چگونه سگ ها نامگذاری شدند؟

سگ ها مدت ها پیش از هر حیوان دیگری به دست انسان ها رام و مطیع گردیدند و انسان از این جانور به روش های گوناگون استفاده می کند. از این رو، به اصلاح و تربیت نژادهای مختلف سگ پرداخته است. بطوریکه اکنون بیش از 200 نژاد مختلف برای سگ وجود دارد.

فردی که در یک دهکده زندگی می کند و می خواهد یک سگ برای مراقبت از گله ی گوسفندان خویش بگذارد، به هیچ وجه یک سگ کوچک و نازپرورده به کارش نمی آید. بر عکس، کسی که در یک آپارتمان در شهر زندگی می کند و دوست دارد که سگی هم داشته باشد، سگ بزرگ مو بلند برایش مناسب نیست.

رومی های باستان سگ ها را به سه دسته تقسیم می کردند. ولی امروز کلوپ بین المللی کنل (The Kennel Club) در تقسیم بندی خود شش دسته ی عمده برای انواع مختلف سگ ها به وجود آورده است که به شرح زیر می باشند:

 1. سگ های شکاری که بوی شکار را از دور در فضا حس می کنند و به تعقیبش می پردازند.
 2. نوعی از سگ های تازی که شکار را به وسیله ی بوییدن زمین پیدا و تعقیب می کنند.
 3. سگ های زمین کاو (تریر) که برای پیدا کردن شکار، زمین را حفر می کنند و آن را در زیر زمین به چنگ می آورند.
 4. سگ های کارگر که به عنوان چوپان یا نگهبان مورد استفاده ی انسان ها قرار می گیرند.
 5. سگ های بازی یا تفریحی که برای سرگرم کردن بشر یا همدم شدن با انسان تربیت می شوند.
 6. سگ های غیر شکاری که برای هدف های دیگری غیر از آنهایی که در بالا ذکر شد، مورد استفاده قرار می گیرند.

از این گذشته، سگ ها نام های گوناگونی دارند و هر کدام از این نام ها به مناسبت خاصی برایشان انتخاب شده است. اکنون به عنوان مثال، برخی از این اسم ها را برایتان بازگو می کنیم:

 • سگ تازی خون شناس یا تازی بویی: که یک نوع سگ شکاری است و با بو کردن خونی که از شکار روی زمین چکیده است، رد او را پیدا می کند.
 • بولداگ: که روزگاری همراه با گاوهای نر در مزرعه کار می کرد. در زبان انگلیسی به گاو نر می گویند: Bull. به همین جهت است که نام سگی که همدم او بوده است، بولداگ شده است.
 • پوینتر (سگ بزرگ اسپانیایی نژاد): این سگ از مسافت دور به وجود شکار پی می برد و سپس با اشاره های خودش صاحب خود را از وجود شکار آگاه می سازد. پوینتر به معنای اشاره کننده می باشد.
 • ستر: نام سگی است که بر فراز جایی که شکار در آنجا پنهان شده است می نشیند و به این وسیله صاحب خودش را راهنمایی می کند.
 • زمین کاو: سگی است که شکار را در زیر زمین به چنگ می آورد و از این رو نامش زمین کاو یا به اصطلاح انگلیسی تریر (Terrier) شده است.
 • سگ سن برنارد یا سگ راهنمای کوهستان آلپ: این نژاد در قسمتی از کوه های آلپ (که صومعه ی سن برنارد در آنجا قرار دارد) تربیت می شود. کار این سگ نجات افرادی است که در کوهستان آلپ راه خود را گم می کنند و یا دچار برف و کولاک و بهمن می شوند.
 • ماستیف: یک نوع سگ پاسبان است که گوش ها و لب های آویزان دارد. این نام از یک واژه ی ایتالیایی گرفته شده است که معنایش سگ پاسبان می باشد.
 • اسپانیول (سگ پشمالوی آویخته گوش): این نیز یک نوع سگ شکاری است و همانطوری که از اسم آن پیدا است، اسپانیایی می باشد.
 • پودل (سگ پشمالوی تیز هوش): که این نام از یک واژه ی آلمانی گرفته شده و اشاره به این دارد که پودل، آب بازی را خیلی دوست دارد.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله آموزشی «چگونه سگ ها نامگذاری شدند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در 1391 با شابک 8-57-5959-964 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا