخوام اون کشتی انتقال بدم آکواریوم دیگه ای به نظرتون تخم خراب میشه یا نه؟؟

 5. سلام دوماه پیش دوتا از ماهی هامون تخم گذاری کردن و کلی بچه ماهی داریم آب آکواریوم امروز عوض کردیم خیلیاشون مردن تعداد کمی موندن خیلی ناراحتم یعنی بخاطر آب بود؟

  1. هیچ بچه ماهی رو نباید انتقال داد مگه اینکه از آب خود اون آکواریوم داخل تنگ دیگه بزاریم، یعنی هر دو آک هم دما باشن و کیفیتشون یکی

 6. سلام. ماهی گلی من دو هفته ای میشه تخم ریزی کرده ولی نمیدونم چرا تبدیل به نوزاد نمیشن ممنونم راهنمایی کنید

  1. چون باید اسپرم ماهی نر با اون برخورد کنه که تبدیل به نوزاد ماهی بشه

  2. نه خراب نمیشه یا اگه میخوای بزارش یه گوشه اکواریوم بعد یه شیشه با ابعاد داخل اکواریوم بخر بزن توش چون باید نر گلی داشته باشی تا اسپرم بریزه رو تخم ها

 7. تو آکواریومم یه پرت دارم و یه لجن خوار! دو سالی میشه که جفت نر پرت مرده و پرت ماده تنهاست. جالب بود که تخم گذاشته بود خالی خالی. چطور ممکن هست؟

  1. تخم گذاریه ماده ها طبیعی هست اما برای تبدیل به نوزاد شدن باید اسپرم ماهی نر با اون برخورد کنه

  2. تخم گذاری جنس ماده ربطی به وجود جنس نر ندارد. جنس ماده سیکل تخم گذاری خود را طی می کند و اگر جنس نر حضور داشت به روی تخم ها اسپرم می ریزد و آ نها را تبدیل به لارو می کند.

  3. ماهی ماده تخم گذاری میکنه ولی اگه نر نباشه اون تخم ها باز نمیشن

  4. خوب اون تخم رو می‌ذاره هرساله همون موقع که وقتشه ولی تبدیل به ماهی نمیشه چون نری وجود نداره

  5. دوست عزیز ماهی ها در زمان خاص تخم ماهی تولید و آزاد میکنند و نیاز ب جفته نر نیست دمای آب، پی هاش آب و غیره میتونه در تحریک پذیری ماهی ماده تاثیر زیادی داشته باشه تنها کاری ک ماهی نر انجام میده فرستادن اسپرم یه سماه تخم هاست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا