چرا نسل دودو منقرض شد؟

دودو (Dodo) پرنده ای بود که نسل آن در اواخر قرن هفدهم میلادی منقرض شد. این پرنده در جزیره ای به نام موریس، واقع در اقیانوس هند زندگی می کرد. دودو بال هایی کوتاه و کلفت داشت و نمی توانست پرواز کند.

پرتغالی ها در سال 1507 میلادی جزیره موریس را کشف کردند. آنها این پرنده را یافتند و آن را به خاطر حالت گیج و دستپاچه ای که داشت، دودو نامیدند. دودو در زبان پرتغالی به معنای احمق و گیج است.

دودوها هنگام مواجهه با خطر، گیج و دستپاچه می شدند. آنها قبل از ورود انسان و حیوانات اهلی و دست آموزی مثل سگ و گربه هیچ دشمنی نداشتند و در زادگاه خود در آرامش به سر می بردند. در واقع آنها پرندگان بزرگی بودند که قدرت مقابله با خطر را نداشتند. پاهای کوچک دودو توانایی نگهداری وزن زیاد بدنش را نداشت و بال های کوتاه و کلفتش نیز امکان پرواز را از آن گرفته بود. در واقع دلیل اصلی دستپاچگی این پرنده به هنگام مواجه شدن با خطر نیز همین بود.

دریانوردانی که وارد جزیره موریس می شدند، دودوها را به خاطر گوشت لذیذشان شکار می کردند. سگ ها و گربه هایی که با کشتی وارد جزیره شده بودند، نیز تخم ها و جوجه های این پرنده را می خوردند. به همین دلیل نسل دودوها در اواخر قرن هفدهم میلادی منقرض شد.

جزیره موریس تنها مکان شناخته شده در جهان است که دودوها در آن می زیستند.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «چرا نسل دودو منقرض شد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر 1393 با شابک 978-964-307-221-6 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

‫6 دیدگاه

  1. ما انسانها .. همه چی را مال خود می دونیم از زمین گرفته تا هوا و کره های دیگر .. مرگ ما انسانها با مرگ هر پرنده و درخت رغم میخوره تا کی ما باید تو اینترنت و اخبارها بخونیم انسانها باعث انقراض و از بین رفتن درختان و حیوانات شدند.. به زودی زود باید شاهد مرگ تک تک انسانها باشیم همانگونه که ما محیط زیست و حیوانات رو نابود کردیم و میکنیم. خودمان هم داریم نابود میشیم و شدیم … خداوند سبحان برای تمام موجودات و درختان زندگی قرار داد .. ما انسانها کجای این عالم هستی قرار داریم که حقوق و زندگی درختان و حیواناتی که در انجا زندگی میکنند را نابود ساختیم .. ما انسانها بیمار هستیم که هرچی را درصدد نابودی اون بر میایم … ما انسانها به چه حقی تو جزیره ای و جنگلی که متعلق به ما نیست قدم گذاشتیم .. تمام جزیره ها و جنگلهای دنیا باید ناشناخته و به همون شکل همیشگی می موند ..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا