چگونه بر ترس هایمان غلبه کنیم؟

بعضی از افراد از ارتفاع می ترسند، برخی از شکست خوردن، گروهی هم از بیمار شدن و…. نکته جالب این است که اگر شما به لیست مواردی که من از آنها می ترسم، نگاهی بیندازید خنده تان می گیرد؛ به عبارتی معمولاً ترس های هر فرد ممکن است از نظر فرد دیگر کاملاً خنده دار و غیر معقول به نظر برسد. به عنوان مثال رانندگی برای یک فرد بسیار ترسناک است اما از نظر دیگری کار بسیار راحتی بوده و ترسیدن از آن بسیار غیر منطقی است.

ترسیدن از انجام برخی کارها – البته کارهای معقول! – باعث می شود کار جدیدی را امتحان نکنید و تجربه جدیدی هم کسب نکنید. بنابراین به یاد داشته باشید که ترس می تواند فلج کننده باشد و از مقاومت شما بکاهد و ضعیف تان کند. ترس می تواند شما را از دستیابی به رویاها و اهداف تان دور کرده و اجازه ندهد با چالش های کنونی خود دست و پنجه نرم کنید و همچنین اجازه امتحان کردن موارد جدید را به شما ندهد و در نهایت مانع پیشرفت تان شود.

واقعیت این است که ترس هایی وجود دارند که احتمالاً هر روز افراد با آنها مواجه می شوند، اما سوال این است که چگونه باید احساس ناشی از ترسیدن را به یک ابزار قدرتمند در جهت پیشرفت خود تبدیل کنیم. در اینجا شما می توانید با 4 کلید آشنا شوید که با استفاده از آنها می توان بر ترس غلبه کرد و به موفقیت رسید.

1) همه چیز از خود شما شروع می شود.

در واقع رسیدن به موفقیت در هر کاری به خود شما بستگی دارد. شما باید بدانید که به دنبال چه چیزهایی هستید و در قبال چه مواردی مسئولیت دارید. امروز به چه چیزهایی نیاز دارید که با استفاده از آنها بتوانید بر زندگی اطرافیان خود تاثیر مثبتی بگذارید. وقتی خواسته ها و اهداف شما برای خودتان روشن شوند، آن وقت می توانید متوجه شوید که از چه چیزهایی می ترسید. ترس هایتان مشخص می شوند و آن وقت می توانید یکی پس از دیگری بر آنها غلبه کنید. وقتی نسبت به اهداف زندگی تان آگاه باشید، دلایل انتخاب این اهداف هم برایتان مشخص می شوند و می توانید سفر خود را برای غلبه بر ترس ها و به دست آوردن آنچه از زندگی و کسب و کارتان می خواهید، شروع کنید و به موفقیت پایداری برسید، چرا که خود شما خواسته اید چنین زندگی هدفمندی داشته باشید.

2) از محدوده امن خود خارج شوید.

خارج شدن از محدوده ای که همیشه در آن احساس راحتی و امنیت می کردید، می تواند دیدگاه جدیدی را در شما به وجود بیاورد. اگرچه همه ما این موضوع را می دانیم، اما همیشه ترس مانع راهمان می شود و از ما می خواهد که در همان محیط قبلی بمانیم و قطعاً ماندن در این محیط باعث می شود پیشرفت نکنیم. اما باید شجاع بود و ریسک های معقول و به جا انجام داد. این اتفاق قطعاً به بالا رفتن اعتماد به نفس و خودباوری می انجامد. خارج شدن از این محدوده افراد را مجبور به ایستادگی در برابر ترس هایشان می کند و به آنان احساس قدرت می دهد.

3) به جای کمال طلبی، به دنبال پیشرفت باشید.

بیشتر انسان ها بطور غریزی بیشتر وقت و انرژی خود را صرف جستجوی اهداف و رویاهای بزرگشان می کنند. این کار، به آنها احساس آرامش و رضایت می دهد. اما همانطور که جستجوی اهداف بزرگ برای شما لذتبخش است، نرسیدن به آنها نیز ناامیدی بزرگی را در شما ایجاد می کند. این ناامیدی باعث می شود ترس به سراغ تان بیاید و از فکر دستیابی به هدف و رویاهایتان منصرف می شوید؛ بنابراین باید به جای کمال طلبی به سراغ کسب موفقیت های کوچک هم بروید و زمانی را صرف فکر کردن به همین موفقیت های کوچک کنید؛ چون بدین شکل است که اعتماد به نفس تان بالا می رود و می توانید بدون واهمه به سراغ اهداف بزرگتری بروید.

4) دست به کار شوید.

یکی از بزرگترین ترس های هر فرد، ترس از آینده است. اما برای غلبه بر این ترس باید در همین زمان حال دست به کار شویم و تلاش کنیم ذهن مان را در زمان حال نگه داریم و روی آنچه امروز باید انجام دهیم، متمرکز شویم تا بتوانیم نگرانی های آینده را تا حدودی از بین ببریم؛ بنابراین دست به کار شدن، یکی از مهم ترین اقدامات برای از بین بردن ترس است؛ چرا که این گونه، فرد احساس می کند همه چیز تحت کنترل اوست. بنابراین اگر اقدام نکنید، افکار منفی تمام ذهن شما را می گیرند و از حرکت باز می مانید.

پس هم خواسته های خود را بشناسید و هم ترس هایتان را. درون ترس هایتان نفوذ کنید و آنها را بشکنید. بی شک تمام اشتیاق ها با ترس همراه هستند. اما می توان ترس را به گوشه ای انداخت؛ و در پایان اینکه ترس هایتان را فرصتی برای پیشرفت تان بدانید.

منابع

  1. مارگان نیکل. ترجمه فاطمه سراجی. مجله موفقیت.
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا