باکتری های مفید در دوران بارداری و پیشگیری از اختلالات شبه اوتیسم

بر اساس یک مطالعه جدید که توسط محققان دانشگاه کلرادو روی حیوانات صورت پذیرفته است، قرار گرفتن در معرض باکتری های مفید در سه ماهه سوم بارداری در مادرانی که استرس داشتند، از بروز اختلالات شبه اوتیسم در فرزندان شان حلوگیری می کند.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، بر اساس این مطالعه، قرار گرفتن در معرض برخی میکروب های تعدیل کننده سیستم ایمنی می تواند با کاهش التهاب بر مغز و سیستم عصبی مرکزی تاثیر بگذارد.

این تحقیق در زمره اولین مطالعاتی است که نشان می دهد چنین مواجهه ای در دوران بارداری بر رشد عصبی جنین تاثیر می گذارد. در حالی که همچنان به تحقیقات بیشتری نیاز است با کمک نتایج این تحقیق می توان روش های جدیدی برای مداخلات دوران بارداری پیدا کرد.

تحقیقات طولانی مدت روی انسان نشان داده است که استرس مادر در دوران بارداری باعث التهاب سیستمیک در مادر و جنین می شود و یک عامل خطر برای ابتلا به اوتیسم است.

مطالعات قبلی نشان دادند که با تجویز داروی تربوتالین (که اغلب برای تاخیر در زایمان زودرس به زنان تجویز می شود) در موش های آزمایشگاهی، در فرزندان شان نشانه های بیماری اوتیسم مانند نقص های اجتماعی و رفتارهای تکرار شونده دیده شد. علاوه بر این در آنها نوعی اختلال تشنجی مانند صرع بروز پیدا کرد.

سوال اساسی مطالعه این بود که آیا می توانیم از یک میکروب تعدیل کننده سیستم ایمنی برای جلوگیری از عواقب طولانی مدت استرس های محیطی در دوران بارداری استفاده کنیم؟

برای این مطالعه، محققان موش ها را در معرض عوامل استرس زای خفیف قرار دادند و در زمانی معادل سه ماهه سوم بارداری در انسان، به آنها تربوتالین تجویز کردند.

همچنین به نیمی از موش ها نوعی مایکوباکتریوم تزریق کردند که در تحقیقات قبلی مشخص شده بود تاثیرات ضد التهابی روی مغز دارد. گروه سوم موش ها تحت هیچ درمانی قرار نگرفتند.

در دو و چهار ماه پس از تولد، نوزادان تحت آزمایش قرار گرفتند تا میزان تعامل اجتماعی آنها ارزیابی شود و همچنین ببینند آیا رفتارهای تکرار شونده از خود نشان می دهند یا خیر.

مانند مطالعه قبلی، نوزادانی که مادران شان تحت استرس بودند و تحت درمان با تربوتالین قرار گرفتند، رفتارهای شبیه به اوتیسم نشان دادند. اما آن دسته که با مایکوباکتریوم واکسینه شده بودند چنین رفتارهایی نداشتند.

به نظر می رسد که ایمن سازی با مایکوباکتریوم در برابر اثرات منفی استرس های محیطی از نوزاد در زمان رشد، بخصوص در مقابل رفتارهای شبه اوتیسم محافظت می کند. این واکسن در مقابل اختلال تشنج محافظتی ایجاد نمی کند. اما از آنجایی که صرع بعدتر در زندگی فرد بروز می کند، محققان قصد دارند این آزمایش را با نمونه های بیشتر و در دوره های درمانی طولانی تر تکرار کنند.

اوتیسم و صرع اغلب با هم در فرد بروز می کنند. حدود 30 درصد از افراد مبتلا به اوتیسم علائم بیماری صرع، مانند تشنج را دارند. محققان گمان می کنند که التهاب ناشی از استرس در هر دو نقش دارد.

محققان تاکید می کنند که آنها در حال کشف واکسنی برای اوتیسم نیستند و مداخلات میکروبی نمی تواند این اختلال را در کودکانی که از قبل به این اختلال مبتلا شده اند از بین ببرد. اما مطالعه آنها این ایده را تقویت می کند که قرار گرفتن در معرض میکروارگانیسم های مفید، که بعضاً از آنها به عنوان دوستان قدیمی یاد می شود، می تواند نقش مهمی در رشد مغز در رحم داشته باشد.

این اولین مداخله در زایمان است که توانسته از ابتلا به سندروم شبه اوتیسم، شامل جنبه های رفتاری و اجتماعی آن جلوگیری کند. اگر بتوانیم این کار را روی انسان نیز پیاده کنیم کار بسیار بزرگی خواهد بود.

در عین حال، مادران باید در دوران بارداری از خطرات احتمالی ناشی از عوامل استرس زای محیطی و احساسی آگاه باشند. آنها باید تحت نظر پزشک با مصرف غذاهای تخمیر شده مانند ماست و حتی صرف وقت در طبیعت، خود را در معرض باکتری های مفید قرار دهند.

منابع

خبر علمی «باکتری های مفید در دوران بارداری و پیشگیری از اختلالات شبه اوتیسم» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به News Medical و مجله سلام سلامت، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا