گیسو کمند بمانید

برخی از افراد برای داشتن موهای پُر پشت و زیبا دست به هر کاری می زنند. اگر آرایشگرشان کراتین کردن مو را پیشنهاد کند، برای رسیدن به زیبایی آن را انجام می دهند و اگر همسایه شان یک نسخه مَن در آوردی برای رشد مو بدهد، سریع وارد عمل می شوند! در حالی که این نسخه های بی نام و نشان می تواند عوارض جبران ناپذیری روی موها داشته باشد.

اگر موهایتان را دوست دارید و نمی خواهید تار مویی از آن کم یا نازک شود، شما می توانید تا دیر نشده با اطلاعات مناسبی آشنا شوید.

ریزش روزی 100 تار مو، طبیعی است.
اگر متوجه ریزش شَدید موها شُدید نباید نگران وجود مشکل در بدن تان باشید. چون از دست دادن 100 تار مو در روز طبیعی است، حتی بیشتر از آن هم نگران کننده نیست چون پوست سر بیش از صدهزار فولیکول مو دارد که این مقدار ریزش به ظاهر آن صدمه ای وارد نمی کند. نکته مهم اینجاست که اگر موهای قدیمی در حال ریزش باشند از سوی دیگر تار موهای جدید در حال جوانه زدن هستند. بنابراین ریزش مو طبیعی است. اما اگر کم پشتی مو به صورت طاسی خود را نشان دهد باید به پزشک مراجعه کنید.

موها چطور سفید می شوند؟
کاهش تدریجی تولید ملانین در ریشه، عامل سفید شدن موها است و هیچ فرآیند بیولوژیکی نمی تواند رنگدانه را مستقیم از ساقه مو خارج کند. شک نکنید که ضربه عاطفی هم می تواند مو را تحت تاثیر قرار دهد. همچنین استرس باعث می شود مو وارد فاز استراحت شود و بعد از حدود دو ماه نیز بریزد. به همین دلیل است که توصیه می شود زندگی تان را عاری از استرس و اضطراب کنید.

کراتین، دوست موهاست یا دشمن آنها؟
از جمله نشانه های داشتن موی سالم، درخشش و پُر پشتی آن است؛ مویی که هیچ وزی ندارد و شوره هم کف آن پیدا نمی شود. اما گاهی اینطور نیست و فکر می کنید موهایتان از نرمی و لطافت گذشته فاصله گرفته است و این باعث می شود به کراتین کردن مو فکر کنید در حالی که این کار باعث می شود کلاژن سازی در ریشه مو کاهش پیدا کرده و دیگر تولید نشود و این خود آسیب دائمی به دنبال دارد.

شوره سر
برخی فکر می کنند وقتی پوست سر حسابی خشک شد، شوره سر سراغ شان می آید و در صورت مرطوب نگه داشتن کف سر دیگر این اتفاق نمی افتد. اما واقعیت این است که شوره سر هیچ ارتباطی با خشکی پوست ندارد و در حقیقت التهاب پوست سر به دلیل فعالیت بیش از حد غدد چربی است که قرمزی و پوسته شدن پوست را منجر می شود. البته در اگزما و پسوریازیس نیز چنین اتفاقی می افتد. در این حالت پوست قرمز شده، خارش دارد و شوره می زند. در چنین حالتی بهترین راه حل مراجعه به پزشک و استفاده از شامپوهای مخصوص برای درمان پوست سر است.

سفید پوست ها، موهایشان زودتر سفید می شود.
روند سفیدی مو بسیار متغیر است و گاهی فرد تا دهه 40 زندگی اش رنگ موی طبیعی دارد اما بطور معمول سفید شدن مو از دهه 20 زندگی شروع می شود. این اتفاق ربطی به سبک زندگی و رژیم غذایی تان ندارد و ژنتیک است که نقش مهمی در این زمینه ایفا می کند. در صورتی که پدر و مادر شما سفید شدن موهایشان را زود تجربه کرده باشند این انتظار وجود دارد که شما هم وضعیتی مشابه داشته باشید. لازم است بدانید این موهای موجود روی سرتان نیست که سفید می شوند بلکه با بالا رفتن سن ملانین کمتری در ریشه مو تولید می شود و حالا تولید موی جدید با رنگدانه کمتر همراه است و موها رو به سفیدی می رود. نکته جالب این است که سفید پوستان و اروپایی ها خیلی زودتر از سایر نژادها سفید شدن مو را تجربه می کنند بطوریکه گاهی برخی از آنها در 50 سالگی بیشتر موهایشان سفید است.

مهم ترین عارضه فر کردن موها
خانم هایی که مدام موهایشان را رنگ، فر یا کراتینه می کنند یا حتی هر روز سشوار به دست در حال حالت دادن به موهایشان هستند بیشترین آسیب را به موهایشان وارد می کنند. به این ترتیب کوتیکول مو از بین می رود و مو در معرض آسیب جدی قرار می گیرد. همه این موارد باعث چند شاخه شدن نوک موها و رشد آنها به سمت بالای مو می شود. حتی بستن موها یا سفت بافتن مو می تواند به مو آسیب وارد کند و حتی باعث ریزش موی منطقه ای شود. علاوه بر این، رژیم غذایی بد و داشتن عادت های غذایی نادرست می تواند روی موها اثر بگذارد. آنچه به تقویت مو کمک می کند پروتئین است و بدون آن مو قدرت و حالت فنری مناسبی نخواهد داشت. از سوی دیگر اسیدهای چرب ضروری که معمولاً در روغن ماهی، ماهی سالمون و تخم کتان یافت می شوند نقش بسیار مهمی در استحکام و درخشندگی موها ایفا می کنند بنابراین اضافه کردن پروتئین و اسیدهای چرب ضروری به رژیم غذایی تاثیر مثبتی بر موهای تان می گذارد و بهتر است در رژیم غذایی تان آن را رعایت کنید.

مراقب باشید طاس نشوید.
کمبود دریافت برخی مواد غذایی مانند آهن و پروتئین یا داشتن عادت غذایی بد، می تواند منجر به ریزش مو شود. وقتی شما دچار سوء تغذیه می شوید بدن با توقف رشد مو، پروتئین بدن را ذخیره می کند و ریزش مو بدون رشد موی جدید ادامه پیدا می کند و موها به تدریج کم پشت می شوند. یکی از بیماری هایی که می تواند منجر به این اتفاق شود، تیروئید پُر کار و کم کار است که با درمان آن رشد مو دوباره آغاز می شود. در مورد طاسی باید گفت این بیماری ارثی است اما ممکن است بر اثر بروز نوعی بیماری نیز بروز کند. بطورکلی یک سوم مردان از طاسی ارثی رنج می برند. در این نوع طاسی ریزش مو در بالای سر و شقیقه ها اتفاق می افتد و اطراف آن رشد مو را دارد. طاسی نوع دیگری هم دارد که طاسی منطقه ای نامیده می شود و در اصل نوعی بیماری خود ایمنی است و در آن بخش های مختلفی از پوست سر ریزش دارد. علت این نوع طاسی معلوم نیست اما همچنان برخی متخصصان آن را وابسته به ژن می دانند هر چند که امکان رشد مجدد موها وجود دارد.

سلامتی شما آرزوی ما است.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «گیسو کمند بمانید»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقالات مجله سیب سبز، به عنوان منابع اصلی مورد استفاده قرار گرفته اند.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا