علت تغییر رنگ دندان های کودک چیست؟

رنگ دندان های کودکان، طیف رنگی متنوعی از سفید روشن تا کرم عاجی را شامل می شود. تغییر رنگ یک یا چند دندان کودک از سفید به رنگ های زرد، قهوه ای یا خاکستری می تواند زنگ خطری برای والدین باشد. تغییر رنگ دندان ها به دلایل مختلفی بروز می کند که فقط برخی از آنها حاکی از وجود مسائل جدی است.

در این مقاله شما می توانید با دلایل تغییر رنگ دندان های کودکان آشنا شوید.

آنتی بیوتیک ها

برخی از بیماری های دوران کودکی مانند گلودرد، عفونت گوش و عفونت باکتریایی ریه با مصرف آنتی بیوتیک قابل درمان هستند. ممکن است مصرف این داروها باعث بروز لکه های سطحی خاکستری رنگ روی دندان های کودک شود که با مسواک زدن از بین می روند.

آسیب های خارجی

عامل شایع دیگری که موجب تغییر رنگ دندان های کودک به خاکستری می شود، ضربه های خارجی است. کودکانی که تازه راه رفتن، دویدن، پریدن و بالا رفتن را آغاز کرده اند، ممکن است زمین بخورند و دندان هایشان آسیب ببیند.

ضربه وارد شده در اثر زمین خوردن شَدید، باعث پاره شدن رگ های خونی داخل دندان ها می شود. خون تجمع یافته داخل دندان ها، راهی برای خروج ندارد و از طریق مینای شفاف دندان های کودک قابل رویت است و به رنگ خاکستری یا قهوه ای دیده می شود.

ممکن است تغییر رنگ دندان ها تا زمانی که دندان های شیری کودک بیفتد و با دندان های دائمی جایگزین شود باقی بماند. گاهی وقت ها آسیب وارد شده باعث شکسته شدن دندان یا آسیب داخلی به دندان های کودک می شود که در این صورت باید حتماً به دندانپزشک مراجعه کنید.

داروهای استنشاقی

استفاده از داروهای استنشاقی برای آسم، عوارضی مانند کاهش بزاق را به همراه دارد و استفاده از آن در بلندمدت باعث ایجاد لکه های زرد یا خاکستری رنگ روی دندان ها و تخریب آنها می شود.

مسواک زدن مداوم و کشیدن نخ دندان، از اثرات منفی داروهای استنشاقی جلوگیری می کند. بنابراین لازم است کودک خود را تشویق کنید که در طول روز دهانش را با آب بشوید و خوراکی ها و نوشیدنی های حاوی شکر که باعث پوسیدگی دندان ها می شود را کمتر مصرف کند.

پُر کردن دندان ها

دندان های شیری، شفاف تر از دندان های دائمی هستند. استفاده از آمالگام نقره ای، خصوصاً برای دندان های پیشین باعث می شود دندان های کودک خاکستری تر دیده شوند.

عدم رعایت بهداشت

ممکن است به دلیل عدم رعایت بهداشت، روی دندان های کودک، لکه های قهوه ای یا خاکستری ایجاد شود. برخی از دلایل بروز این لکه ها عبارتند از:

  • مصرف شیر یا آبمیوه در هنگام شب (با استفاده از شیشه شیر) باعث می شود شکر آن روی دندان های کودک تجمع پیدا کند.
  • استفاده از میان وعده ها در طول روز
  • مصرف زیاد نوشابه یا سایر نوشیدنی های اسیدی
  • مسواک نزدن و عدم استفاده از نخ دندان

کودکان می توانند با رعایت بهداشت، دندان هایی سالم داشته باشند.

راهکارهایی برای درمان تغییر رنگ دندان های کودکان

با دنبال کردن راهکاری زیر می توانید به کودک خود کمک کنید که دندان هایی درخشان داشته باشد:

  • مسواک کردن دندان ها دو بار در روز
  • استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید تا زمانی که کودک یاد بگیرد چطور آب دهان خود را بیرون بریزد.
  • اگر کودک هنوز از شیشه شیر استفاده می کند، زمان می برد تا بتواند این عادت را ترک کند. به علاوه بهتر است به او اجازه ندهید آبمیوه ها یا نوشابه ها را با شیشه بخورد.
  • هرگز در حالی که کودک از شیشه شیر استفاده می کند، او را در رختخواب نگذارید و اگر از پستانک استفاده می کند نباید به آن شکر یا عسل بزنید.
  • غذای کودک را در ظروفی که خودتان از آنها استفاده کرده اید، نریزید؛ با این کار از انتقال باکتری هایی که باعث پوسیدگی دندان می شوند، پیشگیری خواهید کرد.
  • کودکان نیز به اندازه بزرگسالان نیاز دارند که به دندانپزشک مراجعه کنند.

در اغلب موارد، درمان خاصی برای تغییر رنگ دندان کودکان وجود ندارد. اگر دندان های او پوسیده نباشد، بهتر است صبر کنید تا دندان های او به رنگ اولیه بازگردند. اما برای اطمینان خاطر بهتر است به دندانپزشک مخصوص کودکان مراجعه کنید.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «علت تغییر رنگ دندان های کودک چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله وب سایت Apollo Dental Center ترجمه مجله سلام سلامت، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا