لکه های روی بدن زرافه ها ارثی است

زندگی یک زرافه به ژن هایی وابسته است که از مادرش به ارث می برد. محققان می گویند زرافه ها خال های رنگی روی پوست شان را از مادران خود به ارث می برند. شکل و رنگ این لکه ها، شانس آنها برای زنده ماندن در حیات وحش را تحت تاثیر قرار می دهد.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، درست مانند راه راه های روی بدن ببرها و گورخرها، خال های بدن زرافه ها، توان بدن آنها برای زنده ماندن در زمینی با شرایط متغیر را تعیین می کند. این لکه ها به تنظیم دمای بدن این حیوانات کمک می کنند و گذشته از آن، به عنوان راهی موثر برای استتار در زمینی که شکارچیان آن را احاطه کرده اند، به شمار می رود.

در حالی که پیش از این محققان تفاوت در شکل و رنگ این خال ها را حاصل تصادف می دانستند یا آن را نتیجه اختلافات اقلیمی و تفاوت های محیطی قلمداد می کردند، به تازگی بررسی ها از اتفاقی نبودن و شکل گرفتن یک لکه خاص روی بدن زرافه ها خبر داده اند.

گفته اند دلیل این تفاوت ها نه میزان گرما، سرما، خشکی و رطوبت هوا است و نه به شانس زرافه ها وابسته است، بلکه دلیل اصلی، ژن هایی است که از بدن مادر به ارث می رسد و بر مقاومت بدن زرافه ها برای زندگی و بقا تاثیر می گذارد.

منابع

خبر علمی «لکه های روی بدن زرافه ها ارثی است» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به ScienceNews و مجله دانستنیها، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا