چگونه می توان حرارت را دید؟

بدن شما دائماً تشعشعات حرارتی تولید می کند. هر شئی که اطراف تان هست نیز همین کار را انجام می دهد. تشعشعات حرارتی را تشعشعات مادون قرمز (Infrared Radiation یا IR) می نامند. دوربین های مخصوص مادون قرمز نسبت به این تشعشعات حساس بوده و می توانند از آن عکس بگیرند.

بعضی از دزدگیرها دارای دوربین مادون قرمز هستند. شکارچیان شب بر تفنگ هایشان دوربین های دید در شب نصب می کنند که به آنها در مشاهده ی جانوران در تاریکی کمک می کند. این دوربین ها نیز ابزاری مادون قرمز هستند.

نقاط مختلف بدن از نظر دما، کمی با یکدیگر تفاوت دارند. پزشکان می توانند با دستگاه مادون قرمز، عکس های حرارتی از بدن تان تهیه کرده و از آنها در معاینه استفاده کنند.

در 1985 زلزله شدیدی در مکزیک رخ داد و بسیاری از مردم زیر آوار ساختمان های فرو ریخته گرفتار شدند. گروه های نجات برای یافتن افرادی که زیر آوار زنده مانده بودند، از وسائل مخصوص مادون قرمز استفاده کردند.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «چگونه می توان حرارت را دید؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب بخوانید و بدانید، ویراستار بی تو ساگال و ترجمه سپیده عندلیب و حسین یاسینی از انتشارات پیکان، منتشر شده در اسفند 1384 با شابک 3-72-6229-964-978 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا