هیدروالکتریک چیست؟

هیدروالکتریک یا نیروی برقابی، الکتریسیته یا برقی است که با استفاده از سقوط و ریزش آب از ارتفاع تولید می شود. بارانی که در ارتفاعات می بارد، به صورت رود به سمت دریا سرازیر می شود. اگر در مسیر آب سدی ایجاد شود، یک دریاچه یا مخزن بزرگ آب، به وجود می آید. دیواره سد دریچه هایی دارد که وقتی باز می شوند، آب با سرعت و فشار به درون توربین ها سرازیر می شود و آنها را می چرخاند. توربین ها نیز به ژنراتورهای مولد الکتریسیته متصل هستند و این دستگاه ها را به کار می اندازند. مادامی که ژنراتور برقابی کار می کند و آب به درون آن می ریزد، سطح آب مخزن پایین می آید. معمولاً به دنبال بارش باران، مخزن دوباره پُر می شود.

در بعضی تاسیسات برقابی، روشی به نام ذخیره سازی بوسیله تلمبه کردن را بکار می گیرند تا مخزن همواره پُر نگه داشته شود. در این روش، در طول روز، آب از مخزن بالا به درون توربین ها سرازیر می شود و سپس به مخزن پایین می ریزد. پس از نیمه شب که مصرف الکتریسیته کاهش می یابد، با استفاده از الکتریسیته اضافی، آب را دوباره از مخزن پایین به مخزن بالا تلمبه می کنند. به این ترتیب، این اطمینان به وجود می آید که روز بعد نیز می توان نیروی لازم را تولید کرد.

20 درصد الکتریسیته جهان، به روش برقابی تولید می شود.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «هیدروالکتریک چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب Kingfisher Science Encyclopedia، تالیف Catherine Headlam ترجمه محمود سالک از نشر Kingfisher Books، منتشر شده در ۱۹۹۱ با شابک ۹۷۸۰۸۶۲۷۲۸۵۳۳ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا