بی خوابی منجر به مرگ می شود؟

ممکن است با کمبود خواب به شما احساس مرگ (مردن) دست بدهد. حالا آیا واقعاً کمبود خواب می تواند کشنده باشد؟

در حالی که خواب خیلی کم در نهایت می تواند عامل مرگ باشد، اما شواهد اندکی برای اثبات صحت و درستی این موضوع موجود است. شما می توانید با اثرات بی خوابی آشنا شوید.

بر اساس مطالعات دانشکده ی پزشکی هارواد اگر یک دوره زمانی طولانی نخوابید، احتمالاً بلافاصله به یک علت غیرمستقیم مانند تصادف اتومبیل یا حادثه در حین کار، کشته می شوید. چون بیدار ماندن بیش از حد طولانی باعث اختلال در درک و قضاوت می شود و شما در معرض اشتباهات و حوادث قرار می گیرید.

تنها پس از 18 ساعت نخوابیدن، سطح تسلط شما با فردی که سطح الکل خون او 0.05 درصد است برابر می شود. در این سطح قطعاً شما در اجرای کارهای خود با دردسر و مشکل مواجه خواهید شد.

حتی اگر شما به اندازه کافی خوش شانس باشید و با بی خوابی زیاد از مرگ فرار کنید؛ باید بدانید که کمبود خواب مزمن با اثرات بهداشتی مانند چاقی، دیابت و بیماری های قلبی – عروقی در ارتباط است.

طولانی ترین مدت زمانی که انسان تا به حال تحت نظارت بیدار مانده است 11 روز می باشد و توسط دانش آموزی به نام «رندی گاردنر» ثبت شده است. منابع متفاوتی از تاثیرات روانی که گاردنر در این 11 روز تحت تاثیر قرار گرفته است مانند دچار توهم شدن، مشکل در صحبت کردن و… در دست است. همچنین او پس از چند روز و بدون اثرات بلندمدت بهبود یافت.

بر اساس مطالعات روی موش ها، برآورد می شود که موش پس از دو هفته از بی خوابی می میرد البته بعضی از موش ها می توانند تا 32 روز نیز زنده بمانند. در حالی که به روشنی دلیل مرگ موش مشخص نیست اما می توان تضعیف سیستم ایمنی بدن، صدمه به مغز، استرس و یا حتی هیپوترمی (کاهش دمای بدن) بر اساس کمبود خواب را با مرگ مرتبط دانست.

سلامتی شما آرزوی ما است.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «بی خوابی منجر به مرگ می شود؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقالات وب سایت HowStuffWorks به عنوان منابع اصلی مورد استفاده قرار گرفته اند.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا