چگونه از گل ها عطر می گیرند؟

تبلیغات
فروشگاه شارژ، محصولات مجازی و خدمات بر خط های یو

علاقه به عطر و بوی خوش گل ها تقریباً به اندازه ی عمر نژاد انسان ها سابقه ی تاریخی دارد. از مقبره های مصر باستان (که حدود ۵۰۰۰ سال پیش ساخته شده اند) ظروفی بدست آمده است که حاوی مقدار زیادی از خمیرهای روغنی آغشته به عطر بودند.

عرب ها اولین افرادی می باشند که گلبرگ های گل سرخ را با آب، تقطیر نمودند و به این ترتیب گلاب بدست آوردند. این کار عرب ها تقریباً حدود ۱۶۰۰ سال قبل صورت گرفت و سابقه ی تاریخی آن به همان زمان ها باز می گردد.

برای بدست آوردن عطر از گل سرخ، دو روش مهم وجود دارد. معمول ترین راه برای انجام این کار، «انفلوراژ» (Enfleurage) نامیده می شود. در این روش، ظرف های شیشه ای را در قالب های چوبی می گذارند و سپس با چربی تصفیه شده ی خوک، روی آن را می پوشانند و بعد گلبرگ ها را دسته دسته روی آن قرار می دهند.

گلبرگ های گل آنقدر جا به جا می شوند تا اینکه چربی روی ظرف های شیشه ای، به اندازه ی کافی اشباع می شود و عطر گل ها را جذب می نماید.

روش جدیدتر آن است که محلول مخصوصی از نفت را مکرراً در داخل گلبرگ های گل به گردش در می آورند تا کاملاً از عطر گل ها اشباع گردد. آنگاه محلول را بوسیله ی عمل تقطیر جدا می کنند و با استفاده از الکل، عطر خالص را بدست می آورند.

امروزه تنها گل ها منبع تهیه ی مواد عطری نیستند بلکه چوب های سرو و صندل پوست دار و انواع دیگر صمغ ها نیز به این منظور به کار می روند. برگ های گوناگونی مانند رزماری، واندر، پاچولی، نعناع، شمعدانی معطر، آویشن، بهار نارنج، عصاره ی لیمو، ریشه ی زنجبیل و زنبق نیز در عطرسازی به کار می روند.

در میان خانواده ی بزرگ گل ها، گل های سرخ، بنفشه، یاسمن، بهار نارنج، گل مریم و گل نسرین از لحاظ خوشبویی در درجه ی اول اهمیت قرار دارند.

تعداد اندکی از مواد عطری که امروزه وارد بازار می شوند، شیره ی خالص گل ها می باشند و اکثریت آنها را ترکیباتی از اسانس طبیعی گل یا مواد حیوانی و مصنوعی دیگر تشکیل می دهند.

در حال حاضر، دانشمندان و شیمیدان ها نیز اسانس های معطری تولید می کنند که تهیه ی آنها در طبیعت غیر ممکن است.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

مقاله علمی و آموزشی «چگونه از گل ها عطر می گیرند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در ۱۳۹۱ با شابک ۸-۵۷-۵۹۵۹-۹۶۴ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

برچسب ها
تبلیغات
فروشگاه شارژ، محصولات مجازی و خدمات بر خط های یو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط