حیواناتمجله چرا و چگونه؟

چرا نسل دودو منقرض شد؟

تبلیغات
فروشگاه شارژ، محصولات مجازی و خدمات بر خط های یو

دودو (Dodo) پرنده ای بود که نسل آن در اواخر قرن هفدهم میلادی منقرض شد. این پرنده در جزیره ای به نام موریس، واقع در اقیانوس هند زندگی می کرد. دودو بال هایی کوتاه و کلفت داشت و نمی توانست پرواز کند.

پرتغالی ها در سال ۱۵۰۷ میلادی جزیره موریس را کشف کردند. آنها این پرنده را یافتند و آن را به خاطر حالت گیج و دستپاچه ای که داشت، دودو نامیدند. دودو در زبان پرتغالی به معنای احمق و گیج است.

دودوها هنگام مواجهه با خطر، گیج و دستپاچه می شدند. آنها قبل از ورود انسان و حیوانات اهلی و دست آموزی مثل سگ و گربه هیچ دشمنی نداشتند و در زادگاه خود در آرامش به سر می بردند. در واقع آنها پرندگان بزرگی بودند که قدرت مقابله با خطر را نداشتند. پاهای کوچک دودو توانایی نگهداری وزن زیاد بدنش را نداشت و بال های کوتاه و کلفتش نیز امکان پرواز را از آن گرفته بود. در واقع دلیل اصلی دستپاچگی این پرنده به هنگام مواجه شدن با خطر نیز همین بود.

دریانوردانی که وارد جزیره موریس می شدند، دودوها را به خاطر گوشت لذیذشان شکار می کردند. سگ ها و گربه هایی که با کشتی وارد جزیره شده بودند، نیز تخم ها و جوجه های این پرنده را می خوردند. به همین دلیل نسل دودوها در اواخر قرن هفدهم میلادی منقرض شد.

جزیره موریس تنها مکان شناخته شده در جهان است که دودوها در آن می زیستند.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

مقاله علمی و آموزشی «چرا نسل دودو منقرض شد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

برچسب ها
تبلیغات
راهنما و نیازمندی های رایگان خرید و فروش، استخدام و خدمات در ایران

دیدگاه خود را بنویسید

مقالات مرتبط