حیواناتمجله چرا و چگونه؟

چگونه ماهی ها تولید مثل می کنند؟

تبلیغات
راهنما و نیازمندی های رایگان خرید و فروش، استخدام و خدمات در ایران

بیشتر ماهی ها تخم می گذارند. این تخم ها یا در آب فرو می روند و یا روی آب شناور می مانند. پوسته ی خارجی تخم ماهی از یک لایه ی شفاف پوشیده شده است. در داخل پوسته، خود تخم ماهی قرار گرفته است که از زرده و پروتوپلاسم تشکیل می شود. پروتوپلاسم ماده ی زنده ای است که بعداً به ماهی تبدیل می شود. این زرده (ماننده زرده ی تخم مرغ) مواد غذایی را که برای رشد ماهی لازم است فراهم می سازد.

سلول تخم ماهی به وسیله ی یک اسپرم از ماهی نر بارور می گردد. این اسپرم شناکنان به طرف سلول تخم می آید و از راه پوسته به درون تخم نفوذ می کند. پوسته ی تخم سوراخ کوچکی دارد که درست در بالای سلول واقع شده است. اسپرم هایی که به سوی تخم شنا می کنند، فقط از راه همین سوراخ است که می توانند وارد تخم شوند.

بعد از اینکه اسپرم ها به این ترتیب وارد تخم ماهی شدند، تخم به وسیله ی یکی از اسپرم ها بارور خواهد شد. آنگاه مراحل زندگی در درون تخم آغاز می گردد. سلول ها آن قدر تقسیم می شوند تا بالاخره یک ورقه ی نازک به وجود می آورند و سراسر زرده را می پوشانند. این ورقه به تدریج شکل ماهی آینده را به خودش می گیرد. روی ورقه ی مزبور یک برجستگی به چشم می خورد که بعدها «سر» ماهی خواهد شد.

عضله های ماهی آینده به صورت نقطه های ریز به وجود می آیند و دُم ماهی آینده نیز به صورت یک «برآمدگی» شکل می گیرد. در این حالت، ماهی به صورت «جنین» است و این جنین در داخل تخم ماهی به مراحل رشد خویش ادامه می دهد. بعد از چند روز، پوسته ی تخم نرم می شود و ماهی جنین از داخل تخم خود خارج می گردد.

ماهی نوزاد بعد از این مرحله آزادانه به هر طرف شنا می کند، رشد می یابد و رفته رفته به یک ماهی بالغ مبدل خواهد گشت.

تا اینجا بیشتر بحث ما به تخم هایی مربوط می شد که در بیرون از بدن ماهی مادر گذاشته و بارور می شوند.

ماهی هایی که تخم می گذارند، در اصطلاح جانورشناسی «تخم گذار» نامیده می شوند. اما بعضی دیگر از انواع ماهی ها نیز وجود دارند که «بچه زا» یا «زنده زا» هستند؛ یعنی به جای اینکه تخم بگذارند، نوزاد زنده ای را به وجود می آورند.

در این قبیل ماهی ها تخم های ماهی در درون بدن ماهی ماده بارور می شوند و پس از طی کردن مراحل رشد خویش به صورت «نوزاد ماهی» در می آیند. نوزادهای ماهی بعد از پایان مراحل جنینی، از شکم مادر خارج می شوند.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

مقاله علمی و آموزشی «چگونه ماهی ها تولید مثل می کنند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در ۱۳۹۱ با شابک ۸-۵۷-۵۹۵۹-۹۶۴ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

برچسب ها
تبلیغات
فروشگاه شارژ، محصولات مجازی و خدمات بر خط های یو

‫5 دیدگاه

  1. سلام. ماهی گلی من دو هفته ای میشه تخم ریزی کرده ولی نمیدونم چرا تبدیل به نوزاد نمیشن ممنونم راهنمایی کنید

  2. تو آکواریومم یه پرت دارم و یه لجن خوار! دو سالی میشه که جفت نر پرت مرده و پرت ماده تنهاست. جالب بود که تخم گذاشته بود خالی خالی. چطور ممکن هست؟

    1. تخم گذاریه ماده ها طبیعی هست اما برای تبدیل به نوزاد شدن باید اسپرم ماهی نر با اون برخورد کنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط