آیا جانوران قدرت یادگیری و استدلال دارند؟

برخی از مردم فکر می کنند که جانوران قدرت یادگیری و استدلال ندارند. ولی آنها نیز دارای هوش و قدرت یادگیری هستند. البته هوش حیوانات در مقایسه با انسان بسیار اندک است.

درجه یادگیری نیز در میان جانوران مختلف، متفاوت است. آزمایش ها و تجارب نشان داده اند که قدرت یادگیری و استدلال میمون ها بیش از سایر جانوران است. برای مثال یکی از این آزمایش ها را که برای نشان دادن میزان هوش میمون صورت گرفته است ذکر می کنیم.

در این آزمایش، دو صندوق چوبی در یک اتاق قرار گرفت و چند عدد موز در ارتفاعی که دست میمون به آن نرسد، آویزان شد. میمون پس از وارد شدن به اتاق، ابتدا مدتی به موزها و پس از آن به جعبه ها نگاه کرد. چند لحظه بعد، او یکی از جعبه ها را روی جعبه دیگر قرار داد. از آن بالا رفت و موزها را برداشت. این آزمایش نشان می دهد که میمون ها می توانند فکر کنند. علاوه بر این، آنها می توانند رنگ ها را از هم تشخیص دهند. میمون ها را می توان تعلیم داد و چیزهای بسیاری به آنها آموخت.

سگ ها، گربه ها و برخی از جانوران دیگر نیز به میزان مختلف دارای قدرت استدلال و یادگیری هستند. حتماً در سیرک ها، جانورانی را که به فرمان مربی خود کارهای مختلف انجام می دهند، دیده اید. این نشان می دهد که این جانوران برای انجام این گونه اعمال از حافظه خود استفاده می کنند.

اگر به لانه پرندگان نگاه کنید متوجه خواهید شد که در ساخت آنها هوشمندی قابل ملاحظه ای بکار رفته است. پرندگان، لانه هایی به اشکال مختلف می سازند. این لانه ها طوری طراحی می شوند که از تخم ها و جوجه ها محافظت کنند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «آیا جانوران قدرت یادگیری و استدلال دارند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر 1393 با شابک 978-964-307-221-6 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا