نکات تربیتی سگ: مخصوص افرادی که برای اولین بار صاحب حیوان خانگی شده اند

خب؛ پس شما یک سگ گرفته اید و به خانه آورده اید. حالا باید چه کار کنید؟ سگ ها خیلی باهوش، مراقب و حساس هستند و به شدت به توجه و مراقبت شما به عنوان صاحب و تربیت کننده نیاز دارند. از این 10 نکته به عنوان نقشه راه استفاده کنید تا سال های همراهی شما با سگ تان سال های شاد و خوشی باشد.

1) به سگ تان گوش دهید.

سگ ها به شما حال شان را نشان می دهند. پس باید نشانه های ناراحتی، عصبانیت، خشم، درخواست بازی و دیگر نشانه ها را بشناسید تا بتوانید بهتر با سگ تان ارتباط برقرار کنید.

2) عواطف تان را با هوشیاری بروز دهید.

تنها به نکات منفی توجه نکنید. مطمئن باشید که می توانید لحظات خوشی با سگ تان داشته باشید. با او بازی کنید، در آغوش بگیرید و کاری کنید که حس کند «سگ خوبی» برای شما است.

3) آیا سگ تان واقعاً این را دوست دارد؟

اسباب بازی، تشویقی، زمان بازی و…. سگ های مختلف سلیقه های مختلف دارند. حساب نکنید سگ از این غذا یا اسباب بازی خوشش خواهد آمد فقط به خاطر اینکه دیده اید سگ دیگری با آن بازی می کند یا در تبلیغات دیده اید که سگ ها آن را پسندیده اند.

4) به جای نه، آری بگویید.

این یک نکته مهم تربیتی است. به جای اینکه دائم به سگ بگویید این کار را نکند، بگویید به جایش باید چه کار کند. اگر دارد کاری می کند که نباید انجام دهد، از او بخواهید بنشیند، بماند یا دراز بکشد.

5) ثابت قدم باشید.

همه افراد خانواده باید پیام های مشابهی به سگ بدهند. نباید کسی به سگ اجازه دهد کاری کند یا کاری نکند. جایی که سگ اجازه دارد برود، جا و زمانی که می تواند غذا بخورد و دیگر برنامه های زندگی اش را منظم کنید. سگ ها عاشق روتین هستند.

6) واقع بین باشید.

تربیت کردن یک سگ پروسه ای زمانبر است، مخصوصاً اگر قرار است رفتار طبیعی ای را در سگ تغییر دهید. به سگ فرصت دهید تا یاد بگیرد و مطمئن شوید نسبت به رفتارهای سگ تان دیدی واقع بین دارید و انتظارات تان از او زیاد نیست.

7) هزینه ها را بشناسید.

سگ ها نباید غذای بی کیفیت یا ته مانده غذای شما را بخورند چون بیمار می شوند. شما باید برای تغذیه و سلامت سگ هزینه کنید. در غیر این صورت باید هزینه را برای درمان او صرف کنید.

8) اگر چیزی را می خواهید برایش تلاش کنید.

نمی خواهید موقع بازی کردن و پرت کردن اسباب بازی، سگ تان به شما پارس کند؟ پس نباید اگر پارس کرد، اسباب بازی را برایش پرت کنید. سگ ها از عکس العمل شما یاد می گیرند. اگر سگ تان کاری را می کند که شما دوست دارید، مطمئن شوید که می فهمد چه کار کرده است.

9) تشویق همیشه با تشویقی نیست.

سگ ها تعریف و تمجید، نوازش و محبت، بازی، ورزش و خیلی چیزهای دیگر را می فهمند، به آن واکنش نشان می دهند و از آن لذت می برند. لازم نیست هر بار که سگ تان کار خوبی کرد، فقط با تشویقی او را تشویق کنید. خیلی وقت ها گفتن این جمله که «چه سگ خوبی هستی!» (Good Dog) او را به اندازه تشویقی خوشحال می کند.

10) بگذارید آزاد باشد.

اما نه خیلی زیاد و خیلی زود به زود. سگ ها باید بدانند چه رفتاری و در چه جایی از خانه شما پذیرفته شده است. اول به او اجازه دهید در اتاق های خاصی باشد و کم کم در بقیه اتاق ها را رویش باز کنید.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «نکات تربیتی سگ: مخصوص افرادی که برای اولین بار صاحب حیوان خانگی شده اند»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا