آیا حیوان خانگی شما نیاز به روان درمانی دارد؟

اگر فکر می کنید سگ یا گربه شما عادت های بدی دارد، تنها نیستید. استفان آل زاویستفسکی – دکتر رفتارشناس کاربردی حیوانات و مشاور علمی انجمن آمریکایی جلوگیری از خشونت با حیوانات – می گوید: «10 تا 15 درصد صاحبان سگ یا گربه می گویند حیوان شان مشکلات رفتاری دارد.»

اما آیا حیوان شما نیاز به تراپی دارد؟ اگر رفتارش، خودش یا دیگران را به خطر می اندازد، بله.

مشاور رفتار سگ، مایکل شیکاشیو می گوید: «هر وقت ایمنی یا سلامت حیوان یا فرد به خطر بیفتد، باید فردی حرفه ای به میان آورده شود تا بهترین اقدام را انجام بدهد. لازم نیست رفتار حیوان شَدید باشد – مثلاً زیادی دنبال دُمش می دود – ممکن است دچار موارد نهفته دیگری باشد.»

اولین قدم این است که دامپزشک او را ویزیت کند. ممکن است مورد پزشکی نهفته ای وجود داشته باشد. اگر تصمیم گرفتید حیوان خانگی خود را پیش متخصص حرفه ای رفتارشناسی ببرید، آماده باشید که واقعاً با حیوان خود کار کنید تا مشکل رفع شود. شیکاشیو می گوید: «صاحب حیوان نباید انتظار داشته باشد مشکل سریع رفع شود.»

در این مقاله شما می توانید با برخی از رفتارهای شایع منفی میان سگ ها و گربه ها آشنا شوید.

خشونت

دلایل متعددی هست که باعث می شود حیوان حالت تهاجمی به خود بگیرد. ممکن است بخواهد از خانه یا خانواده اش محافظت کند. احساس مالکیت به غذا، محل خواب یا اسباب بازی هایش داشته باشد، بترسد یا نیاز به تسلط داشته باشد.

در سگ ها، نشانه های تهاجمی بودن شامل غر غر کردن، دندان نشان دادن، حمله کردن، پارس کردن، دندان قروچه کردن و گاز گرفتن می شود.

برای بعضی سگ ها حتی قدم زدن در خیابان آنقدر تحریک کننده است که نسبت به اطراف شان زیادی هوشیار می شوند و حالت تهاجمی به خود می گیرند. ممکن است کلاس های غر غر کردن یا کلاس های تعاملی برای این سگ ها خوب باشد.

به گفته زاویستفسکی، رفتارشناس ها در این جلسات 2 تا 4 سگ را در شرایط کنترل شده کنار هم می گذارند تا به آنها مهارت های اجتماعی را یاد دهند. سگ ها و صاحبان شان تحت نظارت شَدید هستند و فضای بسیار بازی به آنها داده می شود. هر سگ به آرامی تعلیم می بیند تا بتواند بدون نشان دادن نشانه های تهاجمی به سایر سگ ها نزدیک شود. شرکت در این کلاس ها کمک می کند سگ شما در حضور سایر سگ ها یا آدم ها راحت تر باشد و پیاده روی با او برای همه لذت بخش تر شود.

اما گربه ای که حالت تهاجمی دارد ممکن گاز بگیرد و پنجول بکشد. حتی ممکن است جیغ بکشد، غر غر کند، خیره شود، گوش هایش را بخواباند، دمش را باد کند یا دندان یا پنجه نشان دهد.

  • برخی گربه ها دوست ندارند کسی آنها را نوازش کند یا مدت طولانی این کار را انجام دهد. آنها ممکن است با پنجه روی دست تان بزنند تا این موضوع را به شما بگویند.
  • گربه ها قلمرو دارند و ممکن است نخواهند افراد یا حیوانات دیگری وارد قلمرو آنها شوند. گربه های مادر اگر فکر کنند بچه هایشان دارند تهدید می شوند، ممکن است رفتار تهاجمی در پیش بگیرند.
  • بعضی گربه ها هم حالت تهاجمی هدایت شده دارند. ممکن است وقتی گربه دیگری را از پنجره می بینند، به آدم ها یا حیواناتی که نزدیک شان هستند، پنجول بکشند.
  • گربه هایی که به هر دلیلی درد دارند، ممکن است رفتار تهاجمی نشان دهند.

اگر گربه شما رفتار تهاجمی نشان می دهد و متوجه نمی شوید چرا، باید او را پیش دامپزشک ببرید تا معاینه اش کند و ببیند آیا موضوعی فیزیکی باعث آن رفتار شده یا نه. اگر درد نداشته باشد، رفتارشناس مخصوص گربه ها می تواند کمک کند.

اضطراب

صداهای بلند، تنها گذاشته شدن یا حتی تغییر در روال روزمره ممکن است حیوان خانگی شما را ناراحت کند.

حیوانات ممکن است اضطراب خود را به چند روش نشان دهند. سگ ممکن است دور خودش راه برود، نفس نفس بزند و ناله کند. گربه ممکن است قایم شود یا میو میو کند. هر دو ممکن است جایی که نباید خرابکاری کنند و چیزهایی را دور و بر خانه بشکنند. برخی حیوانات ممکن است خودشان را بیش از حد لیس بزنند؛ آنقدر که موهایشان بریزد و پوست شان بیرون بیاید.

آیا سگ تان خسته است؟

زاویستفسکی می گوید: «سگ ها حیوانات اجتماعی هستند.» اگر تنها زندگی می کنید و ساعات طولانی سر کار هستید، غیبت شما ممکن است سگ تان را ناراحت کند. شیکاشیو در این باره می گوید: «حیواناتی که نیازهای ذهنی و فیزیکی شان به خوبی برطرف نشده ممکن است رفتارهای نامطلوب انجام بدهند.»

اگر سگ شما فقط خسته است، افزایش مدت زمان پیاده روی و گذراندن زمان بیشتری با او ممکن است کمک کند. اما اگر وقتی خانه نیستید واقعاً می ترسد، ممکن است لازم باشد با رفتارشناس مشورت کنید.

آیا گربه شما ناراحت است؟

شیکاشیو می گوید: «مشکلات رفتاری گربه ها ممکن است شامل مشکلات جعبه خاک دستشویی و چنگ زدن به وسائل شخصی شما باشد.» گربه ممکن است وقتی که جعبه خاکش را جابجا می کنید، خاک را عوض می کنید یا با شخص جدیدی آشنا می شوید، ناراحت شود.

هنگامی که ریشه مشکل شناسایی شد، رسیدگی به آن آسان تر است. زاویستفسکی می گوید: «اگر گربه یا سگ خیلی مضطربی دارید، اصلاح رفتاری بدون کمک داروهای اضطراب که دامپزشک نسخه می کند و برای آرام کردن حیوانات بکار می روند، سخت است. دارو کمک می کند حیوان راحت تر تغییرات رفتاری را بپذیرد و مشکلات راحت تر از بین بروند.»

منابع

مقاله علمی و آموزشی «آیا حیوان خانگی شما نیاز به روان درمانی دارد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله وب سایت ConsumerAffairs، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا